Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su mūsų Slapukų politika , Privatumo politika

Stojantiesiems Studentams Darbuotojams Mokymasis visą gyvenimą

Naujienos

2024.07.09

Nuaidėjo šimtmečio dainų šventė

2024 m. liepos mėnesį Lietuva pradėjo jubiliejine, šimtąja, Dainų švente. Ši unikali tradicija, pripažinta UNESCO, subūrė tūkstančius dalyvių iš Lietuvos ir užsienio, kurie kartu šventė tautos kultūros, istorijos ir tradicijų gyvybingumą. Šventės tema „Kad giria žaliuotų“ simbolizavo gamtos ir kultūros sintezę, skatinančią išsaugoti tiek gamtą, tiek kultūrą ateities kartoms.

Sukurti įspūdingą ir įkvepiančią šventės atmosferą savo dainomis, šokiais, dirigento mostais, instrumentų garsais padėjo gausybė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentų, alumnų bei dėstytojų. Esame labai dėkingi jiems!

Pagrindiniais šventės akcentais tapo Jubiliejinė dainų diena Kaune „Miškais kalnai žaliuoja“, kanklių koncertas „Skambėkite, kanklės“, ansamblių vakaras „Gyvybės medis“, vokalinių ansamblių koncertas „Žeme, kas tu esi?“, pučiamųjų instrumentų orkestrų koncertas „Vario audra“, šokių diena „Amžių tiltais“. Šventės finalas – dainų dienos eisena ir koncertas Vingio parke, kuriame dalyvavo beveik 400 chorų ir apie 12000 dainininkų.

2024 07 09

2024.07.02

Sveikiname Lietuvos muzikos ir teatro akademijos absolventus!

Šįmet su diplomais rankose iš Lietuvos muzikos ir teatro akademijos išlydėjome pusantro šimto bakalaurų ir virš šimto magistrų!

Daugiausiai absolventų baigė muzikos fakultetą – 68 bakalaurai ir 73 magistrai. Diplomus gavo atitinkamai 58 ir 30 Teatro ir kino fakulteto bakalaurai ir magistrai, o Klaipėdos fakultete studijas sėkmingai užbaigė  24 pirmosios pakopos ir 9 antrosios pakopos absolventai. 

Džiaugiamės ir didžiuojamės visais, savo aukštajam mokslui ir profesionalios karjeros startui pasirinkusiais Lietuvos muzikos ir teatro akademiją. Dabar absolventams atsiveria daug galimybių, ir studijų tęsimas kitoje pakopoje – magistrantūroje ar doktorantūroje – viena jų. 

Tad linkime dar susitikti akademijos auditorijose tęsiant muzikos, teatro, kino meno ir savęs pažinimo kelionę! 

Taip pat primename, kad diplomų įteikimo iškilmių nuotraukas rasite fotografijų galerijoje

 

2024-07-02

2024.07.01

Nauji veidai: NERINGOJE 26-tąjį kartą Vasaros Medijos Studija 2024 buria kūrėjus iš Lietuvos ir viso pasaulio

Pasitinkant trumpiausią metų naktį, Lietuvos muzikos ir teatro akademija (LMTA) kartu su Audiovizualinių menų industrijos Inkubatoriumi (AMII) subūrė jaunuosius kino kūrėjus iš viso pasaulio į Pervalkoje jau 26-tąjį kartą vykdomas tarptautines kino dirbtuves „Vasaros Media Studija 2024“!

Šiais metais projekte dalyvauja dalyviai iš 11 šalių: Lietuvos, Lenkijos, Latvijos, Estijos, Ispanijos, Portugalijos, Ukrainos, Brazilijos, Kanados, JAV ir Didžiosios Britanijos. Organziatoriai labai džiaugiasi margame šių metų projekto dalyvių tarpe matydami ir tikrą neringietį, operatorių Adomą Barkauską. Atrinkti kūrėjai projekte dalyvaus dvi savaites: nuo birželio 23 iki liepos 6 dienos. Viso projekto metu dalyviai gilins teorines ir praktines žinias, glaudžiai bendradarbiaus tarpusavyje bei su patyrusiais dėstytojais, kurie visada yra pasiruošę dalintis kino meno subtilybėmis ir pasirengę padėti. Siekiant vis plačiau apimti kiekvieną kino gamybos sritį, kasmet „Vasaros Media Studija“ giliau nagrinėja skirtingą industrijos sritį, o šių metų tema „Scenarijaus meistriškumas“ – suteikia dalyviams galimybę nuodugniau suprasti kinematografišką istoriją, jos išpildymą paverčiant urbanistines ir gamtines Neringos vietoves kino aikštelėmis.

Dalyviams jau paskaitas skaito ir savo žiniomis bei patirtimis dalinasi unikalūs kino kūrėjai, kurie taip pat atvyko iš įvairių pasaulio kraštų: kino režisierius, Oskaro nominantas Jonathan Tammuz (Kanada/UK), scenaristas ir režisierius Damià Serra Cauchetiez (Ispanija, Katalonija), Indianos Universiteto scenaristikos profesorė Susan Kelly (JAV), prodiuserė, profesorė Anna Huth (Lenkija), prodiuseris Paul Nethercott (JAV).

Šiais metais dalyviai buvo suskirstyti į 8 kino gamybos komandas ir jau vykdo filmavimus filmavimų dienoms. Dalyviai kurdami filmus puikiai naudojasi esamos vietovės galimybėmis, bendrauja ir bendradarbiauja su vietos gyventojais, verslininkais bei kultūros atstovais, taip pat nardo po Neringos simboliais tapusias vietoves. Tad jei Neringos saloje išvysite kino filmus kuriančias grupes, kuriose aidi juokas ir puikios idėjos – neišsigąskite, tai Vasaros Medijos Studijos dalyviai. O jau liepos 5 d. 18 val. Juokrantėje esančiame Liudviko Rėzos kultūros centre  bus galima pamatyti jaunųjų menininkų sukurtus filmus. Daugiau informacijos: www.summermediastudio.lt.

Projekto organizatoriai: Lietuvos muzikos ir teatro akademija bei Audiovizualinių menų industrijos inkubatorius.

Projekto rėmėjai ir partneriai: Neringos miesto savivaldybė, Kūrybiškos Europos MEDIA biuras, Erasmus+, Klaipėdos miesto savivaldybė, Valstybinis studijų fondas, Lietuvos kino centras, AVAKA, LMTA Studentų atstovybė, VilniusTECH, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Studentų atstovybė, Latvijos Kultūros akademija, Talino Universitetas, Beira Interior Universitetas, „Neringa – kultūros sala“, Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centras, Studio Nethercott, „Cine Wave“, Klaipėdos kino biuras, Liudviko Rėzos kultūros centras, Klaipėdos jaunimo teatras, „Taško“ teatras.

 

„Summer Media Studio“ inf.

2024-07-01

2024.06.20

Vilniuje įgūdžius tobulins ir koncertuos talentingiausi Europos jaunieji kamerinės muzikos ansambliai

Visą Joninėmis prasidedančią savaitę Vilniuje atlikimo įgūdžius tobulins talentingiausi Europos jaunieji kameriniai ansambliai. Europos kamerinės muzikos akademijos (angl. European Chamber Music Academy, ECMA) sesija bus užbaigiama paleidžiant atlikėjų karjeros įgūdžių skaitmeninę platformą ir dviem kamerinių ansamblių koncertais, kurie vyks Energetikos ir technikos muziejuje bei Lietuvos muzikos ir teatro akademijos rūmuose. 

„Tai jau aštuntoji Europos kamerinės muzikos akademijos meistriškumo, paskaitų, dirbtuvių ir koncertų sesija, kurią organizuoja Lietuvos muzikos ir teatro akademija. Jaučiamės pagerbti būdami šios prestižinės organizacijos nariais jau daugiau nei 10 metų. Lietuva – vienintelė Baltijos šalis, priklausanti šiai organizacijai. Mūsų rengiamos sesijos visuomet sulaukia didelio užsienio profesorių ir ansamblių dėmesio bei itin puikaus įvertinimo“, – teigia Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Kamerinio ansamblio katedros prof. dr. Indrė Baikštytė.

Šįkart per ECMA sesiją daugiausia dėmesio bus skiriama kamerinės muzikos ansamblių atlikėjų karjerai planuoti ir naujų atlikimo formų įgūdžiams lavinti. Praktines paskaitas ves kamerinės muzikos grandai: ECMA meno vadovas, smuikininkas, Vienos muzikos ir scenos menų universiteto vicerektorius prof. Johannesas Meisslas, pianistas, Vienos muzikos ir scenos menų universiteto prof. Avedis Kouyoumdjianas ir altininkas, Berno menų universiteto prof. Patrickas Jüdtas. Patirtimi dalinsis ir žinomi meno vadybos specialistai: kuratorius ir konsultantas Andreas Vierzigeris, dirbantis su tokiais prekių ženklais, kaip Vivienne Westwood, Netflix ar Sony Pictures, ir koučerė, startuolių mentorė, strateginio valdymo ir marketingo konsultantė  Inga Uus.

Aštuntoji  ECMA sesija ypatinga tuo, kad jai vykstant startuos naujas jauniesiems kamerinės muzikos ansamblių atlikėjams tobulėti padėsiantis skaitmeninis įrankis ECMA Digital Knowledge Platform. Šioje platformoje kamerinės muzikos ansamblių atlikėjai ras daug naudingos informacijos, pamokų, paskaitų, pranešimų apie kamerinės muzikos atlikimą, dėstymą, karjeros galimybes. Naujas skaitmeninis įrankis startuos Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, iš kur jo paleidimas bus transliuojamas į daugelį Europos muzikos aukštųjų mokyklų. Per renginį gros du ECMA sesijoje dalyvaujantys fortepijoniniai trio: „Ensemble Ramé“ ir „Trio Susato“.

ECMA sesijoje dalyvauja 6 ansambliai iš 5 Europos muzikos aukštųjų mokyklų: „Susato Trio“, „Trio Sheliak“, „Ensemble Ramé“, „Cuore Piano Trio“, „Coda Quartet“, „Helio String Quartet“. Išties įspūdinga tai, kad šių ansamblių sudėtyje yra muzikantų net iš 10 skirtingų šalių: Austrijos, Šveicarijos, Lenkijos, Belgijos, JAV, Filipinų, Ukrainos, Norvegijos, Kinijos ir Lietuvos. Mūsų šaliai šiemet atstovauja jaunas ir perspektyvus styginių kvartetas „Helio String Quartet“. Visus šiuos ECMA sesijoje dalyvaujančius kamerinius ansamblius galėsime išgirsti dviejuose visuomenei atviruose koncertuose, vyksiančiuose birželio 27 d. 19 val. Energetikos ir technikos muziejuje bei birželio 29 d. 19 val. „Organum“ koncertų salėje.

„Šiuose ypatingoje aplinkoje vyksiančiuose koncertuose išgirsime ištobulintų fortepijoninių trio ir styginių kvarteto interpretacijų. Programoje yra tiek jau laiko patikrintų kamerinės muzikos šedevrų, tiek XX a. antrosios pusės naujo skambesio kūrinių. Tai tik patvirtina, kokia didelė yra kamerinės muzikos galia – suartinanti pasaulį ir jo žmones“, – sako I. Baikštytė.

ECMA, arba Europos kamerinės muzikos akademija, yra tarptautinis Europos muzikos akademijas jungiantis tinklas, kurio misija – puoselėti jaunuosius talentus daugiausia dėmesio skiriant jau susiformavusiems kamerinės muzikos ansambliams: styginių kvartetams, fortepijoniniams trio ir kt. Siekdama skatinti kamerinės muzikos tradicijas bei geriausius jaunus ir veržlius ansamblius, ECMA organizuoja aukščiausio lygio atlikėjų mokymus ir suteikia galimybių prisistatyti plačiajai visuomenei per koncertus.

ECMA mokslus baigė ir sėkmingą pasaulinę karjerą padarė garsūs ansambliai, pavyzdžiui, „Boulanger Trio“, „Quartetto di Cremona“, „Minetti Quartet“, „Quatuor Zaïde“, „Trio Gaspard“, „Trio Bohémo“ ir daugelis kitų. O du Lietuvos kolektyvai – fortepijoninis trio „FortVio“ (2012–2014 m.) ir styginių kvartetas „Mettis“ (2014–2016 m.) – dėl ECMA mokymų tapo garsių tarptautinių konkursų laureatais, taip pat užsienyje surengė daug koncertų, kuriuose skambėjo ne tik pasaulio klasikinė bei šiuolaikinė muzika, bet ir lietuvių kamerinės muzikos repertuaras.

