Lietuvos muzikos ir teatro akademija
 
 
 

Kamerinio ansamblio katedra

 

 

Katedros vedėja prof. Dalia Balsytė
Katedros koordinatorius Renatas Jankevičius

Tilto g. 16, 315 auditorija
Telefonas (8 5) 261 0553

 

                                                                                           

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Kamerinio ansamblio katedra buvo įkurta 1964 m. Tuomet joje dėstė Valstybine premija (1965 m.) apdovanoto „Lietuvos“ kvarteto nariai – pirmieji sovietinėje Lietuvoje tarptautinių konkursų laureatai (Budapeštas,1959 m.; Lježas, 1964 m.), profesoriai: Eugenijus Paulauskas (smuikas), Kornelija Kalinauskaitė (smuikas), Jurgis Fledžinskas (altas, katedros vedėjas 1964–1979 m.), Romualdas Kulikauskas (violončelė, katedros vedėjas 1991–1996 m.) bei smuikininkas prof. Kazimieras Kanišauskas ir violončelininkas doc. Michailas Šenderovas. Katedroje taip pat dėstė smuikininkai „M. K. Čiurlionio“ kvarteto primarijus Rimantas Šiugždinis, Audronė Šarpytė, violončelininkai Iminas Kučinskas, Rimantas Armonas, pianistės Jūratė Klovaitė bei Violeta Tamašauskaitė-Coutaz. 1979-1991 m. katedrai vadovavo violončelininkas prof. Domas Svirskis, 1996–2008 m. – smuikininkas prof. Petras Kunca. Prof. K. Kalinauskaitė (g. 1925 m.) iki šiol yra Kamerinio ansamblio katedros garbės profesorė ir aktyviai dalyvauja katedros veikloje.

 

Dabartiniai Kamerinio ansamblio katedros pedagogai  Lietuvos Nacionaline ir kitomis garbingomis premijomis apdovanoto Valstybinio „Vilniaus“ kvarteto buvę ir esami nariai: prof. Donatas Katkus (altas), prof. Audronė Pšibilskienė (altas), prof. Audronė Vainiūnaitė (smuikas), prof. Augustinas Vasiliauskas (violončelė). Taip pat kompozitorius ir pianistas prof. Julius Andrejevas, fortepijoninio trio „FortVio“ narė doc. Indrė Baikštytė (fortepijonas), fortepijoninio trio Kaskados“ narė doc. Rusnė Mataitytė (smuikas), Lietuvos kamerinio orkestro ir styginių kvarteto Chordos narė. doc. Vaida Paukštienėkamerinių ansamblių FortVio“ (fortepijoninis trio) ir Art Vio (styginių kvartetas) nariai lekt. Povilas Jacunskas (violončelė) ir lekt. Ingrida Rupaitė (smuikas), Baltijos gitarų kvarteto narys lekt. Saulius S. Lipčius (gitara), buvusi kamerinio orkestro „Kremerata Baltica“ narė lekt. Inga Gylytė (smuikas)Nuo 2008 m. katedrai vadovauja pianistė, kamerinių ansamblių narė prof. Dalia Balsytė.    

 

