Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su mūsų Slapukų politika , Privatumo politika

Garso instaliacija baltų kalbomis tiria susikalbėjimo ir kalbų išnykimo aspektus

Gegužės 29-30 dienomis Vilniaus universiteto Lituanistikos centre veiks kompozitoriaus, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dėstytojo  doc. dr. Jono Jurkūno ir kompozicijos studento Matīss Tomass Vikmanis garso instaliacija „Elbingo žodynėlis“.

J. Jurkūnas.

Elbingo žodynėlis – seniausias (XIV-XV a.) prūsų ir baltų kalbos paminklas, vokiečių – prūsų kalbų žodynas, kuriame yra užfiksuoti 802 žodžiai, daugiausia daiktavardžiai.  1825 m. žodynėlį suradęs Francas vėliau perdavė jį Elbingo miesto bibliotekai, kurioje jis saugotas iki Antrojo pasaulinio karo, o tolesnis jo likimas nežinomas. Iki mūsų laikų išliko šio kalbos paminklo fotografijos.

Pasak autorių J. Jurkūno ir M. T. Vikmanis, instaliacija „Elbingo žodynėlis“ per seniausią baltų kalbos paminklą tiria susikalbėjimo, reikšmių ir kalbų išnykimo aspektus, o šios instaliacijos idėja gimė LMTA elektroninės muzikos ansamblio repeticijų metu.

Garso instaliaciją sudaro iš trijų garso šaltinių sklindantis įskaitytos pirmosios „Elbingo žodynėlio“ pastraipos prūsų, latvių ir lietuvių kalbomis tekstas – vardinami daiktavardžiai. Kiekvienas iš trijų garso šaltinių į erdvę išleidžia žodžius viena iš trijų kalbų, ir šie žodžiai aidi Lituanistikos centre, Aisčių menėje, dekoruotoje Petro Repšio lietuvių papročius vaizduojančiais „Metų laikais“, kol aidas pradeda dominuoti ir kalbėjimas tampa tik melodija be informacijos.

M. T. Vikmanis

Instaliacija neturi aiškios pradžios ir pabaigos, o įgarsinti prūsiški, lietuviški ir latviški žodžiai leidžia pajausti baltų kalbų panašumą, išgirsti, kaip išnykusia prūsų kalba skambėjo tokie mūsų kasdien vartojami žodžiai kaip „metai“, „saulė“, „vasara“, „dangus“ savaitės dienų pavadinimai ir kt.

Instaliacija parengta bendradarbiaujant su Vilniaus universiteto Baltistikos katedros doc. dr. Vytautu Rinkevičiumi, įgarsinusiu Elbingo žodynėlio pastraipą prūsų kalba. Žodžius lietuvių ir latvių kalbomis atitinkamai įskaitė J. Jurkūnas ir M. T. Vikmanis.

Kviečiame aplankyti ir išgirsti!

2024 05 29

 


(c) J. Jurkūnas