2024-06-20

 

2024.06.17

Nauja knyga apie Baltijos šalių muziką po 1990-ųjų

Tartu universiteto leidykla išleido JAV muzikologų Jefferso Engelhardto ir Katherine Pukinskis sudarytą knygą Baltic Musics Beyond the Post-Soviet (2024), kurioje skelbiami ir LMTA muzikologijos profesorių Rūtos Stanevičiūtės ir Rūtos Gaidamavičiūtės straipsniai.

Knygų serijoje „Politika ir visuomenė Baltijos jūros regione“ publikuotame straipsnių ir pokalbių rinkinyje apie Baltijos šalių muziką už posovietinio laikotarpio ribų skirtingų kartų mokslininkai ir menininkai plėtoja kritinius Baltijos šalių muzikos kultūrų tyrimus.

Kaip pažymi sudarytojai, šioje knygoje muzikologijos, lyginamosios literatūrologijos ir sociologijos mokslininkai, atlikėjai ir kompozitoriai persvarsto istoriografines ir etnografines praktikas, permąsto kūrybą ir atlikimą. Peržengdama posovietinio laikotarpio ribas, autoriai siūlo alternatyvius Baltijos šalių muzikinę praeitį žyminčių garsinių patirčių aprašymus ir įtikinamus Baltijos šalių muzikinės dabarties pasakojimus.

Su knyga galima susipažinti atviros prieigos talpykloje: https://library.oapen.org/handle/20.500.12657/90965

Mokslo centro inf.
2024 06 17

2024.06.14

Pirmasis „FILMEU“ forumas įvyko

Pirmasis metinis Europos universitetų aljanso „FilmEU“ forumas „FilmEU Summit 2024. Navigating the future“, subūręs daugiau nei 150 dalyvių: dėstytojų, administracijos darbuotojų ir studentų iš aštuonių šalių, įvyko praėjusią savaitę. Jame dalyvavusi Lietuvos muzikos ir teatro akademijos komanda dalinasi įspūdžiais ir naujienomis.

Forumo darbotvarkėje buvo gausu įvairaus formato renginių: aljanso vadovų simpoziumas, teminių darbo grupių susitikimai, įkvepiantys ekspertų pranešimai, įdomūs meninių tyrimų projektų rezultatų pristatymai, studentų filmų peržiūra bei neformalus bendravimas su kolegomis iš visų aljanso partnerinių aukštųjų mokyklų.

Renginio metu vyko įvairios uždaros ir atviros sesijos – darbo grupių susitikimai, veiklų pristatymai, kviestinių lektorių pranešimai, vadovų simpoziumas, akademinės tarybos ir aljanso valdymo komiteto susitikimai, kurių metu buvo aptarti svarbūs klausimai, susiję su kino ir medijų industrijos ateitimi, moksliniais ir meniniais tyrimais bei inovacijomis, taip pat aukštojo mokslo integracija.

Susitikimų metu buvo aptartas vienas iš svarbių „FilmEU“ aljanso uždavinių – prisidėti prie Europos aukštojo mokslo srities integracijos ir standartizacijos, kuri leistų studentams ne tik lengviau judėti tarp skirtingų šalių ir universitetų, bet ir didintų jų kvalifikacijų pripažinimą visoje Europoje.

„Dar prieš prasidedant oficialiai programai, LMTA ir kitų šalių aukštųjų mokyklų atstovai intensyviai dirbo prie jungtinės bakalauro studijų programos kūrimo. Buvo aptartas ir patvirtintas studijų turinys, numatomi programos studijų rezultatai, studentų judėjimas tarp institucijų, studijų kokybės užtikrinimas ir kiti svarbūs elementai. Numatoma, jog ši jungtinė studijų programa startuos 2025 metais. LMTA, kaip šios jungtinės studijų programos asocijuota narė, savo indėlį įneš organizuodama mišriąją intensyvią programą (angl. Blended Intensive Programme / BIP) visiems ketinamos vykdyti jungtinės studijų programos studentams. Tikimasi, jog ši programa atvers dar platesnes tarptautines galimybes tiek LMTA, tiek užsienio studentams“, – naujienomis dalinasi Natalija Verbickienė, Kokybės ir strateginio planavimo skyriaus vedėja.

Svarbu ir tai, kad Bratislavoje forumo metu susirinkusi Europos kino ir medijų meno universiteto akademinė taryba, kurią sudaro rektoriai, prezidentai, dekanai, iniciatyvinis komitetas, studentų ir darbuotojų atstovai, paskelbė bendrą pareiškimą, kuriuo palaiko bendro Europos akademinio laipsnio idėją ir įgyvendinimą.

Projektų vadybininkė Ingrida Jasonienė sako, kad forume vykusio „WIRE“ susitikimo metu iki 2028 metų galo suplanuotos mokymų sesijos doktorantams, nuotoliniai meninių tyrimų (Artistic Research) kursai (MOOC) ir rudens seminarai (Fall Seminar) tyrėjams, įtraukiant ir trečiųjų šalių tyrėjus iš Ukrainos ir Balkanų mokyklų, taip pat mokymai tyrėjams „FilmEU“ aljanso mokyklų laboratorijose.

„FilmEU“ projekto koordinatorius Vitalij Zenčenko pabrėžia, kad ypatingo paminėjimo vertas forume dalyvavusių studentų tarptautinės audiovizualinės komandos darbas: „Įvairių specialybių studentai – fotografai, operatoriai, montuotojai – atliko puikų darbą kurdami renginio vaizdo apžvalgas, socialinių tinklų įrašus, įrašydami interviu su renginio svečiais ir organizatoriais. Džiaugiamės, kad tarp jų buvo net keturi LMTA Kino ir televizijos katedros – Nacionalinės kino mokyklos – studentai!“

Kviečiame pasižvalgyti, ką suvažiavimo metu sukūrė studentai: yra jų filmuotos ir sumontuotos renginio video apžvalgos „FilmEU“ YouTube kanale:

2024-06-14

2024.06.11

SVEIKINAME „SIDABRINĖS GERVĖS“ LAUREATUS!

Nuoširdžiai sveikiname LMTA studentus, alumnus bei dėstytojus, tapusius „Sidabrinės gervės“ laureatais, geriausiais 2024 m. kino kūrėjais:

Geriausias studento darbas – „Numeris vienas“ (rež. Milda Augustaitytė, prod. Milda Augustaitytė, Ingrida Danilovaitė)

Geriausias garso režisieriaus darbas –  Saulius Urbanavičius („Čiulbanti siela“)

Geriausias montažo režisieriaus darbas  –  Silvija Vilkaitė („Tu man nieko neprimeni“)

Geriausiais operatoriaus darbas  –  Eitvydas Doškus („Čiulbanti siela“)

Geriausias antraplanis aktoriaus vaidmuo –  Darius Meškauskas („Mano laisvė“)

Geriausias aktorės vaidmuo –  Greta Grinevičiūtė („Tu man nieko neprimeni“)

Geriausias aktoriaus vaidmuo –  Kęstutis Cicėnas („Tu man nieko neprimeni“)

Geriausias trumpametražis kino filmas –  „Tušinukas“ (rež. Adas Burkšaitis, prod. Kotryna Ramanauskaitė, Greta Akcijonaitė, „Greta Garbo Films“)

Geriausias animacinis filmas –  „Ta, kuri žino“ (rež. Eglė Davidavičė, prod. Agnė Adomėnė, „Art Shot“)

Geriausias scenarijaus autorius, geriausias režisieriaus darbas –  Marija Kavtaradze („Tu man nieko neprimeni“)

Geriausias ilgametražis dokumentinis kino filmas –  „Mamutų medžioklė“ (rež. Aistė Stonytė, prod. „Studio Nominum“, Arūnas Matelis, Algimantė Matelienė)

Geriausias vaidybinis ilgametražis kino filmas –  „Tu man nieko neprimeni“ (rež. Marija Kavtaradze, prod. Marija Razgutė, „M-Films“, Luisa Romeo, „Frida Films“, Anna-Maria Kantarius, „Garagefilm“)

© Irmantas Gelūnas / BNS

2024 06 11

2024.06.11

Lietuvos muzikos ir teatro akademija skelbia aukcioną

VšĮ Lietuvos muzikos ir teatro akademija (toliau – LMTA) skelbia pripažinto nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti materialiojo turto ir atsargų pardavimo viešąjį aukcioną.

Parduodami naudoti muzikos instrumentai, garso ir vaizdo įranga, kitas turtas. Parduodamo turto sąrašas skelbiamas tinklalapyje www.lrvalstybe.lt skiltyje „Aukcionai“ ir LMTA tinklalapyje adresu www.lmta.lt

Aukcionas vyks 2024 m. birželio 21 d.  8 val. 30 min., adresu  Gedimino pr. 42  Vilniuje, 101 kab. Dalyvių registracija nuo 8 val. 00 min. tuo pačiu adresu.

Parduodamą turtą galima apžiūrėti 2024 m.  birželio 18-19 d. imtinai, prieš tai užsiregistravus tel. (8 5) 261 01 34.

Minimalus kainos didinimo intervalas turi būti nemažesnis kaip 10 procentų nuo pradinės pardavimo kainos.

Už aukciono organizavimą atsakingas asmuo ir aukciono vedėjas – Turto valdymo skyriaus vyr. energetikas Vidmantas Plankis.

Aukciono dalyviai privalo turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, jeigu aukciono dalyvis veikia įgaliotas kito asmens, jis turi turėti įgaliojimą. Iš aukciono dalyvių mokestis neimamas. 

Už aukcione įsigytą turtą atsiskaitoma per banko ar kitą kreditą įstaigą per 3 (tris) darbo dienas aukcionui pasibaigus, banko pavedimu, pinigai pervedami į LMTA sąskaitą LT14 7300 0100 0245 5553, AB bankas „Swedbank“, banko kodas 73000.

Aukciono rengėjas už parduodamo turto kokybę neatsako ir jokių pretenzijų nepriima.

Parduodamo turto sąrašas:

Eil.

Nr.

Inventorinis Nr.

Turto pavadinimas

Kiekis vnt

Pradinė pardavimo kaina, Eurais (vnt/su PVM)

1

2

3

4

5

1

102311MI

Daugiafunkcis pultas

„Yamaha 01V Digital“

1

50,00 

2

103002M

Komutatorius Catalyst 3560

1

50,00 

3

108282M

Laidinio ryšio telefonų stotelė

1

50,00 

4

102251MI

Fortepijonas „Estonija“

1

500,00

5

102088MI

Fortepijonas „Estonija“

1

500,00

6

102097MI

Fortepijonas „Petrov“

1

420,00

7

102101MI

Fortepijonas „Estonija“

1

500,00

8

102113MI

Fortepijonas „Estonija“

1

500,00

9

102116MI

Fortepijonas „Gerbstad“

1

100,00

10

102135MI

Pianinas „Ryga“

1

50,00

11

102159MI

Pianinas „Petrov“

1

50,00

12

102165MI

Fortepijonas „Petrov“

1

500,00

13

102180MI

Fortepijonas „Estonija“

1

500,00

14

102216MI

Fortepijonas „Gerb-Veindorf“

1

100,00

15

102221MI

Fortepijonas „Estonija“

1

500,00

16

101969MI

Didelė fleita „Yamaha“ g.314100

1

50,00

17

101984MI

Saksofonas altas g.005986

1

50,00

18

101992MI

Trimitas „Yamaha“ g.230056

1

50,00

19

101996MI

Trombonas „Yamaha“ g.224915

1

50,00

20

101998MI

Trombonas „Yamaha“ g.224872

1

50,00

21

102147MI

Fleita g.9363

1

50,00

22

108363M

Kelio užtvaras

1

100,00

23

101967MI

Fleita „Pikola Yamaha“

1

 100,00

24

101968MI

Fleita „Pikola Yamaha“

1

100,00 

25

101970MI

Didelė fleita „Yamaha“ g.305882

1

100,00 

26

101971MI

Didelė fleita „Yamaha“ g.315598

1

 100,00

27

101972MI

Didelė fleita „Yamaha“ g.308484

1

 100,00

28

101974MI

Obojai „YOB“ g.001771

1

 100,00

29

101975MI

Obojus „Marigoux“ 30022

1

 100,00

30

101982MI

Saksofonas sopranas

1

100,00 

31

101983MI

Saksofonas altas g.006040

1

100,00 

32

101985MI

Saksofonas altas g.005072

1

100,00 

33

101986MI

Saksofonas tenoras g.043066

1

 100,00

34

101987MI

Saksofonas tenoras g.043080

1

 100,00 

35

101989MI

Valtorna „Yamaha YHR 664″

1

 100,00 

36

102205MI

Obojus „Sonora“ g.12958

1

 100,00 

37

102209MI

Obojus Yamaha g.12975

1

 100,00 

38

102210MI

Obojus g.13079

1

 100,00 

39

102411MI

Obojus „YOB-832, trijų dalių, medžiaginis dėklas g.004116

1

 100,00 

40

102412MI

Obojus „YOB-832, trijų dalių, medžiaginis dėklas g.004272

1

 100,00 

41

102417MI

Klarnetas „YCL-CS“, keturių dalių g.2231

1

 100,00 

42

102422MI

Trimitas „YTR-6345GS“ g.711917

1

 100,00 

43

102424MI

Trimitas „YTR-4335GS“ g.710961

1

 100,00 

44

102431MI

Valtorna „YHR-667VS“ 30C4,

dviejų dalių g.001377

1

 100,00 

45

102261MI

Vargonai

1

1580,00 

46

102040MI

Garso kolonėlė 008-031-02-V

1

50,00 

47

102041MI

Garso kolonėlė 008-031-02-V

1

50,00 

48

102042MI

Garso kolonėlė 008-031-02-V

1

50,00 

49

102043MI

Garso kolonėlė 008-031-02-V

1

50,00 

50

105908

Kėdės teatrinės

100

10,00

51

106821

Saksofonas – sopranas g.5498

1

50,00

52

106818

Saksofonas – altas g.150614

1

50,00

53

106825

Saksofonas g.5473

1

50,00

54

106827

Saksofonas sopranas g.5640

1

50,00

55

106826

Saksofonas g.85444

1

50,00

¹Pastaba: Eil. Nr.50 , inventorinis numeris 105908, turto pavadinimas –kėdės teatrinės, parduodamos po 1 vnt (iš viso 100 vnt), pradinė pardavimo kaina: 10 Eur (vnt/su PVM).