Kamerinio ansamblio katedroje yra dėstomi kamerinio ansamblio ir styginių kvarteto dalykai bakalauro ir magistro studijų pakopose fortepijono, styginių ir medinių pučiamųjų specialybių studentams. Taip pat yra vykdoma kamerinio ansamblio specialybės studijų programa II studijų pakopoje (magistrantūra). Joje gali studijuoti visi instrumentininkai, baigę bakalauro studijas. Kamerinio ansamblio studijų programa aprėpia  instrumentinę ansamblinę muziką, sukurtą nuo baroko iki šių dienų. Didelį dėmesį katedra skiria lietuviškos kamerinės muzikos propagavimui – nuo 1999 m. yra organizuojami Tarptautiniai Lietuvos kompozitorių kamerinės muzikos atlikimo konkursai (2014 m. įvyko XIV konkursas) bei koncertai. Katedros pedagogai dalyvauja organizuojant Tarptautinį St. Vainiūno kamerinių ansamblių konkursą, kuris yra įtrauktas į europinį Allink/Argerich katalogą, taip pat tęsia ilgametę Tarptautinių studentų kamerinių ansamblių festivalių organizavimo tradiciją. Katedra vykdo aktyvią tarptautinę veiklą. Ji yra Europos kamerinės muzikos dėstytojų asociacijos ECMTAnarė; Europos kamerinės muzikos akademijos ECMA narė. LMTA partneriai ECMA'oje – Austrijos, Italijos, Jungtinės Karalystės, Norvegijos, Prancūzijos ir Šveicarijos aukštosios muzikos mokyklos. Katedros studentai ir pedagogai aktyviai dalyvauja mainų programose. Kiekvieną semestrą meistriškumo kursus LMTA studentams veda 2-3 žymūs profesoriai iš Europos aukštųjų muzikos mokyklų.                                                                                                                                 

Šiuo metu LMTA Kamerinio ansamblio katedroje styginių kvartetą ir kamerinį ansamblį (nuo duetų iki kvintetų) studijuoja virš 130 studentų, kurie sudaro apie 90 ansamblių. Studentų ansambliai aktyviai koncertuoja LMTA koncertų salėse, Lietuvos ir užsienio šalių koncertinėse erdvėse, sėkmingai dalyvauja konkursuose ir festivaliuose. Katedrą reprezentuoja ne tik katedros pedagogai – Lietuvoje ir užsienyje pripažinti menininkai,  bet ir absolventų bei studentų ansambliai -– tarptautinių ir respublikinių konkursų laureatai: fortepijoninis kvintetas „Efvioli“fortepijoninis kvartetas „Artro“, styginių kvartetai „Adora“ ir „Mettis“, trio „Claviola“ ir „Colors“, ansamblis „SubtiluZ“, duetai „Presto“ ir „Tutto a Dio“ bei daugelis dar savęs neįvardinusių perspektyvių ansamblių, kurie jau yra pastebėti ir pamėgti ne vien muzikų auditorijos. 

