Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su mūsų Slapukų politika , Privatumo politika

Koncertas „Su Ukraina“ kviečia atkreipti dėmesį į Ukrainos kultūrą

Minėdama Rusijos karo prieš Ukrainą dešimtmetį, Lietuvos muzikos ir teatro akademija organizuoja koncertą „Su Ukraina“ ir kviečia solidarizuotis su ukrainiečių tauta, atkreipti dėmesį ilgus metus buvusią užgožtą šios šalies kultūrą.

Kurį laiką Ukrainos kultūra buvo nustelbta kolonialistinės rusiškos kultūros, o ir šiandien okupuotose Ukrainos žemėse negailestingai naikinama viskas, kas ukrainietiška. Vasario 20 d. vakarą vyksiantis koncertas – tai ne tik galimybė geriau pažinti Ukrainos kultūrą (koncerte atlikėjai, solistai iš Lietuvos ir Ukrainos atliks lietuvių bei ukrainiečių kompozitorių kūrinius), bet ir paremti augančią ukrainiečių kultūros kūrėjų, puoselėtojų kartą.

Larysa Loboda. Asmeninio archyvo nuotr.

Specialiai į koncertą iš Ukrainos atvyksta Odesos A. V. Neždanovos nacionalinės muzikos akademijos, vykdančios veiklą nepaisant apšaudymų bei nuolatinio pavojaus, Vokalinės ir chorinės muzikos fakulteto dekanė profesorė Larysa Loboda. Ji atliks romansus pagal ukrainiečių poetės Lesjos Ukrainkos eiles.

„Manau, kad šie romansai yra aktualūs ir šiuo laiku, nes jie atspindi išsekusią, tačiau vis dar kupiną meilės ukrainietės moters sielą: sielą moters, kuri palydi savo vyrą, sūnus ir dukteris į frontą; sielą moters, kuri vis dar laukia, tiki ir myli, ir kuo tik gali, padeda Tėvynei. Muziką romansams sukūrė šių laikų ukrainiečių kompozitorė Lesja Dichko, kuri ir toliau kuria remdamasi nesenstančia L. Ukrainkos poezija“, – teigia L. Loboda.

Savo paties kūrybos siuitos „Septynios paprastos aušros“ miniatiūras atliks violončelininkas, kompozitorius Viktor Rekalo. Iki 2022 m. Rusijos invazijos į Ukrainą V. Rekalo gyveno Kyjive, o karui prasidėjus jam teko persikelti į Lvivą. Į Vilnių violončelininkas atvyko laimėjęs konkursą prisijungti prie garsiojo Vilniaus kvarteto.

Viktor Rekalo. Asmeninio archyvo nuotr.

„Paprastos aušros“ yra septyni ramūs, svajų ir šilumos kupini rytai, kad ir kokia savaitės diena ar siuitos dalis bebūtų. Tai muzika apie pačius vertingiausius dalykus, kurie gyveno mumyse iki karo, ir išliko kaip vienintelis laimės ir saulės šaltinis. Meilė, kažkur virš ežero tvyrantis rūkas ir tyla, paukščio giesmė, užburiančios mintys…“, – taip savo kūrinį apibūdina V. Rekalo.

Koncerte taip pat dalyvaus žinomi atlikėjai, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dėstytojai: smuikininkė Rūta Lipinainytė, pianistė Indrė Baikštytė, saksofonininkas Petras Vyšniauskas, pianistė Aleksandra Žvirblytė, dainininkė ir kompozitorė Raminta Naujanytė-Bjelle, Rūtos Rikterės ir Zbignevo Ibelhaupto fortepijoninis duetas.

Renginio pabaigoje suskambės Gintauto Venislovo premjera – kūrinys, sujungsiantis chorą, koncerte dalyvaujančius atlikėjus instrumentalistus ir elektroninę muziką. O klausytojus prasmingoje muzikinėje kelionėje lydės renginio vedėjas Teodoras Lipčius.

Vilniečiai ir miesto svečiai tiesioginę koncerto transliaciją kviečiami stebėti Lukiškių aikštėje, kur susibūrusius ir Ukrainos laisvę palaikančius žmones Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos kariūnai vaišins arbata ir „Biržų duonos“ kepiniais. Taip pat tiesioginę transliaciją bus galima stebėti LRT.lt portale ir Europos aukštųjų muzikos mokyklų asociacijos AEC tinklalapyje adresu aec-music.eu.

Be to, Lietuvos muzikos ir teatro akademija kviečia paremti augančią europietišką ir laisvą jaunąją Ukrainos kartą: per renginį bus renkama parama, skirta Vilniuje įsikūrusiai Tarptautinei Ukrainos mokyklai, pasauliui ugdančiai būsimus Ukrainos kultūros kūrėjus ir puoselėtojus.

Lietuvos muzikos ir teatro akademija koncertą organizuoja kartu su šiais partneriais: Ukrainos ambasada Lietuvoje, Europos aukštųjų muzikos mokyklų asociacija AEC, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija. Koncertą remia Vilniaus miesto savivaldybė, „Biržų duona“, „Skonio ambasadoriai“, MB „Šviesiai garsiai“, UAB „Operatoriai.eu“.