Jono Jurkūno opera nominuota tarptautiniam apdovanojimui
Kompozitoriaus, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos lektoriaus dr. Jono Jurkūno opera „Nidos mokyklos kronika“ pretenduoja į „2021 Sound Walk September“ tarptautinį apdovanojimą.
Opera „Nidos mokyklos kronika“ pateko tarp 13 nominantų geriausio 2021 metų garsinio pasivaikščiojimo srityje. Iš viso apdovanojimams „2021 Sound Walk September“ buvo pateikta daugiau nei 150 paraiškų iš viso pasaulio!
„Nidos mokyklos kronika“ – tai šiuolaikinė opera apie Nidos istoriją, kurios scena tampa visas Nidos miestas – nuo Parnidžio kopos iki marių. Opera klausoma per ausines, keliaujant pėsčiomis vaizdingu Nidos maršrutu, įsiklausant į autentiškas miesto istorijas, atspindinčias Nidos mokyklos mokytojų gyvenimą 1923–1944 m. 2016 m. jos buvo publikuotos LR Prezidento Gitano Nausėdos ir Vilijos Gerulaitienės knygoje „Nidos mokyklos kronika“, tapusioje šios operos autorių, kompozitoriaus ir režisieriaus Jono Jurkūno ir dramaturgės Kristinos Savickienės, įkvėpimu.
Pasak Jono Jurkūno: „Metraštį „Nidos mokyklos kronika“ pastebėjau Neringos Viktoro Miliūno bibliotekoje, o kai perskaičiau – nekilo abejonių, kad tai yra išskirtinė ir labai įdomi medžiaga. Pagrindinių dviejų įsivaizduojamų personažų lūpomis byloja pažodinės Nidos mokyklos kronikos ištraukos. Tai – skirtingų laiko metaforų garsinės skiautės, struktūriškai migruojančios nuo tradicinio akustinio iki abstraktaus elektroninio skambesio.
Neringos smėlio, vandens, vėjo ir elektrostatiniai garsovaizdžiai (angl. soundscape) persipina su skaitovų balsais, Čiurlionio kvarteto ir choro „Melos“ atliekama muzika. Muzikinis naratyvas dreifuoja nuo atsieto stebėtojo žvilgsnio iki metaforiškų, bet nefigūratyvių muzikinių / garsinių patirčių, įkvėptų amerikiečių kompozitoriaus Roberto Ashely televizinių operų.“
Operos premjera įvyko Nidoje birželio 30 d., sceninio pastatymo Klaipėdos dramos teatre premjera – spalio 20 d.
Plačiau apie operą rašoma ČIA. Projektą prodiusavo Rasa Kregždaitė, šviesų dailininkas – Martin Ersted. Atlikėjai: Panelė A – Karolina Kontenytė, Ponas F – Jonas Baranauskas, Pasakotojas – Vytautas Anužis, Sakutis – Jonas Jurkūnas, Mokinė – Justė Jurkūnaitė. Taip pat atlikime dalyvavo choras „Melos“, Čiurlionio kvartetas, „Robotic Folk“, Agnė Jurkūnienė (fortepijonas). Garso korekcijos ir paruošimas leidybai – Pranas Gudaitis, garso dizainas – Jonas Jurkūnas, binauralinių įrašų konsultantas – Vytenis Gadliauskas, GPS platformos asistentas – Lukas Tarvainis, dizainas – „Satio Studio“.
Pasak muzikologės Astos Pakarklytės (www.mic.lt), Jonas Jurkūnas – įvairiomis kryptimis besidairantis kompozitorius. Greta tradicinio partitūrų rašymo, jis užsiima elektronine eksperimenine muzika, veikia popkultūros žanruose, kuria muziką teatrui ir kinui, net įkelia koją į foninės muzikos sritį. Kartais, bet stipriai įsitraukia į tarpdisciplininius projektus, kuriuose susiformuoja terpė šių skirtingų patirčių jungtims. Jono Jurkūno kūrybos strategija artima postminimalizmui; jis dažnai dirba su paprastomis garsinėmis medžiagomis, pulsuojančiais, veržliais ritmais, nuolat ieško naujų arba pamirštų tembrų. Šias taktikas ir naujojo tonalumo estetiką autorius dažnai derina su eksperimentine ar klubine elektronika, ambient stilistika, populiariosios, džiazo, romantizmo muzikos elementais.
Greta kūrybos Jonas Jurkūnas dėsto LMTA Kompozicijos katedroje. Laikome kumščius ir laukiame konkurso rezultatų!
LMTA informacija
2021 11 23