Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su mūsų Slapukų politika , Privatumo politika

Į Kanų konkursinę programą patekusio filmo kūrėjos: „Jausmas nuostabus ir neįprastas“

Šiandien, gegužės 14 d., prasidedantis garsusis Kanų festivalis mums ypač įdomus: į konkursinę programą įtrauktas režisierės Eglės Razumaitės ir prodiuserės Linetos Lasiauskaitės, studijuojančių Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, darbas „Ootidė“.

L. Lasiauskaitė. Asmeninio archyvo nuotr.

Tai yra antras kartas Lietuvos kino istorijoje, kai trumpametražis filmas varžysis dėl geriausio prizo Kanų kino festivalio trumpametražių filmų konkursinėje programoje.

Filmą „Ootidė“ sukūrė kino magistrantūros II kurso studentė, režisierė Eglė Razumaitė, jai talkino bakalauro IV kurso studentė, prodiuserė Lineta Lasiauskaitė, kino magistrantūros II kurso studentė, garso dizainerė Auksė Jurevičiūtė, bei neseniai kino operatoriaus bakalauro studijas baigęs Nojus Drąsutis. Pabrėžtina, kad filmą komanda kūrė savarankiškai, vasaros atostogų metu.

Kol dar šio filmo negalime išvysti Lietuvoje, žinome tai, kad jo siužetas nukelia žiūrovą į poilsiavietę, kurią dėl mįslingų priežasčių palieka Viltė. Stovykloje likusios merginos ima kelti skirtingas įvykių versijas, kas nutiko jų draugei. Filme paliečiamos moteriškumo, tapsmo, susvetimėjimo temos.

„Ootidės“ režisierę Eglę Razumaitę ir prodiuserę Linetą Lasiauskaitę kalbinome prieš pat joms išvykstant į Kanus. Džiaugiamės galėdami pasidalinti, kokiomis mintimis kūrėjos gyveno iki išvykimo į Kanus, ką planuoja ateičiai ir ko palinkėtų kino meną studijuojantiems studentams.  

Neįkainojama patirtis

„Šiuo metu tvyro dvejopas jausmas: tiek džiaugsmas dėl filmo laimėtos atrankos Court Metrage Competition programoje, tiek jaudulys dėl artėjančios premjeros. Nuo to momento, kai el. pašte įkrito laiškas, kad „Ootidė“ bus rodoma Kanų kino festivalyje, tiek dienos, tiek nakties ritmas pakito, nes dalyvavimas tokio aukšto lygio festivalyje toli gražu nėra vien filmo parodymas“, – dalinasi Lineta.

Pasak prodiuserės, teko spręsti ir kai kuriuos iššūkius: „Reikėjo skubiai paruošti filmo kopiją, atitinkančią festivalio reikalavimus garso dizainui, subtitravimui, vertimui, techniniams parametrams ir kita, taip pat reikėjo pateikti įvairios prašomos medžiagos, su Egle turime dalyvauti nuotoliniuose FOCUSCOPRO mokymuose, kas irgi didelis laimėjimas. Be to, skubiai teko spręsti nuvykimo ir gyvenimo klausimus bei filmo reprezentavimą“, – teigia Lineta, – „bet tikriausiai galima sakyti, kad jausmas nuostabus ir neįprastas. Iš festivalio tikiuosi neįkainojamos patirties profesinėje ir gyvenimiškoje srityse, užmegzti naujų įdomių kontaktų ir, be abejo, plačių vartų į tarptautinę rinką.“

E. Razumaitė. Asmeninio archyvo nuotr.

 „Išvykstu pagaliau nusiraminusi, kad spėjome viską paruošti ir pasiruošti. Kadangi ant nosies ne tik reikšminga premjera, bet ir baigiamosios magistro peržiūros, gynimas, atrodo, kad vienu metu teko didelė dozė įtampos ir jausmo, kad tuoj imsiu ir suplyšiu bandydama aprėpti ir sukontroliuoti viską, kas šiuo metu vyksta mano gyvenime“, – atvirai apie pirmuosius įspūdžius ir reakcijas pasakoja ir Eglė.