2024.06.10

BIRŽELIS 2024 | LMTA RENGINIAI

2024 m. birželio mėnesio LMTA renginiai. Informacija nuolat pildoma.

2024 m. birželio 1 d., šeštadienį, 17 val.
LMTA Juozo Karoso salėje
LEIDINIO „DAINOS CHORUI“ PRISTATYMAS
https://lmta.lt/lt/renginys/leidinio-dainos-chorui-pristatymas/

2024 m. birželio 1 ir 3 dienomis
Menų spaustuvėje, LMTA Balkono teatre
LMTA DOKTORANTAI: IEVA JACKEVIČIŪTĖ (REŽISŪRA)
https://lmta.lt/lt/renginys/lmta-doktorantai-ieva-jackeviciute-rezisura/

2024 m. birželio 3–5 dienomis, 18 val.
LMTA Balkono teatre
OPERA COSÌ FAN TUTTE („VISOS JOS TOKIOS“)
https://lmta.lt/lt/renginys/wolfgang-amadeus-mozart-o-p-e-r-a-cosi-fan-tutte-visos-jos-tokios/

2024 m. birželio 3 ir 5 dienomis
LMTA Didžiojoje ir Juozo Karoso salėse
LMTA DOKTORANTAI: JOANA DAUNYTĖ (ARFA)
https://lmta.lt/lt/renginys/lmta-doktorantai-joana-daunyte-arfa-3/

2024 m. birželio 4 d., antradienį, 18 val.
LMTA Didžiojoje salėje
VAKARAS, SKIRTAS LMTA PROFESORIAUS TRIMITININKO ADOMO KONTAUTO 70-MEČIO JUBILIEJUI
https://lmta.lt/lt/renginys/vakaras-skirtas-lmta-profesoriaus-trimitininko-adomo-kontauto-70-mecio-jubiliejui/

2024 m. birželio 7 d., penktadienį, 18 val.
LMTA Balkono teatre
„KULTŪROS NAKTIS“ | OPERA „PAPER TOWN“
https://lmta.lt/lt/renginys/kulturos-naktis-opera-paper-town/

2024 m. birželio 7 d., penktadienį, 19 val. Lukiškių aikštėje
„KULTŪROS NAKTIS“ | KARTŲ POKALBIŲ CIKLAS „SUSIKLABĖJIMAI DIDŽIOJOJE“: MOKYTOJAI IR MOKINIAI
https://lmta.lt/lt/renginys/kulturos-naktis-kartu-pokalbiu-ciklas-susikalbejimai-didziojoje-mokytojai-ir-mokiniai/

2024 m. birželio 7 d., penktadienį, 21:00 ir 00:00 val.
Lukiškių aikštėje. Tiesioginė transliacija Marijampolėje, Lazdijuose, Smalininkuose
„KULTŪROS NAKTIS“ | FORTEPIJONINĖS MUZIKOS NAKTIS „JUODAIS BALTAIS“
https://lmta.lt/lt/renginys/kulturos-naktis-2024-m-fortepijonines-muzikos-naktis-juodais-baltais/

2024 m. birželio 8 d., šeštadienį, 14 val.
LMTA Didžiojoje salėje
XV NACIONALINIO MOKSLEIVIŲ MUZIKOS KŪRINIŲ KONKURSO „MANO NATA“ BAIGIAMASIS KONCERTAS
https://www.facebook.com/events/1131564437883499

2024 m. birželio 11 ir 13 dienomis
LMTA Juliaus Juzeliūno erdvinio garso sferoje
LMTA Juozo Karoso salėje
LMTA DOKTORANTAI: VILTĖ ŽAKEVIČIŪTĖ (KOMPOZICIJA)
https://lmta.lt/lt/renginys/lmta-doktorantai-vilte-zakeviciute-kompozicija/

2024 m. birželio 12 d., trečiadienį, 18 val.

LMTA Klaipėdos fakulteto Koncertų salėje
„MIUZIKLŲ SŪKURYJE“: IEVA ANDRIULIONYTĖ (VOKALAS), JUSTINA KRIKŠČIUKAITĖ (FORTEPIJONAS)
https://lmta.lt/lt/renginys/miuziklu-sukuryje/
 
2024 m. birželio 12 d., trečiadienį, 19 val. MAMA studios
LMTA DOKTORANTAI: RYHOR KHARANEKA (SAKSOFONAS, ŠIUOLAIKINĖ MUZIKA)
https://lmta.lt/lt/renginys/lmta-doktorantai-ryhor-kharaneka-saksofonas-siuolaikines-ir-improvizacines-muzikos-specializacija-doc-liudas-mockunas/

2024 m. birželio 12 d., trečiadienį, 20 val., MAMA studios
LMTA MAGISTRANTAI: KAROLINA RAMONĖ (BALSAS), DEIVIDAS SKRIDAILA (GITARA)
https://lmta.lt/lt/renginys/lmta-magistrantai-karolina-ramone-balsas-deividas-skridaila-gitara/

 2024 m. birželio 14 d., penktadienį, 18 val.
Kaišiadorių Kristaus Atsimainymo katedroje
LMTA PUČIAMŲJŲ IR MUŠAMŲJŲ INSTRUMENTŲ ORKESTRO KONCERTAS
https://lmta.lt/lt/renginys/muzikinis-sveikinimas-palaimintojo-arkivyskupo-teofiliaus-matulionio-dienai-pamineti/

2024 m. birželio 17 d., pirmadienį, 18 val.
LMTA Didžiojoje salėje
LMTA DOKTORANTAI: PAULIUS GEFENAS (FLEITA)
https://lmta.lt/lt/renginys/lmta-doktorantai-paulius-gefenas-fleita-6/

2024 m. birželio 19 d., trečiadienį, 18 val.
LMTA Klaipėdos fakulteto Koncertų salėje
KOTRYNOS BALTRIMAITĖS (FORTEPIJONAS) REČITALIS
https://lmta.lt/lt/renginys/kotrynos-baltrimaites-fortepijonas-recitalis/

2024 m. birželio 21 d. penktadienį, 12 val.
LMTA Klaipėdos fakulteto Koncertų salėje
DIPLOMŲ ĮTEIKIMO IŠKILMĖS
LMTA Klaipėdos fakulteto absolventams
https://lmta.lt/lt/renginys/lmta-diplomu-iteikimo-iskilmes-2024/

2024 m. birželio 21 d. penktadienį, 14 val.
LMTA Didžiojoje salėje
DIPLOMŲ ĮTEIKIMO IŠKILMĖS
Kino ir televizijos, Meno istorijos ir teorijos, Vaidybos ir režisūros katedrų, Meno vadybos skyriaus absolventams
https://lmta.lt/lt/renginys/lmta-diplomu-iteikimo-iskilmes-2024/

2024 m. birželio 24–29 dienomis
LMTA Centriniuose ir Kongresų rūmuose, „Organum“ koncertų salėje, Energetikos ir technikos muziejuje
EUROPOS KAMERINĖS MUZIKOS AKADEMIJOS (ECMA) MEISTRIŠKUMO PAMOKŲ, PASKAITŲ IR KONCERTŲ SESIJA
https://lmta.lt/lt/renginys/europos-kamerines-muzikos-akademijos-ecma-meistriskumo-pamoku-paskaitu-ir-koncertu-sesija/

2024 m. birželio 27 d., ketvirtadienį, 14 val.
LMTA Balkono teatre
LMTA DOKTORANTAI: MANTĖ VALIŪNAITĖ (KINOTYRA)
https://lmta.lt/lt/renginys/lmta-doktorantai-mante-valiunaite-menotyra/

2024 m. birželio 28 d. penktadienį, 11 ir 13 val.
LMTA Didžiojoje salėje
DIPLOMŲ ĮTEIKIMO IŠKILMĖS
11 val. – Fortepijono ir vargonų, Koncertmeisterio, Akordeono, Liaudies instrumentų, Etnomuzikologijos, Muzikologijos, Choro dirigavimo, Dainavimo katedrų absolventams
13 val. – Pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų, Kompozicijos, Džiazo, Styginių instrumentų, Dirigavimo katedrų absolventams
https://lmta.lt/lt/renginys/lmta-diplomu-iteikimo-iskilmes-2024/


SALIŲ ADRESAI:
LMTA Didžioji salė (Gedimino pr. 42, Vilnius)
LMTA Juozo Karoso salė (Gedimino pr. 42, Vilnius)
LMTA Balkono teatras (Gedimino pr. 42, Vilnius)
LMTA Juliaus Juzeliūno erdvinio garso sfera (Gedimino pr. 42, Vilnius)
LMTA Kongresų rūmai (Vilniaus g. 6-2, Vilnius)
LMTA Klaipėdos fakultetas (K. Donelaičio g. 4, Klaipėda)
Menų spaustuvė (Šiltadaržio g. 6, Vilnius)
MAMA studios (A. Mickevičiaus g. 29, Vilnius)
Energetikos ir technikos muziejus (Rinktinės g. 2, Vilnius)
Valdovų rūmai (Katedros a. 4, Vilnius)
Kaišiadorių Kristaus Atsimainymo katedra (T. Brazio g. 6, Kaišiadorys)
Marijampolės skveras prie kino teatro „Spindulys“ (Kauno g. 13, Marijampolė)
Lazdijų Nepriklausomybės aikštė (Lazdijai)
Smalininkų Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centras (Nemuno g. 30, Smalininkai, Jurgarko raj.)


Renginiai nemokami, išskyrus kitaip pažymėtus

Lietuvos muzikos ir teatro akademija pasilieka teisę keisti renginių programą

 

2024.06.05

„FILMEU“ kviečia į seminarą: nesąmoningo šališkumo mokymai kūrybinių ir kultūros industrijų atstovams

Europos kūrybinių industrijų mokyklų aljansas „FilmEU“, kuriam priklauso Lietuvos muzikos ir teatro akademija, kviečia akademijos dėstytojus ir studentus į seminarą apie nesąminingą šališkumą. 

Esate girdėję apie nesąmoningą šališkumą, bet nežinote, ką jis iš tikrųjų reiškia? Ar norėtumėte ištirti, kokį poveikį nesąmoningas šališkumas daro kūrybinėms ir kultūros industrijoms? Dalyvaukite šiuose mokymuose, kurie padės jums geriau suprasti ir įsisąmoninti, kaip veikia nesąmoningas šališkumas, ir išmokti strategijų, padedančių sumažinti jo neigiamą poveikį.

Šiame internetiniame seminare IADT lygybės, įvairovės ir įtraukties komanda nagrinės, kas yra nesąmoningas šališkumas ir kaip jis gali pasireikšti mūsų kūrybiniame ir profesiniame darbe. Sužinosite strategijas, padedančias patikrinti savo šališkumą, ir žingsnius, kuriuos galima įdiegti savo darbe, kad užtikrintumėte, jog išliekate budrūs šiems šališkumams.

