Dirbtinis intelektas ir meno ateitis: inovacijų forumas „InMuse“ kviečia į diskusijas apie kūrybos ir technologijų santykį
Balandžio 9–12 d. Vilniuje vyks antrasis tarptautinis inovacijų forumas „InMuse“, kurio metu bus nagrinėjamas dirbtinio intelekto (DI) vaidmuo meninėje kūryboje ir kultūrinėse industrijose. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos inicijuotame ir organizuojamame forume pranešimus skaitys tarptautiniai menininkai, mokslininkai, kultūros prodiuseriai ir verslumo ekspertai, tarp kurių – ilgametė „Cirque du Soleil“ kūrybiškumo trenerė Caitlin Maggs.
Po sėkmingo debiuto 2023 m., šių metų forumas „InMuse“ sutelks dėmesį į augantį DI poveikį meniniams procesams, autorystės ir autorių teisių klausimus, etikos problemas bei kūrybinių ekosistemų ateitį. Keturias forumo dienas bus dalinamasi žiniomis, pristatyti naujausi kūrybiniai pasiekimai, rengiamos praktinės dirbtuvės, kurių metu bus tyrinėjamas kūrybinis ir kritinis dirbtinio intelekto potencialas meno srityje. Forume taip pat bus analizuojami teisiniai ir ekonominiai iššūkiai, kuriuos kelia naujos technologijos, ir aptariamos ateities kūrybiškumo ir kultūrinių inovacijų perspektyvos.
„Dirbtinis intelektas šiandien keičia ne tik technologinius procesus, bet ir pačią meno sampratą. Forumą „InMuse“ organizuojame siekdami sukurti platformą atviram ir kritiškam dialogui apie tai, kaip DI gali praturtinti meninę kūrybą, atverti naujas autorystės formas ir iššūkius, taip pat kaip užtikrinti, kad kūrybinės industrijos ateitis būtų etiška ir tvari“, – sako forumo organizatoriaus Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Muzikos inovacijų studijų centro vadovas Mantautas Krukauskas.
Forume dalyvaus ir dalinsis savo patirtimi žinomi menininkai ir kūrėjai, kurie savo veikloje jau naudoja dirbtinio intelekto technologijas. Vienas įtakingiausių kūrybos ir inovacijų tyrėjų pasaulyje Patrick Cohendet (HEC Montréal, MOSAIC kūrybiškumo ir inovacijų tyrimų centras) pristatys požiūrį į su DI susijusius kūrybiškumo procesus ir jų valdymą. Kanadietis kūrybininkas, rinkodaristas bei daug apdovanojimų pelnęs fotografas Gabor Florian pasakos apie besikeičiantį kūrybinį intelektą, o kompozitorius, garso menininkas ir DI tyrėjas iš Gioteborgo universiteto Palle Dahlstedt kels klausimus apie autorinių teisių svarbą dirbtinio intelekto amžiuje.
Programoje taip pat numatytos teminės sesijos apie DI padedamus meninius procesus ir naujas kūrybinės autorystės formas. Pranešimus skaitys „ArtTech agentūros“ įkūrėja Agnesta Filatovė, „Kosmos theater“ įkūrėjas Darius Vizbaras, kūrėja ir atlikėja Raminta Naujanytė-Bjelle, kompozitorius Mykolas Natalevičius, „Operomanija“ įkūrėja Ana Ablamonova.
LIVE SPACE dirbtuvės – meninis tobulėjimas ir tarptautinis bendradarbiavimas
Vienas iš forumo akcentų – septynių dienų kūrybinės dirbtuvės LIVE SPACE, kuriose dalyvaus aukštųjų mokyklų studentai ir dėstytojai iš Šiaurės ir Baltijos šalių. Tai tarptautinės kūrybinės dirbtuvės, skirtos elektroninės ir elektroakustinės muzikos atlikėjams ir kūrėjams, kuriuose bus nagrinėjamos erdvinio garso galimybės ir naujos technologijos, pritaikytos menui. Dalyviai bus skatinami bendradarbiauti, dalintis patirtimi ir kūrybiškai prisitaikyti prie besikeičiančios visuomenės ir technologinių pokyčių.
Paskaitos, koncertai
Forumo dalyviai taip pat turės galimybę pasinerti į įvairias menines patirtis. Pagrindiniai koncertai, kuriuose bus pristatomi DI integruoti kūriniai, vyks balandžio 9–12 d. Atidarymo koncerte Balandžio 9 dieną Arkos galerijoje bus pristatyti kūriniai, derinantys gyvąją elektroniką, smuiką ir disklavyrą, pabrėžiantys DI įtaką muzikos atlikimo procese. LMTA Balkono teatre (Gedimino pr. 42), „Plokštelinėje“(Barboros Radvilaitės g. 8) bei LMA Studijų miestelyje (Olandų g. 21A) visą savaitę vyks forumo pranešėjų bei studentų improvizacijos bei koncertai.
Visa forumo ir dirbtuvių programa, taip pat papildoma informacija apie renginius, galima rasti oficialioje svetainėje inmuse.lmta.lt.
„InMuse“ forumas ir LIVE SPACE dirbtuvės rengiami Lietuvos muzikos ir teatro akademijos iniciatyva, remiami Lietuvos kultūros tarybos ir Nordplus. Projekto partneriai – tarptautinis kūrybiškumo ir inovacijų tyrimų centras MOSAIC (Kanada), galerija „Arka“, Lietuvos nacionalinis kultūros centras ir kiti.
![]() |
![]() |
![]() |
„Cirque du Soleil“ kūrybiškumo trenerė Caitlin Maggs
2025 04 08