Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su mūsų Slapukų politika , Privatumo politika

PRASIDEDA EKSPERIMENTINĖS IR IMPROVIZACINĖS MUZIKOS FESTIVALIS „CONTEMPLAY“

Vasario 5–11 d. įspūdingą jubiliejų švenčiantis Vilnius pulsuos šiuolaikinės eksperimentinės ir improvizacinės muzikos garsais. Vilniuje pirmą kartą rengiamas festivalis-dirbtuvės „ContemPLAY“. Akcentuojančio kūrybiškumą renginio ašimi taps Lietuvos muzikos ir teatro akademija, jos Šiuolaikinės ir improvizacinės muzikos specializacijos bei kompozicijos studentai ir dėstytojai, LMTA Muzikos inovacijų studijų centras, taip pat – „LENsemble“ („Lietuvos ansamblių tinklas“) ir „Improdimensija“. Festivalis išsiskiria savo formatu: tarptautines kūrybines dirbtuves papildys koncertai, diskusijos, kūrybinių idėjų pristatymai bei atviros improvizacinės sesijos. Renginiuose dalyvaus svečiai iš Freiburgo, Antverpeno, Mastrichto ir Talino. 

Karen Vanhercke. G. Užtupytės nuotr.

Festivalio-dirbtuvių „ContemPLAY“ renginių ciklą vasario 5 d., sekmadienį, pradės menotyrininkė iš Belgijos Karen Vanhercke edukacine programa „Art-based Dialogue“: ji kalbės apie vizualųjį meną ir muziką „lėčiau“. Edukaciniai susitikimai vyks Nacionalinėje dailės galerijoje nuo 11 val. 

Vakare – 18 val. – festivalio atidarymo koncerte „WelcomePLAY“ skambės jaunųjų LMTA kūrėjų paruošta programa: kompozicijos bakalauro studijų programos studentų Liepos Vozgirdaitės, Mato Linkausko, Luko Butkaus, Ievos Raubytės, Gintarės Valionytės kompozicijos, kurias atliks LMTA šiuolaikinės muzikos atlikimo magistro studijų programos studentai. Improvizacinę koncerto dalį papuoš intriguojantis fleitų trio: Mėta Pelegrimaitė, Salomėja Kalvelytė ir Kristupas Gikas.

Antrąją festivalio dieną pradės dėstytojo iš Freiburgo Alexanderio Grebtschenko paskaita „Electronic music beyond the speakers“ (liet. „Elektroninė muzika už garsiakalbių“), kuri vyks LMTA Juliaus Juzeliūno erdvinio garso sferoje 9.30 val. Paskaitą lydės Liudo Mockūno, Arno Mikalkėno, Theodore’o Parkerio, Mantauto Krukausko dirbtuvės aktyviesiems „ContemPLAY“ dalyviams, kurios tęsis visą savaitę. Kūrybinės dirbtuvės su tarptautinėmis studentų grupėmis vyks LMTA Balkono teatre, Juozo Karoso salėje ir Juliaus Juzeliūno erdvinio garso sferoje.

Šiuolaikinės eksperimentinės ir ypač improvizacinės muzikos gerbėjų džiaugsmui vasario 6 d. vyks pirmasis, vienos iš festivalį kuruojančių meno organizacijų „Improdimensija“ renginys „ImprodimensijaPLAY“. „ContemPLAY“ festivalio publikai bus pristatytas dar 2013 m. susibūręs Liudo Mockūno, Arno Mikalkėno ir Håkono Berre trio. 2017 m. trijulė išleido ypač gerai muzikos apžvalgininkų įvertintą debiutinį albumą „Plunged“, kuriame klausytojai išgirdo L. Mockūno ir A. Mikalkėno kūrinius su nemenka skandinaviškos improvizacijos doze. Nors Liudo, Arno ir Håkono trio atlieka gana griežtai sukomponuotos muzikos kūrinius, tačiau pernai rudenį įvykęs trio turas Japonijoje atskleidė šiam kolektyvui itin būdingą improvizacinį pradą. Muzikantai kiekviename koncerte neria į dar neatrastus spontaniškus muzikinius ieškojimus ir nusimeta nuo pečių visus kompozicinius rėmus. Būtent toks laisvės pliūpsniais alsuojantis trio 19 val. lips į „ContemPLAY“ festivalio sceną Kompozitorių namų salėje.