 

Mokymų planas:

·     kūrybinių ir kultūrinių industrijų statistika visoje Europoje;

·     kas yra nesąmoningas šališkumas ir kokią įtaką jis daro mūsų sprendimams;

·     įvairūs šališkumo tipai;

·     kaip nesąmoningas šališkumas gali pasireikšti kūrybos ir kultūros sektoriuose ir kokį neigiamą poveikį jis gali turėti;

·     kaip nesąmoningas šališkumas gali pasireikšti darbo santykiuose įvairiose tarptautinėse komandose;

·     praktinės priemonės ir metodai, padedantys spręsti nesąmoningo šališkumo problemą ir ją sušvelninti jūsų darbinėje veikloje.

 

Data: 2024 m. birželio 11 d.

Laikas: 13.00 val. (Lietuvos laiku)

Trukmė: apie 1,5 val.

Registracija: https://videoconf-colibri.zoom.us/meeting/register/tJcsce2vqzIqH9MH3F_ijVzSyj6T0eUSM-zt#/registration

Daugiau informacijos: https://www.filmeu.eu/news/filmeu-unconscious-bias-training-for-the-creative-and-cultural-industries

2024.06.05

„Kultūros naktį“ vyks Lietuvos regionus įtraukiantis fortepijoninės muzikos maratonas „Juodais baltais“

Nemiegantį Vilnių birželio 7 d., „Kultūros naktį“, Lietuvos muzikos ir teatro akademija kviečia į Lukiškių aikštę, kur vyks ne tik fortepijoninės muzikos maratonas „Juodais baltais“, bet ir paskutinis pokalbių ciklo „Susikalbėjimai Didžiojoje“ renginys.

Gilias fortepijono muzikos atlikimo tradicijas puoselėjanti Lietuvos muzikos ir teatro akademija (LMTA) „Kultūros nakties“ programai pristato unikalų trijų dalių projektą „Juodais baltais“. 

„Trijų dalių projekte „Juodais baltais“ sujungėme viską, kas gali būti įdomu ir vertinga ne tik tiems, kam patinka fortepijoninė muzika, bet ir tiems, kas su tokia muzika nori susipažinti. Išgirsime ir pačių įdomiausių istorijų apie meistrų sceninį gyvenimą, ir net šešiolikos solistų atliekamą gražiausią fortepijoninę muziką, ir mūsų tautos genijui Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui dedikuotą maestro Petro Geniušo improvizaciją“, – apie projektą pasakoja LMTA Meno centro vadovė Eglė Kasteckaitė.

Pirmoji projekto dalis – „Susikalbėjimai Didžiojoje“ – birželio 7 d. 19 val. iš LMTA Didžiosios salės persikels į Lukiškių aikštę. Paskutiniame ciklo „Mokytojas ir mokiniai“ renginyje vyks pianistų, LMTA profesorių Aleksandros Žvirblytės ir Petro Geniušo bei jų mokinių Sonatos Alšauskaitės ir Neringos Valuntonytės pokalbis, kurį moderuos muzikologė, LMTA prof. Lina Navickaitė-Martinelli. Pianistai papasakos ne tik apie fortepijono meną, mokyklas, bet ir atskleis įdomių, dar niekur negirdėtų istorijų apie pasiruošimą įvairiems koncertams, konkursams, o klausytojai galės pabendrauti su vakaro herojais, išgirsti mokytojus skambinant kartu su savo mokiniais.

Antroji projekto dalis taip pat vyks Lukiškių aikštėje, kur LMTA pristatys gražiausią pasaulio fortepijoninę muziką ir talentingus jaunuosius Lietuvos pianistus. Nuo 21 val. Lukiškių aikštėje prasidės fortepijoninės muzikos maratonas „Juodais baltais“ – kūrinius skambins LMTA studentai pianistai.

Vidurnaktį prasidės trečioji projekto dalis. Jai vykstant unikalią, improvizacijomis persmelktą programą „Ką norėčiau papasakoti Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui“ atliks maestro P. Geniušas.

Šis „Kultūros nakties“ projektas šįmet išskirtinis tuo, kad birželio 7 d. vakarą kartu su Vilniumi bus kviečiami nemiegoti ir kiti Lietuvos miestai. Prie LMTA iniciatyvos prisijungia Marijampolė, Lazdijai ir Smalininkai (Jurbarko r.), kurie į savo miestų erdves – skverus, aikštes, sales – pakvies gyventojus stebėti tiesiogiai iš Vilniaus, Lukiškių aikštės, transliuojamą fortepijoninės muzikos maratoną „Juodais baltais“ ir M. K. Čiurlioniui dedikuotą P. Geniušo improvizaciją.

„Labai džiaugiamės, kad šiai idėjai pritarė ir „Kultūros naktį“ įsileis trys Lietuvos miestai. Tai bus tokia pirmoji, bet, labai tikiuosi, įdomi patirtis. Su nekantrumu laukiame renginio ir tikime, kad ši idėja prigis, o kitąmet „Juodais baltais“ pasklis dar plačiau ir dar daugiau Lietuvos miestų galės mėgautis kokybiška fortepijonine muzika“, – teigia E. Kasteckaitė.

Projektas „Juodais baltais“ pradėtas vykdyti 2009 m., kai LMTA profesorius P. Geniušas Vilniaus Lukiškių aikštėje per festivalį „Kultūros naktis“ surengė rečitalį ir atliko Ludwigo van Beethoveno muzikos kūrinių. 2011 m. į projektą įsitraukė ir jaunieji pianistai – LMTA studentai ir absolventai, kurių soliniai pasirodymai sudaro fortepijoninės muzikos maratono programos pagrindą.

 

M. Aleksos nuotr. 

 

2024 06 05

2024.06.04

Pristatytas natų rinkinys „Dainos chorui“!

Birželio 1 d. LMTA Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje įvyko natų rinkinio „Dainos chorui“ pristatymas (sud. R. Aidukas). Renginio metu skambėjo žinomi kompozitoriaus kūriniai chorams, kuriuos atliko Lietuvos mokslų akademijos mišrus choras (vadovė Judita Taučaitė, chormeisterė – koncertmeisterė Greta Balzaravičiūtė) bei Vilniaus muzikos mokyklos „Lyra“ jaunių choras „Cantus gracilis“ (meno vadovas ir dirigentas Rolandas Aidukas, chormeisteris Evaldas Steponavičius, koncertmeisteris Patrikas Radzevičius). Taip pat renginyje dalyvavo Vinco Kudirkos premijos laureatė dr. prof. Rita Aleknaitė-Bieliauskienė, kompozitorius doc. Antanas Jasenka ir daugelis kitų svečių.
 
Renginį vedė Dominykas Žvirblis.
 
Informacija apie leidinį:
 
Vytautas Laurušas. Dainos chorams / Songs for choir. Sudarytojas ir redaktorius Rolandas Aidukas. Vilnius: Lietuvos muzikos ir teatro akademija, 2023. 52 p.
 
ISMN 979-0-806003-27-5
 
Vytautas Laurušas (1930–2019) muziką rašė įvairios sudėties chorams: vaikų, moterų, vyrų, mišriems. Pagal chorų tipus sudarytas ir šis leidinys: jo pradžioje spausdinamos dainos lygių balsų vaikų arba moterų chorui, toliau – lygių balsų vyrų chorui, pabaigoje – mišriam chorui. Leidinį pradeda dvi harmonizuotos liaudies dainos, visos kitos dainos – originalios. Paskutinis leidinio kūrinys – diptikas „Liaupsės saulei“ – yra originalus, sukurtas pagal lietuvių liaudies dainų tekstus; jis intonacijomis, ritmu ir harmonija yra artimas liaudies kūrybai.
 
Šiuo metu žinoma trisdešimt V. Laurušo chorinių dainų, bet neatmestina galimybė, kad jų yra daugiau (pats kompozitorius savo natų archyvo nekaupė). Dauguma šio rinkinio kompozicijų jau publikuotos anksčiau, o dvi iš jų – „Nei gegutė nekukau“ ir „Bitė itė“ – pateikiamos iš rankraščių ir skelbiamos pirmą kartą.
 
 
LMTA Karjeros ir kompetencijų centro nuotraukos
 
2024 06 04
2024.06.01

KVIEČIAME STUDIJUOTI LIETUVOS MUZIKOS IR TEATRO AKADEMIJOJE!

Birželio 1 d. prasideda studentų priėmimas į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją.

Norintys studijuoti pirmojoje (bakalauro) studijų pakopoje turi pateikti prašymą bendrojo priėmimo informacinėje sistemoje

Prašymų studijuoti registravimas vyks iki liepos 24 d., per šį laikotarpį stojantieji turės išlaikyti stojamuosius egzaminus, kurie vyks stojamųjų egzaminų ir konsultacijų tvarkaraštyje nurodytomis datomis.

2024 m. minimalus konkursinis balas stojant į LMTA yra 5,4. Pretenduojantys stoti į valstybės finansuojamas ir valstybės nefinansuojamas studijų vietas turi būti išlaikę mažiausiai du brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir bet kurį kitą stojančiojo pasirinktą egzaminą (* stojant į menų krypties studijas matematikos egzaminas nėra privalomas).

Kvietimai studijuoti bus skelbiami LAMA BPO informacinėje sistemoje ir siunčiami stojančiųjų nurodytais elektroniniais paštais liepos 31 d. Studijų sutartys bus pasirašomos liepos 31 – rugpjūčio 2 dienomis iki 16 val.

Prašymai studijuoti antrojoje (magistrantūros) pakopoje registruojami LAMA BPO informacinės sistemos aplikacijoje, bet ne vėliau kaip likus 24 val. iki stojamųjų egzaminų pradžios

Pagrindinio etapo stojamieji egzaminai vyks birželio 13-29 dienomis stojamųjų egzaminų tvarkaraštyje nurodytu laiku ir vietose.

Kvietimai studijuoti bus skelbiami LAMA BPO informacinėje sistemoje ir siunčiami stojančiųjų nurodytais elektroniniais paštais liepos 5 d. Sutarčių su pakviestaisiais sudarymas vyks liepos 8-10 dienomis. 

Likus laisvoms vietoms po pagrindinio priėmimo gali būti skelbiamas papildomas priėmimas.

Daugiau informacijos: 
– LAMA BPO (Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacija bendrajam priėmimui organizuoti) 
– Priėmimas į LMTA

2024 06 01

2024.05.29

Garso instaliacija baltų kalbomis tiria susikalbėjimo ir kalbų išnykimo aspektus

Gegužės 29-30 dienomis Vilniaus universiteto Lituanistikos centre veiks kompozitoriaus, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dėstytojo  doc. dr. Jono Jurkūno ir kompozicijos studento Matīss Tomass Vikmanis garso instaliacija „Elbingo žodynėlis“.

Elbingo žodynėlis – seniausias (XIV-XV a.) prūsų ir baltų kalbos paminklas, vokiečių – prūsų kalbų žodynas, kuriame yra užfiksuoti 802 žodžiai, daugiausia daiktavardžiai.  1825 m. žodynėlį suradęs Francas vėliau perdavė jį Elbingo miesto bibliotekai, kurioje jis saugotas iki Antrojo pasaulinio karo, o tolesnis jo likimas nežinomas. Iki mūsų laikų išliko šio kalbos paminklo fotografijos.

Pasak autorių J. Jurkūno ir M. T. Vikmanis, instaliacija „Elbingo žodynėlis“ per seniausią baltų kalbos paminklą tiria susikalbėjimo, reikšmių ir kalbų išnykimo aspektus, o šios instaliacijos idėja gimė LMTA elektroninės muzikos ansamblio repeticijų metu.

Garso instaliaciją sudaro iš trijų garso šaltinių sklindantis įskaitytos pirmosios „Elbingo žodynėlio“ pastraipos prūsų, latvių ir lietuvių kalbomis tekstas – vardinami daiktavardžiai. Kiekvienas iš trijų garso šaltinių į erdvę išleidžia žodžius viena iš trijų kalbų, ir šie žodžiai aidi Lituanistikos centre, Aisčių menėje, dekoruotoje Petro Repšio lietuvių papročius vaizduojančiais „Metų laikais“, kol aidas pradeda dominuoti ir kalbėjimas tampa tik melodija be informacijos.

Instaliacija neturi aiškios pradžios ir pabaigos, o įgarsinti prūsiški, lietuviški ir latviški žodžiai leidžia pajausti baltų kalbų panašumą, išgirsti, kaip išnykusia prūsų kalba skambėjo tokie mūsų kasdien vartojami žodžiai kaip „metai“, „saulė“, „vasara“, „dangus“ savaitės dienų pavadinimai ir kt.