LMTA Kamerinio ansamblio katedra 1964-2014 
1964 m. įkūrus LMTA (tuometinės Valstybinės konsevatorijos) Kamerinio ansamblio katedrą joje dėstė Valstybine premija (1965) apdovanoto Lietuvos kvarteto nariai – pirmieji sovietinėje Lietuvoje tarptautinių konkursų laureatai (Budapeštas, 1959; Lježas, 1964): Eugenijus Paulauskas (smuikas), Kornelija Kalinauskaitė (smuikas), Jurgis Fledžinskas (altas, katedros vedėjas 1964-1979), Romualdas Kulikauskas (violončelė, katedros vedėjas 1991-1996) bei smuikininkas Kazimieras Kanišauskas ir violončelininkas Michailas Šenderovas. 1979-1991 katedrai vadovavo violončelininkas Domas Svirskis, 1996-2008 – smuikininkas prof. Petras Kunca. Prof. Kornelija Kalinauskaitė iki šiol yra Kamerinio ansamblio katedros garbės profesorė ir aktyviai dalyvauja katedros veikloje.  
Katedroje taip pat dėstė smuikininkas M.K.Čiurlionio styginių kvarteto primarijus Rimantas Šiugždinis, violončelininkai Albertas Šivickis, Rimantas Armonas, Iminas Kučinskas, Romeo Svirskis, smuikininkės Audronė Šarpytė ir Dalia Šešelgienė, pianistės Violeta Tamašauskaitė ir Jūratė Klovaitė. 
Dabartiniai Kamerinio ansamblio katedros pedagogai -  Lietuvos Nacionaline ir kitomis garbingomis premijomis apdovanoto Valstybinio Vilniaus kvarteto buvę ir esami nariai: prof. Donatas Katkus (altas), prof. Audronė Pšibilskienė (altas), prof. Audronė Vainiūnaitė (smuikas), prof. Augustinas Vasiliauskas (violončelė). Taip pat kompozitorius ir pianistas prof. Julius Andrejevas, fortepijoninio trio Kaskados narė doc. Rusnė Mataitytė (smuikas), Lietuvos kamerinio orkestro artistė ir styginių kvarteto Chordos narė doc. Vaida Paukštienė (smuikas), fortepijoninio trio FortVio bei dueto Domino Duo narė doc. Indrė Baikštytė (fortepijonas),  kamerinių ansamblių FortVio (fortepijoninis trio) ir Art Vio (styginių kvartetas) nariai lekt. Povilas Jacunskas (violončelė) ir lekt. Ingrida Rupaitė (smuikas),  Baltijos gitarų kvarteto narys lekt. Saulius Lipčius, kamerinio orkestro Kremerata Baltica artistė lekt. Inga Gylytė (smuikas). 
Nuo 2008 m. katedrai vadovauja pianistė, kamerinių ansamblių narė, Europos kamerinės muzikos akademijos (ECMA) meno tarybos narė prof. Dalia Balsytė. 
Kamerinio ansamblio katedroje yra dėstomi kamerinio ansamblio ir styginių kvarteto dalykai bakalauro ir magistro studijų pakopose fortepijono, styginių ir medinių pučiamųjų specialybių studentams. Taip pat yra vykdoma kamerinio ansamblio specialybės studijų programa II studijų pakopoje (magistrantūra). Joje gali studijuoti visi instrumentininkai, baigę bakalauro studijas. Kamerinio ansamblio studijų programa aprėpia  instrumentinę ansamblinę muziką, sukurtą nuo baroko iki šių dienų. Didelį dėmesį katedra skiria lietuviškos kamerinės muzikos propagavimui – nuo 1999 iki šių dienų yra organizuojami kasmetiniai Lietuvos kompozitorių kamerinės muzikos atlikimo konkursai (2012 konkursas tapo tarptautiniu) bei koncertai. Katedros pedagogai dalyvauja organizuojant Tarptautinį St. Vainiūno kamerinių ansamblių konkursą, kuris yra įtrauktas į europinį Allink/Argerich katalogą, taip pat tęsia ilgametę Tarptautinių studentų kamerinių ansamblių festivalių organizavimo tradiciją.
Katedra vykdo aktyvią tarptautinę veiklą. Ji yra Europos kamerinės muzikos dėstytojų asociacijos ECMTA,  (www.ecmta.eu) narė; Europos kamerinės muzikos akademijos ECMTA, (www.ecma-music.com) narė. ECMA partneriai – garsios Austrijos, Italijos, Jungtinės Karalystės, Norvegijos ir Prancūzijos aukštosios muzikos mokyklos. Katedros studentai ir pedagogai aktyviai dalyvauja mainų programose. Kiekvieną semestrą meistriškumo kursus LMTA studentams veda 2-3 žymūs profesoriai iš Europos aukštųjų muzikos mokyklų. 
Šiuo metu Kamerinio ansamblio katedroje styginių kvartetą ir kamerinį ansamblį (nuo duetų iki kvintetų) studijuoja apie 130 studentų, kurie muzikuoja daugiau kaip 80-tyje ansamblių. Studentų ansambliai aktyviai dalyvauja LMTA, Lietuvos ir užsienio šalių koncertinėse erdvėse, sėkmingai rungiasi profesiniuose konkursuose ir festivaliuose. Katedrą reprezentuoja ne tik katedros pedagogai - Lietuvoje ir užsienyje pripažinti menininkai,  bet ir absolventų bei studentų ansambliai - tarptautinių ir respublikinių konkursų laureatai – Kauno styginių kvartetas, fortepijoninis kvintetas Efvioli, styginių kvartetai Adora ir Mettis,  trio Claviola ir Amber trio, ansambliai Domino Duo, SubtiluZ, Presto bei daugelis savęs neįvardinusių perspektyvių atlikėjų ansamblių, kurie jau yra pastebėti ir pamėgti ne vien muzikų auditorijos.
 
 
 
Kalendorius