„Vis dėlto šiuo metu esu nepaprastai laiminga mūsų kūrybinei komandai sulaukus tokio svarbaus įvertinimo, kuris visiems atveria dar vienas duris. Esu labai laiminga ir dėl neseniai Berlyne nufilmuoto baigiamojo darbo, dėl galimybės Kanuose pristatyti ne tik trumpąjį filmą, bet ir ilgametražio filmo traktuotę, kuri buvo atrinkta į Kanų rėmuose organizuojamų FOCUSCOPRO seminarų seriją Joje mokomės kaip dirbti pagal ko-produkcijos modelį, kaip pristatyti ilgametražio filmo sumanymą, kaip ieškoti filmo įgyvendinimui reikalingų partnerių. Nekantriai laukiu paties festivalio, nes žinau, kad jo metu atrasime neįkainojamų pažinčių, įkvepiančių pokalbių ir, tikiuosi, partnerius ilgametražio filmo projektui“, – pasakoja režisierė.

Palinkėjimai studentams: būti drąsiems ir dirbti, dirbti, dirbti

Eglės ir Linetos, bebaigiančių studijas akademijoje, paprašėme pasidalinti palinkėjimu studentams.

Studentams palinkėčiau kuo stipresnės motyvacijos ir užsispyrimo savo profesinėse srityse, begalinio atsidavimo atliekamam darbui, pagarbos komandai. Bet svarbiausia turėti tikslą bei jo nuosekliai ir kruopščiai siekti. Dar norėčiau palinkėti atsižvelgti į vyresnių kolegų patarimus, bet jų per daug nesureikšminti, ypač, kai sakoma, kad tik ilgai kino industrijoje esantys ir ne vieną pripažinimą pelnę kūrėjai gali laimėti „bilietą“ į Kanų kino festivalio konkursinę programą. Mūsų komanda sulaužė šiuos stereotipus ir įrodė, kad jauna, veržli, pasitikinti ir mylinti savo profesiją komanda gali nurungti 4,5 tūkst. Konkurentų“, – linki Lineta.

„Labai pritariu Linetos išsakytai minčiai, o šiaip palinkėčiau būti drąsiems, garsiai savo kūryboje kalbėti apie dalykus, kurie jiems atrodo svarbūs, vengti kompromisų renkantis temas ir dirbti, dirbti, dirbti. Manau, kad kinas yra išskirtinai ,,darymo“ sritis, filmas ,,Ootidė“ yra puikus pavyzdys, kuris gimė iš didelio noro daryti kiną net tada, kai atrodo tam visai nebuvo sąlygų“, – linkėjimą tęsia Eglė.   

Planuose – iššūkiai

Natūralu, kad po tokios sėkmės šalia kūrėjų komandos narių pavardžių bus minima „Ootidė“, tad klausėme Linetos ir Eglės, kaip tai vertina ir ką planuoja ateičiai?

„Galvoje sukasi ir šiek tiek tolimesnės ateities planai, kuriems su Egle jau mažais žingsneliais suteikėme startą. Kalbant apie artimesnio laikotarpio planus, ateinančiais metais planuojame A klasės festivaliams aplikuoti naują trumpametražį filmą, kurį kūrėme su ta pačia pagrindine komanda“, – pasakoja Lineta ir priduria besitikinti, kad šio filmo premjera bus tokia pat įspūdinga.

Lineta taip pat pamini, kad su Egle birželį baigia studijas akademijoje: Eglė – vaizdo režisūros magistro, Lineta – kino prodiusavimo bakalauro, taigi vienas artimesnių jų planų – sėkmingi baigiamieji egzaminai.

„Kalbant apie pavardes šalia filmo „Ootidė“, suprantame, kad tai ne tik momentinė garbė, bet ilgalaikis įsipareigojimas nenuleisti žemiau kūrybinės kartelės, o ją tik kelti. Nauji iššūkiai džiugina ir motyvuoja“, – papildo Lineta.

Planais dalinasi ir Eglė: „Šiuo metu norėčiau gerai pasiruošti ilgametražio filmo scenarijaus rašymui ir artimiausius metus po studijų baigimo užsiimti kaip tik tuo. Manau, kad ,,Ootidė“ ir ,,Signalo Kelias“ – filmas, kuris bus pristatytas studijų baigimo egzamine, gerai apibendrina ir nužymi tiek mano braižą, tiek kryptį, kuria norėčiau judėti toliau. Tai adaptuoti ilgo metro formate man yra jaudinantis iššūkis.“  

Dėkojame už pasidalinimą mintimis ir linkime didžiausios sėkmės!