Instaliacija parengta bendradarbiaujant su Vilniaus universiteto Baltistikos katedros doc. dr. Vytautu Rinkevičiumi, įgarsinusiu Elbingo žodynėlio pastraipą prūsų kalba. Žodžius lietuvių ir latvių kalbomis atitinkamai įskaitė J. Jurkūnas ir M. T. Vikmanis.

Kviečiame aplankyti ir išgirsti!

2024 05 29

 


 

2024.05.28

Kai vandenį pakeičia muzika: netikėtas akordeonistų performansas

Vilniečių ir miesto svečių laukia įspūdingas muzikinis įvykis: po žeme pasislėpusi šimtametė Liepkalnio vandens saugykla atgis garsų performansui – ypatingoje akustikoje suskambės akordeonų muzika.

Performansas „Kai vandenį pakeičia muzika“ – išskirtinis Lietuvos muzikos ir teatro akademijos prof. Raimondo Sviackevičiaus akordeonistų klasės pasirodymas  –  vyks gegužės 29 d. trečiadienį, 19 val.,  viename įdomiausių požeminių Vilniaus statinių – Liepkalnio vandens saugykloje.

„Gegužės 29 d. vakarą ši išskirtinė vieta ir vėl bus sklidinai pripildyta, tačiau ne vandens, o akordeono garsų, kuriuos palydės magiškas, net šešis ir daugiau kartų atsikartojantis aidas. Mistiniai sąskambiai, netikėti garsų sprendimai, išskirtinė atmosfera, vėsa ir daug kitų aspektų intriguoja! Išgyvename stiprių permainų laikotarpį, kai taiką keičia nesutarimai, šaltį – šiluma, tad mes, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos akordeonistai, kviečiame patirti naujus pojūčius – kas nutinka, kai vandenį pakeičia muzika“, – kviečia prof. Raimondas Sviackevičius. 

Pasirodyme išgirsime solistus, trio ir kvintetą. Performanse dalyvauja akordeonistai Marius Kukšta, Aistis Tamulevičius, Edvin Cilindz, Georgina Bognár, Ruslan Grimbovskij, Edgaras Dičpinigaitis, Orinta Lukauskaitė, Adrianas Pikis, Povilas Neliupšis, Matas Sabaliauskas, Edmundas Gylys, Povilas Senda, Jonguk Park, Žilvinas Šimkus, taip pat „UnSeen Trio“ ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Akordeonistų kvintetas.

Renginio partneriai: Energetikos ir technikos muziejus, Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos akordeonistų asociacija.

Pasirūpinkite šiltesne apranga ir gera nuotaika!

2024.05.27

Pokalbis su LMTA pianiste magistrante Rugilė Melytė

,,Aš esu laiminga turėdama artimą santykį su muzika“, – kalba pianistė Rugilė Melytė. Rugilė Melytė – pianistė, šiuo metu studijuojanti fortepijono studijas (magistrantūroje) Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Pianistė pasakoja savo muzikinį kelią ir kokia muzika ją žavi.

Norėčiau pradėti mūsų pokalbį nuo tavo vaikystės. Kaip prasidėjo tavo muzikinis kelias? Kas paskatino groti fortepijonu?

Muzika mane lydėjo nuo pat mažumės, prisimenu kaip vaikystėje mama pasodindavo prie pianino ir leisdavo tyrinėti klaviatūrą. Dažnai tekdavo ir keturiomis rankomis pagroti su mama. Iš tiesų, tėvai pastebėjo mano talentą jau nuo mažų dienų. Taip aš, mano mamos (fortepijono mokytojos) paskatinimu, įstojau į M. K. Čiurlionio menų mokyklą į fortepijono klasę (mokiausi 1-10 klasėse). 11-12 klases baigiau Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos konservatorijoje.

Ką tau reiškia muzika gyvenime?

Aš esu laiminga turėdama artimą santykį su muzika, nes ji yra ne tik jausmais suvokiama, ne tik protu išanalizuojama, bet ir tam reikia valios ją atlikti.

Kokių kompozitorių muziką dažniausiai atlieki? Koks tavo temperamentas atlikime?

Mane žavi romantizmo – vėlyvojo romantizmo kompozitoriai, tokie kaip Sergejus Rachmaninovas, Robertas Šumanas, Frederikas Šopenas, Žanas Sibelijus. Tačiau ne per seniausiai pradėjo traukti ir šiuolaikinė muzika, vienas iš kompozitorių, kuris mane žavi, tai Einojuhani Rautavaara, kurio muziką ir atlikau Costa Ricoje, dalyvaudama šiuolaikinės muzikos festivalyje – konkurse praeitą rudenį. Mano temperamentas atlikime labai priklauso nuo tam tikro atliekamo kūrinio.

Ar gali paminėti kelis Lietuvos pianistus, kurie tave žavi atlikimu?

Mane žavi tokie pianistai kaip Mūza Rubackytė, Andrius Žlabys bei Rokas Zubovas.

Ar šiais laikais sunkus pianisto kelias?

Iš tiesų, nėra lengva eiti pianisto keliu, reikia tam daug organizuotumo, kantrybės ir valios. Šiais laikais reikia labai kabintis į meninę veiklą, stengtis prasimušti, o juk ir konkurencija tarp kitų pianistų, muzikos atlikėjų yra didelė.

Ar planuoji koncertus? Ar galėsime artimuoju laiku išgirsti tavo atliekančią muziką?

Planuose yra nemažai koncertų. Koncertuoju ne tik kaip solistė, bet ir kaip koncertmeisterė, taip pat groju kartu su kameriniu ansambliu įvairiuose koncertuose ir renginiuose. Artimiausi koncertai laukia gegužės 22 dieną LMTA Didžiojoje salėje (Gedimino pr. 42), kur grosiu kartu su fleitininke, skambinsiu su kameriniu ansambliu (smuiku ir klarnetu). Sekantis koncertas laukia gegužės 30 dieną, grosiu su fleitininke koncertmeisterio programą (LMTA Karoso salėje; Gedimino pr. 42). Mano solinis koncertas įvyks birželio 8 dieną Organum salėje (Savanorių pr. 1).

2024 05 27
Parengė bakalauro IV kurso LMTA Muzikologijos katedros Muzikos tyrimų programos studentė Julija Andrejeva

2024.05.27

Besidomintiems scenos menu – nauja Teatro meno studijų specializacija

Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje šįmet startuoja nauja Teatro meno studijų programos specializacija – Scenos meno studijos. Studijuodami pagal šią specializaciją būsimi scenos meno kritikai ir tyrėjai mokysis analizuoti ne tik teatro, bet ir šiuolaikinio šokio, Lietuvoje kelią vis sparčiau besiskinančio šiuolaikinio cirko procesus. Be to, būsimi scenos meno studentai įvaldys komunikacijos meną – nuo kūrybinio rašymo iki naujų garso ir vaizdo formatų.

Scenos meno studijos – tai vienintelė Lietuvoje specializacija, skirta visoms scenos meno formoms analizuoti. Studijos padės lavinti tiek analitinius, tiek praktinius gebėjimus, pritaikomus įvairiose šiuolaikinėse medijose. Tad Scenos meno studijos – puikus pasirinkimas tiems, kam   įdomu diskutuoti apie matytus spektaklius, patinka rašyti ar kurti turinį kitais šiuolaikiniais formatais, kas nori suprasti scenos meno praeitį, dabartį ir prisidėti formuojant ateitį.

„Tam, kad būsimieji scenos meno kritikai rastų kūrybiškų formatų savo mintims reikšti, į Scenos meno studijas įtraukėme tokius dalykus kaip kūrybinis rašymas ir rašymas teatrui – tai pjesių kūrimo pagrindas. Be istorijos žinių ir gebėjimo analizuoti teatro procesus, šios studijos suteiks galimybę rašyti kūrinius teatrui, bendradarbiauti su studijuojančiais būsimaisiais režisieriais ir šokio kūrėjais, prisidėti prie jų diplominių darbų“, – apie naują Lietuvos muzikos ir teatro akademijos specializaciją pasakoja teatrologė, scenos meno kritikė, humanitarinių mokslų daktarė Goda Dapšytė.

Kadangi Scenos meno studijos skirtos įvairiems scenos menams nagrinėti, suplanuota, kad studentai turėtų galimybę su jais susipažinti ir į juos pažvelgti iš skirtingų perspektyvų: dramos spektaklių analizę dėstys teatrologai, šokio – choreografai, taip pat pirmąkart Lietuvoje bus dėstoma šiuolaikinio cirko raida.

„Svarbu ir tai, kad studentus mokysime ne tik rašyti tekstus, bet ir garso, vaizdo montažo pagrindų ir technikų – visa tai suteiks galimybę scenos meno kritikams ir tyrėjams naudotis ne tik jau esamais formatais scenos menui reflektuoti, tai yra ne tik kurti tinklalaides ar vaizdo tinklaraščius, bet ir surasti naujų formų ir taip pasiekti daugiau skirtingų auditorijų“, – teigia G. Dapšytė. Teatrologė taip pat priduria, kad „tam tikra prasme scenos meno kritikai žinomumu gali konkuruoti net ir su scenos menininkais bei atlikėjais, nes kritiko scena – žiniasklaida ir medijos, pritraukiančios tūkstantines auditorijas“.

Naujos – Scenos meno studijų – specializacijos studentai mokysis vertinti scenos meno procesus istoriniame, kultūriniame ir socialiniame kontekstuose, taip pat suprasti teatro kūrybinius procesus, vesti renginius, kuruoti parodas šiuolaikinėse kultūros bei meno institucijose. Baigusiųjų Scenos meno studijas laukia karjera žiniasklaidos ir komunikacijos srityse, scenos meno organizacijose, festivaliuose ir scenos meno tyrimų projektuose.

 

Daugiau apie priėmimą į Scenos meno studijas – čia

2024.05.24

Tbilisyje – Lietuvos ir Sakartvelo kultūrų forumas

Šią savaitę Meno ir mokslo prorektorė Ramunė Balevičiūtė lankėsi Sakartvele, kur dalyvavo pirmą kartą surengtame Lietuvos ir Sakartvelo kultūrų forume. Sakartvelo technikos universiteto prof. Vido Kavaliausko lietuvių kalbos ir kultūros centre vykusiame renginyje, kurį globoja LR ambasada Sakartvele, ji skaitė pranešimą apie Lietuvos teatro istoriją ir dabartį.

Taip pat prorektorė lankėsi Šota Rostaveli teatro ir kino universitete ir aptarė bendradarbiavimo su Lietuvos muzikos ir teatro akademija stiprinimo galimybes.

„Lietuvą ir Sakartvelą sieja tamprūs kultūriniai ryšiai. Smagu jausti kartvelų žavėjimąsi mūsų kultūra ir menu – kinu, teatru, fotografija. Tačiau ir mūsų kūrėjams Sakartvelo menininkai darė ir tebedaro įtaką. Ne mažiau svarbus kažin koks giluminis emocinis ar dvasinis ryšys tarp mūsų ir kartvelų menininkų ir kultūros žmonių. Be abejo, tam reikšmės turi ir tai, kad ne vienas lietuvių kūrėjas mokėsi Tbilisyje ir praleido čia gražių jaunystės metų. Šiandien aukštojo mokslo trajektorijos Lietuvoje ir Sakartvele yra šiek tiek išsiskyrusios, tačiau tikrai galime ką vieni kitiems pasiūlyti ir vieni iš kitų pasimokyti“, – įspūdžiais dalinasi prorektorė.

 

2024.05.23

Atsiminimai apie pianistą ir pedagogą Julių Andrejevą 

Julius Andrejevas (1942-2016) – Lietuvos kompozitorius, pianistas ir pedagogas. Baigė fortepijono (1960-1965 m. Aldonos Dvarionienės klasę) ir kompozicijos (1966-1971 m. Eduardo Balsio klasę) studijas LSSR konservatorijoje (dabar Lietuvos muzikos ir teatro akademija). 1965-1991 m. (su pertrauka 1979-1982 m.) dirbo Vilniaus Balio Dvariono muzikos mokykloje. 1973-2016 m. (su pertrauka 1991-1998 m.) dirbo Lietuvos konservatorijoje (dabar LMTA). 1974-1982 m. buvo senosios muzikos ansamblio ,,Musica humana“  klavesinininkas ir pianistas.

Pokalbis su pianiste ir LMTA Kamerinio ansamblio katedros pedagoge Dalia Balsyte

Koks buvo Juliaus Andrejevo charakteris? Kaip jis su Jumis bendravo?

