Etnomuzikologų ekspedicija Dzūkijos krašte
Rugsėjo 23-27 d. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Etnomuzikologijos katedros studentai vyko į tradicinę folkloro ekspediciją, kurios metu surinkta tautosaka papildė Mokslo centro Etnomuzikologijos skyriaus Muzikinio folkloro archyvą.
Kasmet etnomuzikologai keliauja vis į kitą Lietuvos vietovę rinkti tautosakos. Bendravimas su vietos žmonėmis, iš jų užrašant tradicines dainas, šokius, instrumentinę muziką, pasakojimus ir kt., – neįkainojama patirtis muzikinį folklorą studijuojančiam studentui. Tautosakos rinkėjo veikla susižavi ir pirmakursiai, kurie dažniausiai dalyvauja pirmą kartą. Tad ekspedicija, tradiciškai vykstanti rugsėjo mėnesį, nejučiomis yra tapusi ir pirmakursių etnomuzikologų „krikštynomis“.
Šiais metais ekspedicija buvo surengta pačiame piečiausiame Lietuvos teritorijos taške – Druskininkuose ir miesto apylinkėse. Ekspedicijai vadovavo asist. Lijana Šarkaitė-Viluma, turinti nemenką patirtį šioje srityje. Jai talkino ketvirto kurso studentė Morta Elžbieta Bieliukaitė – tikra dzūkė, druskininkietė, puikiai pažįstanti šio krašto apylinkes, geriausius dainininkus, muzikantus.
Daugumą ekspedicijos dalyvių, kilusių iš kitų Lietuvos regionų, stebino ne tik ypatingas dzūkų svetingumas, vaišingumas, nuoširdumas, bet ir tarminis iškalbingumas bei dainingumas. Kiekvienas aplankytas pateikėjas ne tik padainavo melodingųjų, lyrinių įvairių žanrų dzūkiškų dainų, pasakojo apie grybavimą, javų pjovimą ir kūlimą, Velykų lalavimo ir kitų švenčių papročius, bet ir atsivėrė asmeniniams pasakojimams apie savo vaikystę, jaunystę, išgyventus potyrius partizaninio pasipriešinimo laikais, tremtį ir kt. Po kelių dienų vaikščiojimo pas pavienius pateikėjus, Vieciūnų laisvalaikio centre surengta prasminga ir smagi vakaronė su folkloro ansamblių „Stadałėlė“ (Druskininkai) ir „Žemynėla“ (Vieciūnai) garbaus amžiaus moterimis (ansamblių kuratorė – Druskininkų kultūros centro etnografė Lina Balčiūnienė). Vakarojimo metu užrašytos ir nufilmuotos dainininkių jaunystės, taip pat iš tėvų ir senelių išmoktos senosios dzūkiškos dainos. Tarp studentų yra puikių muzikantų (Dainius Maslauskas, Alpas Mulevičius, Milda Morkūnaitė), tad vakaronėje nestigo ir instrumentinės muzikos bei šokių – polkų, valsų, fokstrotų, kuriuos tradiciniais žingsneliais demonstravo minėtųjų ansamblių dalyvės.
Visą ekspediciją vainikavo dalyvavimas festivalyje „Grikių derlius“ drevinės bitininkystės bityne Musteikos kaime (Varėnos r.), kurio metu buvo kopinėjamas medus ir raunami grikiai. Drevinė bitininkystė – vienas seniausių girios verslų, ilgiausiai išsilaikiusių šilinių dzūkų kaimuose. Festivalio metu buvo pristatytas senasis bitininkavimo būdas, perimtas iš vietinių bitininkų, kurį demonstravo drevininkas Romas Norkūnas. Su grikių rovimo papročiais, dainomis ir rateliais festivalio dalyvius supažindino folkloro ansamblio „Stadałėlė“ dainininkės. Jos pasakojo ir rodė, kaip seniau grikius rovė, pjovė, rišo į pėdus ir statė į eiles, vadinamas „rikėmis“ – „kad vėjas prapūstų ir greičiau išdžiūtų“. Ekspedicijos dalyviai taip pat prisidėjo prie grikių rovimo-pjovimo talkos: vieni pjovė, kiti filmavo, treti, kad darbas neprailgtų, – grojo.
Po pilnos įspūdžių ir įvairiausių patirčių savaitės, Etnomuzikologijos katedros studentai su įkvėpimu jau tvarko surinktą medžiagą. O lapkričio 5 d. LMTA Juozo Karoso salėje vyks ekspedicijos apibendrinamasis vakaras, kurio metu išsamiau bus supažindinama su Dainavos krašte užrašyta folkorine medžiaga. Svečiuosis ir geriausios Druskininkų apylinkių dainininkės.
Kotryna Juškaitė
2020 10 12