Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su mūsų Slapukų politika , Privatumo politika

Rektorius prof. Zbignevas Ibelgauptas: Žvelkime į tai, kaip į galimybę

Paskelbus karantiną studijos Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje nenutrūko, bet yra keliamos į virtualią erdvę. Kaip sekasi Akademijai taikytis prie naujų sąlygų? Kaip apkritai vertėtų žvelgti į neišvengiamas naujoves ir iššūkius? Jūsų dėmesiui – LMTA rektoriaus prof. Zbignevo Ibelgaupto mintys ir linkėjimai Akademijos bendruomenei. 

Kalbina Beata Baublinskienė 
2020 03 20

Šiuo metu bene pagrindinė Akademijos užduotis yra organizuoti mokymąsi nuotoliniu būdu. Ar tai yra mums iššūkis?

Tokiu mastu, kaip dabar, – iššūkis. Šiaip jau turime padalinių, kurių kompetencijos ir kvalifikacijos atitinka technologinių universitetų lygį. Nuotolinės paskaitos, seminarai buvo organizuojami ir iki šiol. Bet dabar, visą pasaulį ištikus nelaimei, privalome dar geriau pasirengti nuotolinėms studijoms.

Kaip ir kiekvieną iššūkį ar krizę, šią situaciją siūlau vertinti kaip galimybę. Dėstytojams tai yra puiki proga žymiai drąsiau žengti naujųjų technologijų link, net jei iki šiol tas santykis buvo atsargus. Manau, kad tiek muzikos, tiek teatro, kino ir šokios studijos gali vykti nuotoliniu būdu. Bet kuriuo atveju dabar šitaip dirbame ir dirbsime tol, kol situacija nepasikeis.

Vis dėlto Lietuvos muzikos ir teatro akademijos specifika yra ta, kad vyksta daug individualių paskaitų atlikėjams, kita vertus, nemažai yra kolektyvinės veiklos (repeticijos ir pan.). Jūs pats esate fortepijono profesorius. Kaip, pavyzdžiui, galima vesti fortepijono pamoką nuotoliniu būdu?

Šiuo atveju tikrai nematau didelės problemos. Užsienio menų universitetuose paskaitos nuotoliniu būdu yra gana paplitęs reiškinys. Ir kai kurie mūsų dėstytojai naudoja išmaniąsias technologijas nuotoliniam darbui, kai, pavyzdžiui, būna išvykę į komandiruotes arba skubiais atvejais, kai reikia pakonsultuoti studentą prieš koncertą. Tam tikslui galima pasitelkti kad ir „Skype“ platformą arba „Zoom.com“, kurios ir garso, ir vaizdo kokybė, mano nuomone, geresnė. Taigi nuotolinės konsultacijos ir meistriškumo kursai vykdavo ir anksčiau, tačiau dabar šita krizė atveria galimybę įdiegti inovacijas gerokai skvarbiau į mūsų bendruomenę.

Kalbant visiškai konkrečiai, kaip gali vyksta nuotolinė pamoka. Studentas dėstytojui atsiunčia savo įrašą?

Gali būti ir tokia paprasčiausia forma, kuri, beje, labai mobilizuoja studentą. Juk prieš siųsdamas dėstytojui įrašą, padarytą kad ir mobiliuoju telefonu, studentas visada jį perklauso ir pats gali aptikti taisytinų dalykų, kurių gyvai grodamas nepastebėtų. Toks būtų paprasčiausias būdas. Bet galima paskaitas rengti tiesiogiai on-line. Aišku, reikia turėti namuose savo instrumentą, kompiuterį. Iššūkių tikrai netrūksta, bet kiekviena situacija sprendžiama individualiai. Šia prasme teorinių disciplinų dėstytojams gal yra paprasčiau: paskaitos organizuojamos per jau seniai LMTA veikiančią „Moodle“ platformą, kuri dabar yra dar labiau plečiama.

Ko šioje situacijoje palinkėtumėte Akademijos bendruomenei?

Pagrindinė žinia yra ta, kad ši situacija yra laikina, ji tikrai baigsis. O kol kas labai kviesčiau būti visiems ir kiekvienam labai atsakingais, saugoti save ir rūpintis vieni kitais. Kviesčiau dabartinius iššūkius vertinti kaip tobulėjimo galimybę, kuria nuoširdžiai raginu pasinaudoti.

Pridursiu, kad darbai nenutrūko. Akademinis personalas ir didžioji dalis kitų darbuotojų  dirba nuotoliniu būdu. Aš taip pat taip dirbu, nors kasdien atsiranda darbų, dėl kurių tenka atvažiuoti į centrinius rūmus.  Akademija veikia – gyvai ar nuotoliniu būdu procesai nė kiek nesustoję. Sudėtingiau planuoti artimo laikotarpio mūsų dėstytojų komandiruotes (balandžio-gegužės mėn.), bet išvykos, numatytos rudenį, tikiu, kad įvyks.

Sunku dar šiandien pasakyti, kokiu grafiku, kokia tvarka vyks studentų atsiskaitymai. Tai artimiausiu metu bus sprendžiama dekanatuose, katedrose, derinama su studentais, bet neabejoju, kad sutarimas bus rastas, o studijų kokybė nenukentės.

Taigi linkiu rūpintis savimi ir kitais, elgtis atsakingai. Susitelkime ir išnaudokime krizę kaip galimybę! Juk Akademijoje dirba labai talentingi ir kūrybingi žmonės, kurie, tikiu, bet kurioje situacijoje ras išeitį.

Visiems linkiu geros sveikatos!


LMTA
2020 03 20