Mes su Juliumi Andrejevu buvome pažįstami nuo mano vaikystės laikų. Jis mokėsi kompozicijos pas mano tėvelį kompozitorių Eduardą Balsį. Jis – jaunas, gražus studentas – ateidavo į mūsų namus, o aš, paauglė, išplėstomis akimis į jį žiūrėdavau, kaip į vyriško grožio idealą ir jisai tą jausdavo. Mūsų bendravimas buvo ypatingai nuoširdus, tikrai labai šiltas ir labai ilgalaikis. Bendravimas buvo nutrūkęs, kai Julius išvažiavo į Ispaniją. Po to ryšys atsinaujino, kai jis sugrįžo į Lietuvą ir pradėjo dirbti LMTA Kamerinio ansamblio katedroje, kai mes tapome bendradarbiais. Tai buvo labai geranoriškas, kolegiškas bendravimas.

Kalbant apie jo asmenybę, kokią aš ją pažinojau, visų pirma, tai buvo nepaprastos charizmos žmogus. Jis bet kokiame susibūrime skleidė ypatingą šilumą aplink save, tai labai jautėsi, tai prie jo pritraukdavo žmones. Net nekalbėdamas jis staiga tapdavo draugijos ar katedros posėdžių centru, nes mes visi įsiklausydavome netgi jo tylėjimą. Įtaka aplinkai buvo toks jo asmenybės bruožas, kuris net nebūtinai susijęs su profesionalumu, tai buvo kažkokia įgimta duotybė. Dabar, kada mes su studentais ar kolegomis šnekame apie profesinius dalykus, aš mintyse visados savo įžvalgas pasitikrinu pagal Julių. Jis buvo absoliutus profesionalas. Pavyzdžiui, kada vykdavo aptarimai studentų egzaminų metu, aš labiausiai laukdavau dviejų žmonių nuomonių – prof. Vainiūnaitės ir prof. Andrejevo. Todėl, kad abudu šitie žmonės turėjo begalinę patirtį, nepaprastai išlavintą skonį ir profesionalumą kamerinės muzikos pedagogikos prasme. Jie sugebėdavo pažvelgti ne tiesmukai, kitu kampu, ir tas kitas kampas siedavosi tiek su aptariamo kūrinio interpretacija, tiek su studento asmenybe. To dalyko labai iš jo mokausi. Man labai buvo įdomūs visi Juliaus pastebėjimai… (susimąstė). Prie viso to, ką paminėjau pradžioje – apie labai gerus, šiltus santykius -, tai nereiškia, kad jisai užsiimdavo mano darbo panegirika ar mano studentus be priežasties girtų. Tai, ką sakydavo, buvo labai teisinga. Tiek pagyrimas, tiek kritinės pastabos – viskas būdavo pagrįsta ir visados būdavo įdomu. Julius man buvo ir liko šiltas, charizmatiškas žmogus, nepaprastas žmogiškos psichologijos ir muzikinių reikalų žinovas bei tikras profesionalas.

Julius Andrejevas dirbo Balio Dvariono muzikos mokykloje fortepijono mokytoju. Kaip jis bendraudavo su savo mokiniais?

Šito negaliu pasakyti, man nėra tekę matyti, kaip jis bendraudavo su mokiniais. Žinau tik, kaip jis bendravo su savo studentais. Jame buvo nemaža dozė išdykėliškumo, taigi aš įsivaizduoju, kad jisai galėjo labai šauniai dirbti ir su vaikais. Būdamas virš penkiasdešimties metų, jis ėjo groti Dvariono mokykloje savo Koncertą fortepijonui su orkestru užsidėjęs šortus, trumpas kelnytes. Manydamas, kad tas kūrinys yra labai vaikiškas, jis ir save pateikė kaip mokinuką. Tai gali būti labai gražus jo humoro jausmo pavyzdys.

Kadangi prilietėme Andrejevo humoro jausmą. Ar esate girdėję iš jo šmaikščių pajuokavimų?

Taip, dažnai. Galbūt, nepacituosiu dabar… Aš jau minėjau, kad aš mokiausi iš jo. Vienas dalykas ko, apart profesinių dalykų, iš jo išmokau, tai pasitelkti gebėjimą nuimti įtampą iš situacijos per humorą ir per juoką, per pašmaikštavimus, per anekdotą, per kažkokį juokingą atsitikimą iš savo gyvenimo – taip, kaip jisai darydavo. Aš kartais nueidavau pas jį į klasę pabūti paskaitoje, kai neateidavo mano studentai. Jis labai mielai priimdavo, paklausdavo ir mano nuomonės apie jo studentų grojimą. Tada ir pastebėjau tą svarbų dalyką –kai mes, dėstytojai, privalome, jaučiame savo pareigą studentus išmokyti, kai tas mokymas vyksta dešimt minučių, penkiolika, dvidešimt, o dar,jei neduok Dieve, kas nors neišeina, tada studentui sukyla didelė įtampa. Julius labai jausdavo tą įtampos momentą ir studento atpalaidavimui jisai mokėdavo pasijuokti kartu su studentais iš situacijos, pritaikydavo linksmas istorijas iš muzikos ar gyvenimo aplinkos, papasakodavo visiškai ne su pamoka susijusį dalyką. Tai galėjo būti anekdotas, kažkokia istorija, kas puikiai nuimdavo studentų įtampą. Kadangi jisai buvo tikras eruditas, galėjo papasakoti ir įdomių ar juokingų atsitikimų iš kompozitorių, atlikėjų gyvenimo. Linksmų dalykų arsenalas pas Julių visą laiką būdavo po ranka, ir jisai labai ,,skaniai” jį naudodavo. Nėra lengva padaryti organiškai, kai tu, kaip dėstytojas, nori pasiekti rezultatą ir tas nesigauna. Visų pirma, reikia susidoroti su savimi, kad nebespaustum studentų ilgiau, galėtum leisti jiems atsipalaiduoti, atsikvėpti, nusijuokti, pailsėti. Jisai labai mokėdavo laiku pasakyti tinkamą komplimentą ir darydavo tą nepaprastai galantiškai. Jo klasėje, beje, mokėsi dauguma merginų, ir jisai mėgo su jomis dirbti. Mes su Julium šnekėjome kažkada šia tema. Aš jam pasakiau: kaip tau gerai, tu gali pasakyti komplimentą studentei ir jinai iš karto nusišypso, atsipalaiduoja, o mano klasėje dauguma vaikinai, kaip atrodytų jeigu aš jiems sakyčiau komplimentus? Sulaukiau jo “užuojautos” kartu su šmaikščia replika.

Ar teko matyti jo akyse neigiamų emocijų, pavyzdžiui, pyktį ar liūdesį?

Pykčio niekada, tikrai. Galbūt yra pora kartų buvę nusivylimo momentų, kada jisai susidurdavo su akivaizdžia neteisybe. Kada jisai matydavo kitų žmonių nesąžiningumą arba kada jisai matydavo kitų žmonių savanaudiškumą. Tai būdavo nematerialūs reikalai, profesiniai reikalai. Jisai būdavo nepakantus neteisybei. Ir tada ištrūkdavo aštresnis žodis, bet aš iš tikrųjų neatsimenu jo pikto. Jisai atsiverdavo, bet tai labiau būdavo skriaudos, skausmo, pergyvenimo, su nusivylimu momentai. Liūdesys taip pat jam buvo nesvetimas dalykas. Liūdną aš jį matydavau, bet nedažnai. Ta būsena būdavo susijusi su jo paties gyvenimu, su jo ligomis… (atsiduso). Būdamas dar jaunas, jis buvo atėjęs pas mano tėvelį (Eduardą Balsį) tiesiog pasišnekėti, pasiguosti, galbūt sulaukti kažkokio palaikymo. Kad išgirstų, jog ,,viskas bus gerai“. Kaip žmogaus, sugebančio išjausti iki galo, Juliaus liūdesys buvo toks pat gilus, kaip ir džiaugsmas. Labai nuoširdžiai nuliūsdavo, jeigu jo studentams nepasisekdavo pagroti. Pažįstu dėstytojų, kuriems tik studento reikalas,- išmokai ar neišmokai, išėjo ar neišėjo, pasisekė ar nepasisekė, nuotaika ar ne nuotaika, iš lovos ta koja išlipai ar ne ta, bet Andrejevas tai priimdavo kaip savo pedagoginę nesėkmę, jis niekad neieškodavo studento kaltės, kad, pavyzdžiui, nesusikaupęs, nepakankamai dėmesingas ir t.t. Jisai iš karto probleminę situaciją prisiimdavo sau, nuspręsdavo, kad nesugebėjo tinkamai padėti jam (studentui).

Jūs pažinojote, koks buvo Andrejevas kaip pedagogas. Ar žinote, koks jis buvo kaip atlikėjas arba kompozitorius?

Atsimenu Juliaus grojimą iš laikų prieš jam išvykstant į Ispaniją, kada jisai grojo ansamblyje ,,Musica humana“. Deja, klavesino vaidmuo senovinės muzikos ansamblyje nėra pati dėkingiausia pozicija, kad atlikėjas pilnai galėtų atsiskleisti. Taip, jis buvo labai ansambliškas, jautė partnerius, dėl to ir dirbo su kameriniais ansambliais. Jam patiko šis žanras, ansamblinis grojimas jam buvo prie širdies. O kadangi buvo lengvai sugyvenantis žmogus, grojimas ansamblyje tiko ir kaip bendravimo būdas. Kiek žinau, jisai ir ,,Musica humana“ ansamblio siela buvo, šviesos įnešė. Jo solo grojant aš neprisimenu, gal man tiesiog nepasisekė išgirsti, bet aš jį prisimenu kaip puikų ,,Musica humana“ artistą ir kaip gerą, jautrų akomponiatorių. O kaip kompozitorių… (susimąstė). Jisai kaip ir kiekvienas kūrėjas buvo jautrus žmogus, nejautrių žmonių kūrėjų, gerų kūrėjų būti turbūt nelabai ir gali. Tai yra susiję ir savaime suprantama- ta charakterio savybė ir pasirinktas kelias. Julius buvo labai savikritiškas, abejodavo savo darbo rezultatais, jisai dažnai taisydavo, peržiūrėdavo. Aš atsimenu jo Sonatą fortepijonui,kamerinius kūrinius, pjesę ,,Lemtis“, kuri buvo parašyta užsakius Čiurlionio konkursui ir kuri dažnai yra grojama. Puikūs kūriniai. Bet jis visą laiką sakydavo, ,,čia reikia dar pataisyti, čia negerai skamba“. Aš nesu iš jo girdėjusi, kad ,,čia gerai, va čia yra gerai“, bet dabar, kai Jums pasakoju, pagalvojau, kad ir su daugiau puikių kompozitorių esu bendravusi ir turbūt ne vienas niekados nėra pasakęs, kad ,,čia aš padariau gerai“. Daugelis kompozitorių, E. Balsio mokinių – Kuprevičius, Bartulis, Martinaitis, Latėnas, Šenderovas – visi Nacionalinės premijos laureatai irsu jais visais yra tekę bendrauti, tačiau, kad pasakytų ‘jau čia yra labai gerai’.. (tyla). Neprisimenu, visi labai kritiškai žiūrėjo į savo darbą.

Esu girdėjusi, jog paskutinį dešimtį J. Andrejevui buvo sunku kurti muziką.

Aš nežinau, ar jam buvo sunku kurti. Kaip sakiau, kartais užeidavau pas jį į klasę, norėdama pasiklausyti, kaip Julius dirba su studentais. Kartais pas jį irgi nebūdavo studentų, kažkas neateidavo, ir, atsimenu, aš jį radau berašantį partitūrą. Jis pasakė, kad terminas spaudžia – jau turiu užbaigti, turiu rašyti -, pagrojo man gabaliuką, paklausė kaip skamba, ar man patinka. Tai buvo kokie penki ar šeši metai prieš mirtį, jis rašė su dideliu užsidegimu. Mačiau šį procesą, sakė ,,nespėju, tai atsinešiau gaidas net į Akademiją, kad galėčiau kiekvieną laisvą minutę išnaudoti, kad suspėčiau tą kūrinį priduoti”. Julius buvo atviras su manimi, bet jis niekada nesiskųsdavo, kad jam sunku užsiimti kūryba. Kai jį užklupo liga, tai jau buvo visai kitas dalykas…

Ką galėtumėte papasakoti, ko daugelis nežinojo (pavyzdžiui, pirmoji meilė, darbo sunkumai)?

