Pristatomas filmas „Sutarmenko“ apie Brigitos Bublytės spektaklį
Flamenko bienalėje Sevilijoje (Ispanija) rugsėjo 26 d. pristatomas pilno metro dokumentinis filmas „Sutarmenko“ (rež. Armas Rudaitis, 2016) apie LMTA dėstytojos ir doktorantės Brigitos Bublytės spektaklio „Flamenko ir sutartinių jungtuvės“ kūrybinį procesą ir rezultatą.
Lietuvoje šis filmas plačiai publikai dar nebuvo pristatytas. Filmo premjera įvyko Anykščių menų inkubatoriuje, antrą kartą filmas buvo parodytas LMTA kino salėje kaip Brigitos Bublytės praktinės meno daktaro darbo dalies egzaminas.
„Sutarmenko“ (2016) – tai Armo Rudaičio dokumentinis filmas apie Brigitos Bublytės sukurtą spektaklį „Flamenko ir sutartinių jungtuvės“. Filmas per autorės prizmę pasakoja apie tai, kaip krizė gali tapti atspirties tašku naujiems tyrinėjimams, pažinimui, kūrybai, komunikavimui ir savojo identiteto suvokimui. Spektaklis „Flamenko ir sutartinių jungtuvės“ sukurtas migruojant tarp Lietuvos ir Ispanijos pietų, Andalūzijos. Andalūzijos sostinėje Sevilijoje Brigita Bublytė studijavo flamenko dainavimą ir šokį, įsiliedama į sociokultūrinį kontekstą ir pažindama pietų Ispanijos tradiciją iš vidaus.
Flamenko meno pažinimas atvėrė būtinybę sugrįžti prie savųjų ištakų ir per savotišką sociokultūrinį šoką iš naujo atrasti savosios kultūros lobį – sutartines. Kūrybinė komunikacija sukūrė terpę spektakliui ir įkvėpė gilesniems balsinės raiškos ir tarpkultūrinių procesų tyrinėjimams.
Filme parodoma, kaip Ispanijoje gyvuoja flamenkas ir kaip sutartinės puoselėjamos Lietuvoje. Kino juostoje skamba spektaklyje dalyvavusių LMTA studentų, sutartinių giedotojų grupės „Ūtara“ ir flamenko atlikėjų iš Ispanijos įspūdžiai apie savąją kultūrą ir susitikimą su visai kitokia šiaurės ar pietų kultūra.
Beje, ir sutartinės, ir flamenkas tais pačiais 2010 metais buvo įrašytos į UNESCO pasaulio paveldo
Dokumentinio filmo „Sutarmenko“ kūrybinė grupė:
Idėjos autorė ir spektaklio režisierė – muzikos, teatro ir kino srityse žinoma aktorė ir dainininkė Brigita Bublytė. Bendradarbiavo su garsiais Lietuvos menininkais, tokiais kaip Eimuntas Nekrošius, Vladimiras Čekasinas, Jonas Vaitkus, Petras Geniušas, Oskaras Koršunovas, Elvyra Kriaučiūnaitė ir kitais, dalyvavo daugelyje tarptautinių projektų, dabar ji atvėrė savarankiško kūrybinio kelio puslapį. 2008 m. nuvykusi į Ispaniją ieškojo sau artimo kūrybinio įkvėpimo. Po kelionių ir studijų Ispanijoje ji tapo pirmąja lietuve, galinčia supažindinti Lietuvą su cante jondo (flamenko dainavimo stilius) ir naujai pažvelgti į savosios kultūros klodus pasauliniame kontekste. Šiuo metu Brigita Bublytė yra LMTA meno doktorantė.
Režisierius Armas Rudaitis yra LMTA vaizdo režisūros magistras (kurso vadovė Giedrė Beinoriūtė). Jis tobulinosi Helsinkio „Metropolia“ taikomųjų menų universitete. Jaunasis režisierius jau yra sukūręs dokumentinių ir vaidybinių filmų – „Kiaušinis“ (2014), „Žalia rūta“ (2013), „Aš esu Goda“ (2012) ir kt., aktyviai dalyvauja tarptautiniuose projektuose kaip režisierius, montažo režisierius bei vadovas. LRT Armas Rudaitis režisuoja kultūrines laidas.
Daugiau apie projektą rasite ČIA.
LMTA informacija
2018 09 26