„NordTrad–Dainava 2019“: Šiaurės ir Baltijos šalių folkloras Vilniuje ir Kaune
Vilnių ir Kauną balandžio 9–14 d. užlies Šiaurės ir Baltijos šalių tradicinė muzika. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Etnomuzikologijos katedra rengia tarptautinę konferenciją „NordTrad – Dainava 2019“, kurios dalyviai ne tik diskutuos teoriniais muzikinio folkloro klausimais, bet ir džiugins Lietuvos klausytojus Šiaurės ir Baltijos šalių tradicine muzika – seniausiomis ir šiuolaikinėmis jos gyvavimo formomis. Beveik visi „NordTrad – Dainava 2019“ renginiai yra atviri visuomenei ir nemokami.
„NordTrad“ yra tarptautinis tradicinės muzikos tinklas, jungiantis aštuoniolika Šiaurės ir Baltijos šalių aukštųjų mokyklų. Tinklo veikloje dalyvauja geriausi tradicinės muzikos atlikėjai ir puoselėtojai – dėstytojai ir studentai. Kasmet vis kitoje šalyje rengiama „NordTrad“ konferencija šiais metais vyks Lietuvoje, į mūsų kraštą atvažiuos apie 150 muzikantų. Žodis „Dainava“ pavadinime atkreipia dėmesį į tai, kad Lietuva yra dainų kraštas.
„NordTrad – Dainava 2019“ atidarymo vakaronė vyks balandžio 9 d. 21 val. LMTA Kongresų rūmuose. Visų 16 projekte dalyvaujančių mokyklų atstovai prisistatys antrąją renginio dieną, balandžio 10-ąją, koncerte „Tradicinės muzikos tiltai“ Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje (19 val.). Baigiamasis tradicinės Baltijos ir Skandinavijos šalių muzikos mišriųjų ansamblių GALA koncertas bus surengtas balandžio 13 d. LMTA Didžiojoje salėje (18 val.).
Ypatingas renginio akcentas – rytiniai „Koncertai keleiviams ir praeiviams“ Vilniaus geležinkelio stoties hole (balandžio 11, 12 d.), o ypač – „Skambantis traukinys“, kuris balandžio 11-ąją važiuos į Kauną (8.27, 9.35, 10.35 val.) ir grįš į Vilnių (21.12, 22.40 val., projekto partneris „Lietuvos geležinkeliai“). Visos kelionės metu traukinio keleiviai galės mėgautis tradicinės muzikos improvizacijomis.
Taigi balandžio 11 d. muzikuojantys daugiataučio „NordTrad – Dainava“ dalyviai praleis Kaune. Bus surengtas pasirodymas Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyriuje (12 val.), koncertas „Tradicinės muzikos mokovai“ Kauno Juozo Gruodžio konservatorijos Didžiojoje salėje (18 val.) ir kiti renginiai.
Balandžio 12 ir 13 d. įvairių tautų tradicinės muzikos dirbtuvės vyks LMTA Centriniuose rūmuose – instrumentinio muzikavimo (norvegų Hardangerio smuiko ir obertoninės fleitos „seljefløyte“, estų dūdmaišio, bandūrėlio, nendrės birbynės, lietuvių cimbolų, smuiko ir kt.), dainavimo (lietuvių, norvegų, švedų tradicinio dainavimo, dainuojamųjų ir šokamųjų sutartinių), šokio (norvegų porinių šokių, estų polkos, lietuvių šokių ir kt.).
Balandžio 12 d. publika kviečiama į koncertą „Su tradicine muzika per gyvenimą“ LMTA Didžiojoje salėje (18 val.), skirtą LMTA Etnomuzikologijos katedros 30-mečiui. Koncerte skambės ir lietuviška muzika, ir „Pan-Nordic folk“ muzikos grupės „Farandi“ (Danija, Suomija, Didžioji Britanija, Švedija, Belgija) kompozicijos.
Pagrindinę renginio temą „Dainava“ atspindės paskaitos. Profesorius dr. Rytis Ambrazevičius supažindins su regioniniais lietuvių dainų bruožais (balandžio 10 d. 12 val. LMTA Juozo Karoso salėje), profesorius dr. Gustawas Juzala – su Lietuvos tautinių mažumų dainavimo tradicijomis, jo paskaitą iliustruos lenkų folkloro ansamblis „Lałymka“ (balandžio 12 d. 12 val. LMTA Balkono teatre). Aktorė, menų daktarė Brigita Bublytė kalbės apie balso transformacijų galimybes ir reikšmę šiuolaikinio menininko raiškai (balandžio 13 d. 12 val. LMTA Balkono teatre).
Švedijos lektoriai kvies dalyvauti keliuose mišrių muzikinių kultūrų projektuose („Balkanų bliuzas“, „World Mix orkestras ir Mazguf ansamblis“). Lietuviai pasiūlys bendrą visų dalyvių projektą „Buvo dūda Vilniuj“.
Kiekvienos dienos programą vainikuos tradiciniai šokiai ir improvizuotas grojimas (Jam session) „Alaus namuose“. Visą programą rasite ČIA.
LMTA informacija
2019 04 03