Aš jau kiek paminėjau jo pergyvenimus dėl jo sveikatos. Apie pirmąją meilę tikrai nežinau, kadangi aš buvau jaunesnė, tarp mūsų yra dvylikos metų skirtumas. Tiesiog, man labai išliko tėvelio pasakojimas po to, kai Andrejevas apsilankė ir kai atsivėrė, išsipasakojo. Jis buvo išsigandęs, kalbėjo, kad gyvenimas tik prasidėjo ir atrodo, prieš akis tiek nepadarytų darbų, nesukurtų kūrinių ir staiga – viskas, staiga tokia rimta liga. Mano tėvelis gana mažakalbis, jis ne guodėjas, jis gal nemokėjo tinkamai paguosti, nes po to labai pergyveno, kad gal nepasakė visų tų žodžių, kuriuos reikėtų tokiu momentu pasakyti. Yra žmonių, kurie, kai yra kažkokia bėda, linkę užsidaryti savyje, niekam nesakyti, o Julius buvo atviras, jam reikėdavo su kažkuo pasidalinti, su tais, kuriais pasitikėjo. Nežinau kodėl, bet labai ilgai jam nesuteikė profesoriaus vardo, labai ilgai. Jam buvo jau virš šešiasdešimties metų, jau žmogus buvo tikrai nusipelnęs – ir stažas, ir praktika, ir autoritetas, ir t.t. Aš žinojau, kad karjeros kilimo dalykus paprastai sprendžia darbdavys – mūsų atveju tai 15 rektorius. Vis pagalvodavau, kodėl Andrejevas ne profesorius –vis neskelbia konkurso, matyt, nemato reikalo. Kai 2008 metais aš tapau Kamerinio ansamblio katedros vedėja, Julius kreipėsi į mane prašydamas pagalbos “gauti” profesūrą. Tada aš išgirdau ir supratau, kaip jam skauda, kaip jaučiasi neteisingai nuskriaustas,kai jaunesni ir mažiau nusipelnę, mažiau pasiekę žmonės jau yra profesoriai, o jam net nenusimato šitas dalykas. Taip pat jam buvo svarbu dėlto, kad beveik visi bendraamžiai, bendražygiai jau buvo profesoriai. Jautėsi neįvertintas ir tai jam buvo ne paviršutiniai dalykai. Nuėjau pas tuometinį prorektorių, buvusį rektorių profesorių Juozą Antanavičių, su kuriuo jie mokėsi kartu Kaune, vienoje mokykloje. Prorektorius manęs klausia, koks yra teikimo pagrindas, nes Andrejevas neturi išugdęs tarptautinių konkursų laureatų, o tuo metu pas mus beveik nebuvo tarptautinių kamerinių ansamblių konkursų. Argumentavau, jog profesorius yra pedagoginis vardas ir, jeigu studentai turi galimybę rinktis dėstytoją, jie renkasi būtent Andrejevo klasę. Greta pedagoginio darbo, aš prieš tapdama vedėja, dvyliką metų dirbau Kamerinio ansamblio katedros laborante, tai susidurdavau su tuo begaliniu studentų noru mokytis pas Andrejevą. Jei pas mane gulėdavo tokia didelė šusnis prašymų, tai pusėje iš jų būdavo išreikštas noras studijuoti pas Andrejevą. Aš tuos prašymus jam atiduodavau ir jisai atsirinkdavo, ką jis nori imti, ko ne. Tokia situacija akademijoje buvo labai reta, kada atsirasdavo daugiau norinčių, negu, kad gali dėstytojas priimti. Mano argumentas pokalbyje su prof. Antanavičiumi buvo tas, kad jau studentų akyse Andrejevas yra vertinamas kaip tikras profesorius, kaip į žinių garantą, net jeigu oficialiai jis to vardo neturi. Prof. Antanavičius labai nustebo – ,,Tikrai? Aš net nežinojau, kad jisai yra toks geras dėstytojas“. Vienu žodžiu, tada iškilo visų Juliaus nuopelnų pristatymo senate problema, kai jisai dirba Kamerinio ansamblio katedroje, yra kompozitorius, o paskutiniai jo koncertai yra kaip koncertmeisterio, bet jau nebe koncertuojančio. Senatui Julių pristačiau ne vien kaip Kamerinio ansamblio katedros pedagogą, bet kaip visapusišką muzikantą, kuris jau tikrai visose srityse yra pasiekęs profesorišką brandą. Labai džiaugiausi, kai profesoriaus pareigoms Julius buvo patvirtintas pirmame senato posėdyje. Man labai išliko atmintyje jo sakinys: ,,aš nebe jaunas, nežinia kiek man liko, norėčiau bent porą metų, pora savo gyvenimo metų pabūti profesoriumi“. Tada aš pagalvojau, kad turbūt šitos jo pusės aš nepažinojau, nes koks gi skirtumas iš esmės atrodo, profesorius ar ne profesorius, bet tai jam buvo tam tikras įvertinimas, pripažinimo įrodymas. Kiekvienas žmogus nori būti pripažintas, tai yra labai svarbu kiekvieno žmogaus gyvenime. Ir Juliui tas profesūros suteikimas, parodė, kad jį pastebi, mato ir vertina. Buvo gera pradžiuginti žmogų, kurį gyvenime labai vertinau.

Pokalbis su pianistu, M.K. Čiurlionio menų mokyklos pedagogu Aleksandru Jurgelioniu

Koks buvo Juliaus Andrejevo charakteris? Kaip jis Jumis bendraudavo?

Kadangi mes buvome geri draugai, buvo labai draugiškas, paprastas, nuoširdus žmogus. Buvo labai išradingas, užsidegęs kaip spyruoklė, o kartais būdavo visiškai normalus. Nesu matęs jo melancholiško, tokio nepastebėdavau, visada buvo gyvybingas. Jis visą laiką buvo gyvybingas, tiek kompanijoje, tiek su studentais, esu matęs ir jo pamokas, kadangi kartu dirbome Ispanijoje. Studentai labai mėgo Julių. Draugiškumas buvo pats pagrindinis jo bruožas. Ir labai darbštus, pavyzdžiui, mes visą laiką sekmadienį ar šeštadienį nuvažiuodavome, kur nors į gamtą. Į mašiną susėsdavome kartu su jo žmona, mano žmona, kartais prie mūsų prisijungdavo ir Paulius Koncė ir važiuodavome. Jis visą laiką pasiimdavo staliuką ir instrumentuodavo gamtoje. Labai greitai pastebėjo jo sugebėjimus Ispanijoje, kad jis labai gerai moka instrumentuoti. Ten buvo vietinis orkestras – pusiau profesionalus, pusiau toks mėgėjiškas ir grojo įvairius kūrinius, bet reikėdavo su instrumentuoti partitūrą pačiam. Julius būdavo pasižymi iš karto ir jis būdavo orkestro repeticijose, matydavo silpnąsias ar stipriąsias atlikėjų savybes. Ir instrumentuodavo taip, kad, pavyzdžiui, silpnesniems atlikėjams ne būtų, kokios stipriosios partijos, kad būtų jiems lengvesnis atlikimas. Buvo toks sugebėjimas greitai prisitaikyti, pastebėti, kas gero, kas blogo ir iš to padaryti gerą daiktą. Visą laiką, kai mes laipiodavome po kalnus, jis sėdėdavo prie staliuko ir instrumentuodavo. Labai darbštus buvo, ypatingai darbštus.

Ar Julius Andrejevas turėjo gerą humoro jausmą? Ar esate girdėję jo šmaikščių pajuokavimų?

 Taip, be abejo. Tokių šmaikščių pajuokavimų dabar nepasakysiu, bet būdavo kokie judesiai replikoje ar smulkmenose. Būdavo pilną linksmų istorijų tarp studentų, kolegų ir panašiai. Tačiau negaliu prisiminti konkrečių jo pasakojimų. Tai buvo toks žmogus, kuris mokėjo tinkamai pajuokauti, pašmaikštauti, iš paprasto anekdoto, galėjo padaryti dar juokingesnį.

Kurią jo pusę Jus labiau pažinote – atlikėjo ar kompozitoriaus?

Buvo visiškai vienodos pusės, tiek atlikėjo, tiek kompozitoriaus. Aš jį artimiau pažinau, kai mes dirbome Ispanijoje keturis metus. Kiek atsimenu, aš būdavau Čiurlionio mokykloje, jisai Muzikos akademijoje, tai ne taip dažnai susitikdavome Lietuvoje; ir ne taip dažnai girdėdavome jo koncertuose. Ispanijoje jo veikla buvo ryški, visų mūsų ten dirbančių – Julius išsiskirdavo; jisai taip pat surado fleitistę su kurią jis grojo puikiai, taip pat sukūrė ansamblį, jo studentai būdavo net miesto muzikantai. Jis pasižymėjo tokiu sugebėjimu bendrauti, ir greitai susirasdavo pažįstamų, ypač bendravimas su orkestru, orkestre visi muzikantai apie jį žinodavo, su juo labai atlikėjai norėdavo pagroti. Įsijungdavo į įvykį, koncertų gyvenimą, o po to toks įgyvendinimas nebuvo jau taip organizuojamas kaip mūsų įstaigose ar koncertinėse salėse. Man jo atlikėjo bruožas buvo labai ryškus, bet lygiai toks pats ir kompozitoriaus. Aš net nežinojau, kad tuo laiku jis parašė šitiek daug gerų kūrinių. Pavyzdžiui, Rotušėje buvo po jo mirties koncertas, buvo atliekami jo kūriniai – dainininkui progresijos rodymui, buvo atliekami Juliaus dainos, fortepijonui, smuikui, violončelei ir t.t.

Ar teko matyti Julių be rašantį partitūrą?

Taip, teko. Būdavo labai susikaupęs ir labai preciziškas, man pasirodė jo metu toks rašymas… (susimąstė) tikslus. Žinote, kai yra didelis partitūros lapas, tai jis bandė smulkiai ir tiksliai parašyti natas, tai čia jis pasižymėdavo preciziškumu. Labai kultūringai rašė. Mėgdavo efektus, sugalvodavo ne tuščią efektą, o meniškai paremtą jo idėją, kokį likimo ryškų kūrinį, ir jis sugebėdavo surasti tokį efektą, kad jam ryškiai skambėtų. Aš taip pat stengdavausi, bet jis sugebėdavo labai pateikti savo kūrinį arba savo sugalvotą interpretaciją kitų autorių labai ryškiai, kartais man atrodė, kad per daug ryškiai, nes nukenčia, kai kurie pianistiniai dalykai…

Julius Andrejevas dirbo ,,Musica humana. Koks jis buvo ansamblistas kameriniame atlikime?

 Buvo puikus ansamblistas, kiek jau minėjau jis Ispanijoje gerai mokėjo groti. Jis labai techniškai mokėdavo atlikti muzikos kūrinius, būdavo ir virtuozinių dalykų. Jam viskas sekdavosi iš karto. Ansamblyje jis nepaprastai ryški asmenybė. Solo man neteko jo girdėti.

Ar Juliaus išvykimas į Ispaniją buvo spontaniškas dalykas ar suplanuotas?

Tai buvo ganėtinai įdomi istorija. Aš gavau pakvietimą vykti į Ispaniją, nes buvo atvažiavęs direktorius į Lietuvą, buvo susitikęs su prorektoriumi Juozu Antanavičiumi ir jis man pasiūlė važiuoti, nes ten jau kūrė privačią konservatoriją Vigo mieste, tai aš gavau pakvietimą. Tačiau aš atsisakiau važiuoti pirmus metus, todėl, kad aš tuo metu buvau mokyklos direktoriumi, kadangi buvo tokie laikai – perversmas, reikia daug dalykų išlaikyti ir, kad mokyklos statusas nepasikeistų. Ir tada pasiūlė šį kvietimą Juliui,- Juozas Antanavičius. Ispanija yra ganėtinai ryški šalis, temperamentinga ir panašiai, ir aišku atlyginimas du kartus didesnis negu Lietuvoje. Ir Julius išvyko į Ispaniją, suviliojo faktoriai. Tuo labiau jis išvyko su žmona, su sūnumi. Sūnus turėjo ryšį su Ispanija, po ar prieš, bet tiksliai nepasakysiu. Jam Ispanija ne buvo svetimas kraštas, kaip man. Julius išvyko į Ispaniją, po dviejų metų ir aš atvykau. Julius pareiškė direktoriui, kad reikia dar vieno pianisto. Kai aš atvykau į Ispaniją, Julius jau buvo tvirtai įsitvirtinęs, paskui jis buvo ir fortepijono skyriaus vedėjas. Ar tai buvo spontaniškas reikalas, ar tai buvo suplanuota, negaliu tiksliai pasakyti. Ispanijoje mes gerai bendravome, kartu ir vyną gerdavome, Ispanijoje nemažai raudono vyno išgėrėme (šyptelėjo).

Kokius pačius didžiausius ir šilčiausius prisiminimus Jums paliko Julius Andrejevas?