Liudas Mockūnas. D. Klovienės nuotr.

Vasario 6 d. tarptautinis festivalis-dirbtuvės apdovanos muzikos gurmanus dar viena ypatinga dovana – tą pirmadienį bus pradėtas penkių dienų improvizacinis maratonas „JamPLAY“, kurio metu kiekvieną darbo dieną iki pat penktadienio, nuo pusės dešimtos valandos vakaro, klausytojų ausims bus „serviruojamos“ vis naujos improvizuotos melodijos. Maratonas vyks urbanistiniu stiliumi alsuojančioje „Ideas Block LT“ studijoje „Kompresorinė“.

Vasario 7-osios programa prasidės svečio iš Freiburgo – žymaus vokiečių kompozitoriaus, profesoriaus Johanneso Schöllhorno – paskaita „Form forming“ (liet. „Formos formavimas“), kuri vyks LMTA Balkono teatre 9.30 val. Tą patį vakarą, 19 val., „Organum“ koncertų salėje įvyks dviejų kompozicijos profesorių – Johanneso Schöllhorno (Freiburgo muzikos akademija) ir Vykinto Baltako (LMTA, Mastrichto konservatorija) intriguojantis muzikinis dialogas, kurį įkūnys atlikėjų kolektyvas „LENsemble“. Koncertas „LENsemblePLAY“ – tai dviejų tarptautinėse scenose ryškių kompozitorių dialogas apie tradicijos ir inovacijos santykį, kultūrų ištakų įtaką. Daugelis koncerte skambėsiančių kūrinių tarsi komentuoja tokių kompozitorių, kaip Gabriel Fauré, Arnold Schönberg, Wolfgang Amadeus Mozart, kūrybą, jos istorinį muzikinį kontekstą. Koncerto programos kūriniai į šių istorinių kompozitorių palikimą žvelgia iš mūsų dienų perspektyvos. Kūrinius atliks smuikininkė Rusnė Mataitytė, fleitininkas Vytenis Gurstis, klarnetininkas Karolis Kolakauskas, pianistės Indrė Baikštytė ir Jonė Punytė-Svigarienė, violončelininkas Edmundas Kulikauskas, perkusininkas Džiugas Daugirda. Diriguos Vykintas Baltakas. Šį koncertą remia Vilniaus Goethes institutas.

Vykintas Baltakas. E. Maes nuotr.

Vasario 8 d. „ContemPLAY“ programą pratęs profesorius Vykintas Baltakas su paskaita „Music as a living entity“ (liet. „Muzika – kaip gyva būtybė“), kuri vyks LMTA Balkono teatre 9.30 val. Trečiadienis festivalio-dirbtuvių publikai pasiūlys dar vieną muzikinį įvykį – 19 val. LMTA Didžiojoje salėje įvyks šiuolaikinės akademinės muzikos koncertas „SinfoPLAY“. Tai bendras LMTA Šiuolaikinės muzikos programos atlikėjų ir Freiburgo aukštosios muzikos mokyklos studentų ansamblis, kuris Vilniuje paruoš ir atliks specialiai šiam ansambliui parašytus jaunųjų kompozitorių iš Freiburgo ir Mastrichto kūrinius.

