Į LMTA atvyko 100 jaunųjų teatro kūrėjų iš Šiaurės ir Baltijos šalių
Rugpjūčio 26 d. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje prasidėjo Šiaurės ir Baltijos šalių aukštųjų teatro mokyklų forumas „Teatro menininko tvarumas“. 100 jaunųjų kūrėjų Atkurtos Lietuvos 100-mečio proga diskutuoja ir kuria Vilniuje, o rugpjūčio 31 ir rugsėjo 1 d. savo darbus pristatys visuomenei.
„Teatro menininko tvarumas“ („Theatre Artist Sustainability“) – tai 2017-2018 m. vykdomas Šiaurės ir Baltijos šalių aukštųjų teatro mokyklų tinklo „Nordplus + Norteas“ projektas, kuriuo siekiama sustiprinti meninį, profesinį ir socialinį būsimų scenos menų atlikėjų tvarumą. Projekte svarstomi klausimai, su kuriais susiduria šiuolaikinis menininkas: kaip kurti prasmingą meną, atliepiantį aplinkos ir planetos situacijai; kaip išradingai ir atsakingai bendrauti su visuomene.
Forumo dalyviai suskirstyti į 11 grupių, kasdien dirbančių intensyvių kūrybinių seminarų metu. Kas vakarą rengiamos ir atviros paskaitos. Pagrindinės lektorės – trys ryškios šiuolaikinio teatro kūrėjos ir žinovės.
Sekmadienio vakarą jau įvyko pirmoji paskaita, kurią virtualiai skaitė Niujorko universiteto dramos ir aplinkotyros profesorė, įtakingų knygų ir publikacijų apie šiuolaikinį teatrą autorė Una Chaudhuri. Savo paskaitoje „Nuo antropoceno iki simbio-scenų“ („From Anthropocene to SymbioScenes: Staging Human Stories in a More-Than-Human Frame“) ji kalbėjo apie teatro vaidmenį klimato kaitos epochoje. Una Chaudhuri dėmesį telkė į antropoceno epochos – ne visai įprastos sąvokos teatro kontekste – iššūkius, su kuriais žmonėms galėtų padėti susidoroti teatras. Perskaičius paskaitą forumo dalyviams buvo pasiūlyta įsitraukti į U. Chaudhuri parengtą audio meditaciją „Mielas klimate“ („Dear Climate“). Po jos nedidelėse grupelėse forumo dalyviai aptarė paskaitą ir suformulavo savo klausimus ir komentarus pranešėjai, kuri čia pat į juos atsakė.
Šiandien, rugpjūčio 27 d., 17.30 val. LMTA Teatro ceche (Kosciuškos g. 12) paskaitą „Menininko vaidmuo visuomenėje“ („The Role of the Artist in Society“) skaitys į Vilnių atvykusi šokėja, pedagogė, choreografė ir režisierė Rebecca Hilton iš Melburno (Australija). Baigusi Australijoje Viktorijos menų koledžą ji šoko Sidnėjaus ir Melburno trupėse, o 1987 m. išvyko į Niujorką. Rebecca Hilton bendradarbiavo su daugeliu savo kartos menininkų – britų choreografu Michaelu Clarku ir vaizdo menininku Mathew Barney, amerikiečių choreografais Johnu Jasperse ir Tere O’Connoru, australų šokėja ir choreografe Lucy Guerin. Kurdama choreografiją R. Hilton lengvai prisitaiko prie įvairių trupių galimybių: ar tai būtų profesionali šiuolaikinio šokio trupė, ar mėgėjų bendruomenė. Nuo 2009 m. menininkė kuruoja tęstinį Tasmanijos jaunimo šokio teatro „Stompin“ programą.
Rugpjūčio 28 d. paskaitą „Kūrybiniai procesai: varomoji jėga ir institucija“ („Creative Processes: Drive and Agency“) pristatys Amsterdame gyvenanti vengrų kilmės režisierė ir dramaturgė Edit Kaldor. Ji vadinama unikaliu balsu šiuolaikinio teatro kraštovaizdyje. Edit Kaldor dirba su neprofesionaliais atlikėjais, kūryboje naudoja skaitmenines technologijas. E. Kaldor kūrybai būdinga konceptualios teatrinės prieigos dermė su ryškia individualia spalva ir socialiniu jautrumu. Jos darbai rodomi įvairių kraštų teatruose, festivaliuose ir vizualiųjų menų renginiuose. Edit Kaldor yra Amsterdamo menų universiteto teatro vadovė, ji kviečiama dėstyti ir vesti meistriškumo kursus Nyderlandų, Belgijos, Norvegijos, Vokietijos ir Danijos aukštosiose menų mokyklose.
Rugpjūčio 29 d. forumo dalyvius su Šiaurės šalių fondų sistema supažindins Turið Johannessen, organizacijos „Nordisk KulturKontaktNord“ atstovė.
Visos paskaitos vyksta LMTA Teatro ceche (Kosciuškos g. 12), pradžia 17.30 val.
LMTA informacija
Arnoldos Strigūnaitės nuotraukos
2018 08 27