Į LMTA atvyksta sintezatorių „tėvas“ Johnas Chowningas

Svarbi žinia garso meno žinovams ir gerbėjams! Į Lietuvą atvyksta FM sintezatorių „tėvas“, kompozitorius, ilgametis Stanfordo universiteto (JAV) profesorius Johnas Chowningas. Gegužės 18 d. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje jis skaitys paskaitą bei surengs savo kūrybos koncertą, kuriame jo kūrinius interpretuos sopranas Maureen Chowning – kompozitoriaus žmona.

Johno Chowningo paskaita „FM sintezė: 50 metų ir muzikos komponavimas išvirkščiai“ („FM Synthesis: 50 Years and Composing Music From the Inside-Out“) bei koncertas vyks LMTA Juliaus Juzeliūno erdvinio garso sferoje – vienintelėje Lietuvoje tokio tipo erdviniam garsui pritaikytoje studijoje. Pradžia 17 ir 19 val.

Johnas Chowningas (g. 1934) yra kompozitorius, išradėjas, Stanfordo universiteto (JAV) profesorius emeritas. 1967 m. jis atrado dažnių moduliacijos sintezės (FM synthesis) algoritmus muzikai. Šis reikšmingas atradimas suteikė galimybę sukurti sintezatorius, kurie būtų prieinami platesniems muzikos kūrėjų ir atlikėjų sluoksniams. Tai paskatino ne tik eksperimentinės muzikos plėtotę, bet padarė įtaką ir kūrybinėms industrijoms – taip pat ir populiariajai muzikai.

1983 m. J. Chowningo atradimo pagrindu sukurtas sintezatorius „Yamaha DX7“. Jo skambesį galima atpažinti tokiuose to laikotarpio muzikos „topuose“ kaip grupių „Kraftwerk“, „Underworld“, „Talking Heads“, „Queen“, „Depeche Mode“, „U2“, „A-Ha“ ir daugelio kitų dainose. „Yamaha DX7“ buvo naudojama ir Briano Eno, Philo Collinso, Stevie Wonderio, Jeano Michelio Jarre’o, Herbie Hancocko kompozicijose.

LMTA Juliaus Juzeliūno erdvinio garso sfera

Į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją J. Chowningas atvyksta akademijoje dėstančio kompozitoriaus, skaitmenine muzikos produkcija besidominčio Jono Jurkūno kvietimu. Vizitą organizuoja LMTA Muzikos inovacijų studijų centras (MISC). Pasak J. Jurkūno: „Pernai rudenį Šanchanuje vykusioje Tarptautinėje kompiuterinės muzikos konferencijoje (ICMC) sutikau poną Chowningą. Jis buvo vienas iš pagrindinių pranešėjų. Apsikeitėme kontaktais, vėliau susirašėme ir aptarėme jo vizito galimybes. Su didele MISC vadovo Mantauto Krukausko pagalba šis vizitas tampa realybe.“

J. Jurkūnas teigia, kad tai yra neabejotinai didžiausia akademinės garso sintezės ir kūrybos srities žvaigždė, kada nors viešėjusi Lietuvoje.

Renginio partneris – festivalis „Jauna muzika“.

Johno Chowningo paskaita „FM sintezė: 50 metų ir muzikos komponavimas išvirkščiai“ („FM Synthesis: 50 Years and Composing Music From the Inside-Out“) ir kūrinių koncertas – gegužės 18 d., penktadienį, 17.00 ir 19.00 val. LMTA Juliaus Juzeliūno erdvinio garso sferoje (Gedimino per. 42). Įėjimas laisvas.