Vasario 9 d. prasidės LMTA J. Juzeliūno erdvinio garso sferoje įvyksiančia menininko iš Talino Theodore’o Parkerio paskaita „Concepts of space and improvisation“ (liet. „Erdvės ir improvizacijos sąvokos“). Vakare lauks to paties kūrėjo, atvykusio į festivalį meno organizacijos „Improdimensija“ kvietimu, koncertas „Electro/ImprodimensijaPLAY“. Gitaristas, improvizuotojas ir elektroakustinės muzikos kūrėjas Theodore Parker yra kilęs iš JAV, šiuo metu gyvena Taline. Čia kūrėjas jau spėjo tapti svarbia vietos muzikinio gyvenimo dalimi. Jis yra pirmojo „Estijos gyvos elektronikos ansamblio“ (EMA) narys, reguliariai kuria muziką teatro ir šokio spektakliams, taip pat skaito paskaitas Estijos muzikos ir teatro akademijoje laisvosios improvizacijos ir meninių tyrimų temomis. 2019 m. debiutinį albumą „ReSounding“, kurio kiekviena dalis buvo įrašyta skirtingoje aplinkoje, pristatęs Theodore Parker ypač daug dėmesio skiria erdvei ir improvizacijai. Tai muzikantas, mezgantis kontaktą su aplinka, į kurią jį nuneša muzikiniai ieškojimai. Konkrečioje erdvėje, pasitelkdamas gitarą ir įvairias elektronines priemones, jis kuria esamajam laikui būdingą garsinį peizažą. Taigi, ketvirtadienį „ContemPLAY“ publikos laukia unikali patirtis. Festivalio lankytojai galės išgirsti, kaip Lietuva, Vilnius ir „Improdimensijos“ sienos, perėjusios erdvinį Theodore Parker filtrą, transformuosis į daugiau niekada nebepasikartosiantį garsinį pasakojimą.

Arnas Mikalkėnas

Vasario 10 d., penktadienis, festivalio-dirbtuvių „ContemPLAY“ dalyviams ir publikai bus taip pat ypatingas. Mantautas Krukauskas – kompozitorius, Kompozicijos katedros dėstytojas ir LMTA Muzikos inovacijų studijų centro vedėjas – LMTA J. Juzeliūno erdvinio garso sferoje pristatys paskaitą pavadinimu „Space as a compositional parameter“ (liet. „Erdvė – kaip kompozicinis parametras“). Vakare festivalio-dirbtuvių dalyvius ir kūrybiškumo išsiilgusius muzikos gerbėjus jis pakvies į erdvinės muzikos koncertą „SpherePLAY“, įvyksiantį toje pačioje LMTA erdvėje. Koncerte skambės LMTA ir projekto partnerių institucijų dėstytojų ir studentų darbai erdvinio garso sferai.

Mantautas Krukauskas. M. Endriuškos nuotr.

Šeštadienį, vasario 11 d., organizatoriai kviečia į dar vieną kūrybiškumo ir naujų idėjų įkvėpsiančią pamoką – Arno Mikalkėno paskaitą „Aesthetics and History of Free Improvisation“ (liet. „Laisvosios improvizacijos estetika ir istorija“). Vakare įvyks paskutinis festivalio „ContemPLAY“ koncertas. Tai bus visas festivalio kūrybiškumo idėjas ir naujus dalyvių ir publikos atradimus vainikuojantis renginys, pristatysiantis kūrybinių dirbtuvių metu studentų kartu įgyvendintus muzikinius projektus. Koncertas vyks LMTA Balkono teatre.

„ContemPLAY“ organizuoja: Lietuvos muzikos ir teatro akademija, „Lietuvos ansamblių tinklas“, „Improdimensija“. Partneriai: Antverpeno karališkoji konservatorija, Estijos muzikos ir teatro akademija, Freiburgo aukštoji muzikos mokykla. Festivalį-dirbtuves remia Lietuvos kultūros taryba, Erasmus+, Nordplus, Goethe’s institutas Lietuvoje, „Ideas Block LT“.

Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/ContemPlayVilnius

Pagal organizatorių informaciją 
2023 02 03