Patys šilčiausi prisiminimai – nuoširdumas ir noras visiems padėti. Jis buvo labai draugiškas, jis visą laiką jausdavo šilumą, jis turėjo labai daug draugų. Jo draugų ratas visada būdavo didelis. Pas mus buvo šilti draugiški santykiai, mes nebuvome itin artimi, bet visada būdavo malonu pabendrauti. „(Jurgis Dvarionas – žmona įterpia)“. Taip, su Jurgiu Dvarionu jie buvo dar artimesni (nusišypsojo). Prisimenu, kaip Julius parašė mini koncertą Dvariono konkursui ir jis pagrojo šį koncertuką šedevriuką (šypteli), aš manau, kad tai vaikų literatūros tikras šedevras. Man buvo įspūdis, kaip Julius greitai moka parašyti įdomų kūrinį mokiniui. Jis visada mokėdavo gražiai kalbėti, Dvariono konkursui gerai mokėdavo pateikti kalbą. Buvome su Juliumi Dvariono konkurse iki pat mirties. Po to, kai jau netekome, labai trūko jo konkursuose. Julius visada su entuziazmu, šiluma prisijungdavo prie konkurso. Jo įvertinimai visad būdavo ryškūs ir įdomūs.

Pokalbis su Pauliumi Koncė

Koks buvo Juliaus Andrejevo charakteris? Kaip jis su Jumis bendraudavo?

Mes pirmiausia, buvome kolegos. Ir po to tapome ne draugais, o bičiuliais, kolegiškais bičiuliais. Labai buvo tolerantiškas, labai subtilus sakyčiau, visada draugiškas, jis turėjo tokio aristokratiškumo. Ir buvo labai jau toks inteligentiškas. Pavyzdžiui, aš šiandien dirbu ir galvoju, kad ir kokį anekdotą pasakodavo nerimtą, tai vis tiek jam išeidavo grakščiai elegantiškai papasakoti anekdotą. Man gyvenime Julius labai daug padėjo, taip asmeniškai padėjo, ir ,,Musica humana“  pakvietė groti, vietoj profesoriaus, ir į Ispaniją kartu važiavome. Ir kūrinius rašė specialiai mano mokiniams. Teko ir gyventi kartu. Be galo subtilus, tolerantiškas, niekad jokios nuoskaudos neparodydavo, būdavo labai korektiškas.

Mes šiek tiek palietėme Juliaus Andrejevo humoro jausmą. Ar esate girdėję jo šmaikščių pajuokavimų?

Pavyzdžiui, anais laikais, Balio Dvariono muzikos mokykloje, buvo tie pilki laukai, kiemas ir buvo reiškiasi tokia vienijinė talka. Žinote, kaip seniau būdavo tas talkos. Ir mes visi sodinam medelius kieme, o Julius ateina ir buvo toks anekdotas gan prastas, ir šaukia ,,tegyvuoja darbo liaudis!“, o darbo liaudis turi atsakyti ,,eik tu po velnių!“ maždaug rusiškai. Tai tokių subtilių dalykų būdavo. Labai korektiškas buvo, viską pasakodavo su šypsena, visad delikačiai. Gyvenimas nužydėjo nuo 1971 m., kada mes pradėjome dirbti ir iki jo mirties, mes visad susirinkdavome ir pabendraudavome. Būdavo klausiu ,,kaip tavo sveikata?“, tai Julius atsakydavo ,,ai, žinai nieko, bet žmonai tai sunku, vat žmonai blogai su sveikata…“. Jis niekad apie save nešnekėdavo. Tai būdavo toks humoristas(susimąstė). Kada jisai darė savo kompoziciją, diplominį darbą, tiksliai nežinau, ką jis rašė Dvariono mokykloje, o gal ir mini koncertą, gal kiek ir vėliau. Tai pas Julių ateini į klasę, tai reikia dūmus traškyti, nes jis labai rūkė, tai tada abiem rankomis praskiri kaip debesį ar rūką ir pamatai Julių ,,o, sveikas Juliau, esi? Ką čia darai?“ ir panašiai. Be galo darbštus, be galo reiklus sau ir, pavyzdžiui, aš ten groju ką nors ir nesugroju – niekad nieko,  jokio pykčio, tiesiog malonumas mums jau grojant. Aš esu daug koncertavęs su juo ,,Musica humana‘oje“ ir Ispanijoje nepaprastą jo koncertą. Būdavo didelis malonumas su juo muzikuoti, kaip kameristas būdavo tikrai aukščiausios klasės.

Ar Juliaus Andrejevo išvykimas į Ispaniją buvo spontaniškas sprendimas ar suplanuotas?

 Įvyko kažkur Europoje muzikologų konferencija rektorių ir direktorių Muzikos akademijų, konservatorijų. Tai būdavo šių vadovų konferencija, kažkur apie 1990 metais. Ir toje konferencijoje dalyvavo rektorius, profesorius Juozas Antanavičius. Ir jie susėdo, šalia žmogus sėdėjo, jaunas ganėtinai žmogus, toks aukštokas ir jisai nekalbėjo jokia kita kalba, tik ispaniškai. O kadangi Juozas Antanavičius puikiai kalbėjo ispaniškai ir jie taip susipažino. Ir pasirodo, kad tai buvo privačios konservatorijos direktorius, įkūrėjas, ir jie taip įsišnekėjo… Ir ten vadovui po kurio laiko, reiškia kyla mintis sukurti gerą kamerinį ansamblį, fortepijoninį trio. Ir jis sako, klausyk Juozai, gal tu galėtum man pasiūlyti gerų muzikantų. Ir Juozas sako: draugai čia visi, jie kartu gyveno kompozitorių namuose ir Juozas pagalvojo, ko gero galiu pasiūlyti Julių kaip bičiulį, nes tuo metu laikas buvo sunkus, kompozitorių sąjungoje jau buvo persitvarkymas, buvo perėjusi į savarankišką kompozitorių sąjungą, pinigų nėra, neaišku buvo, kas vyks toliau. Ir Julius sako – gerai, pabandome važiuoti – ir pasiūlė jam violončelininką 20 docentą Igną Kučinską, o jis Ispanijoje tas direktorius (kuris pasiūlė sukurti kamerinį ansamblį) turėjo kubietį Armando Tolieti, kuris buvo baigęs konservatoriją Odesoje ir jie sugalvojo, kad bus geras fortepijoninis trio: smuikas, violončelė ir fortepijonas. Ir taip pakvietė 1991 metais, ir Julius išvyko į Ispaniją. Tai buvo ganėtina spontaniškas reikalas, niekas nebuvo planuota. Tai buvo kaip 10 minučių reikalas, dienos klausimas.

Julius Andrejevas dirbo Balio Dvariono muzikos mokykloje fortepijono mokytoju. Ar žinote, kaip Julius bendraudavo su mokiniais?

Dirbdamas B. Dvariono muzikos mokykloje, tuo metu jis dar buvo docentas Muzikos akademijoje, dėstė kamerinį, kadangi jis dirbo ansamblyje ,,Musica humana“. Šiaip, jis kameristas geras buvo, buvo tikras malonumas jam groti su instrumentiniais atlikėjais. Dvariono mokykloje, jis labai mylėjo savo mokinius ir buvo įdomu tai, kad visiems savo mokiniams jis rašė kūrinius, pavyzdžiui, net mini koncertą jisai parašė būtent savo mokiniui Galakauskui, berniukas buvo šviesaplaukis, mažiukas. Paskui organizavo Dvariono konkursą. Mini koncertas buvo chrestomatinis kūrinėlis vaikams, buvo labai populiarus tiek Rusijoje, tiek Lietuvoje, Ispanijoje ir t.t. Jo mokiniai labai delikačiai ir subtiliai dirbo, jo labai būdavo įdomūs pastebėjimai mokinių dienoraščiuose. Labai taiklūs, labai originalūs. Netgi direktorius skaitydavo jo dienoraščius, kaip reiktų pildyti mokinių dienoraščius. Tokie meniški pastebėjimai.

Ar esate matę Julių be rašantį partitūrą?

Mačiau, ne vieną kartą. Kai jis rašydavo partitūrą, jis dirbdavo naktimis. Jis dirbo daug Ispanijoje, aranžavo ir šiaip daug rašė. Labai kruopščiai detaliai rašė partitūras. Ir aš net turėjau savo kūrinį, orkestrui man fleitą parašė ir mes ją atlikome Prahos konkurse. Labai gražus ir aiškus raštas, ir aš netikėdavau, kad jis galėjo dirbti naktimis, baigdavo tada, kai šeimyna eidavo gulti, pavyzdžiui, kai kartu gyvenome Ispanijoje aš einu miegoti, Julius pasiima partitūros popierių, susibraižo ir viską idealiai surašydavo. Kadangi nebuvo jokių kompiuterių ir panašiai, žmonės rašė viską ranka. Tai visada cigaretė, kava ir iki ryto, nusnūsta porą valandų kažkur penktą ar šeštą valandą ryte ir eidavo į darbą. Diena dirbdavo, repetuodavo, su mokiniais dirbdavo. Rašant partitūrą, jam buvo reikalinga vienatvė, susikaupimas, jam buvo reikalinga savizoliacija.

Ką galėtumėte papasakoti apie Julių Andrejevą, ko daugelis nežinojo (pavyzdžiui, pirma meilė, darbo sunkumai ir t.t.)?

Aš apie pirmąją meilę skaičiau tik knygą. Jo pirmoji žmona buvo poetė Violeta Palčinskaitė, kuri ir parašė šią knygą. Šioje knygoje ji apie Julių atsiliepia labai šiltai. Aš Julių Andrejevą prisimenu iš Muzikos akademijos. Jis visada eidavo greitai, jis niekad neidavo iš lėto, visada su šypsena, ir atrodė visą laiką jaunas. Ir netgi paskutiniais metais jis atrodydavo jaunas negu iš tikrųjų. Labai mėgo pasakoti, kaip mokėsi pas Dvarionienę, pas Rubackienę. Nebūdavo taip, kad pasakotų apie savo šeimą ir panašiai. Aišku, jam gyvenimas buvo sunkus, bet jis niekad nepasakodavo savo sunkumus. Daugelis net nežinojo, kad turi sūnų ar panašiai. Visada būdavo darbštus, turėjo savo sodybą, ten visad mėgdavo padirbėti ir panašiai. Buvo geras slidininkas, mėgo kalnus. Buvo sportiškas vyriškis.

Ar teko matyti ar klausytis Juliaus solo koncertus?

Neteko matyti jį solo grojant, bet jis visada būdavo geras kameristas. Visad būdavo šiltas su visais. Jam kameriniai ansambliai būdavo prie širdies, mėgo muzikuoti. Jeigu jam reikia groti kaip solistui, jis visada išmokdavo partiją idealiai kaip bebūtų, manė, jog improvizacija solo yra tarsi netinkama, neimprovizuodavo. Kaip jau minėjau, mes dirbome kartu ,,Musica humana‘oje“, kamerinis jam visad patikdavo.

Kokius didelius ir šiltus prisiminimus Jums paliko Julius Andrejevas?

Jis buvo tikras bičiulis. Kaip Vytautas Landsbergis buvo pasakęs – bičiulis, nuo žodžio „bitė“. Tai Julius buvo tikra bitė, daug dirbdavo, atiduodavo visą save tiek kūryboje, tiek pedagoginiame darbe. Prisimenu tuos laikus, kai Ispanijoje slidinėdavome kartu, Juliui tai labai patikdavo. Buvo inteligentiškas, šiltas, bendraujanti asmenybė. Julius paliko man tik gerus ir šiltus prisiminimus.

Pokalbis su Juliaus Andrejevo Balio Dvariono mokyklos kolege mokytoja (pokalbis anonimiškas)

Intarpas

Pirmiausia, jo išskirtinis bruožas iš daugelio jaunesnės kartos: iš muzikantų, kompozitorių ir t.t. Julius buvo nepaprastai išsilavinęs ir kultūringas žmogus. Jis praktiškai visą literatūrą žinojo, muzikinę literatūrą – naujas kryptis, ir grožinę literatūrą – klasiką. Vienu žodžiu, tai, ką viską galima sudėti, kas Jum tik ateis į galvą apie jo išsilavinimą, nes Julius iš tikrųjų buvo unikalus žmogus. Už tai studentai jį perpino, ir kaip aš vadinu, ,,tundais vaikščiojo iš paskos“ todėl, kad visa tai atsispindėdavo jo ir pedagoginiame darbe. Jis buvo vienas iš iniciatorių įkurti klubą ar panašiai (to tiksliai negaliu pasakyti) tam, kad propaguoti šiuolaikinę muziką ir sukelti į visuomenę intelektualias diskusijas apie šią muziką. Vadinosi „Nuo Schionbergo…“, tie vakarai būdavo Teatro Katedros aikštėje, Teatro sąjungoje. Ir ten visada vykdavo diskusijos. Julius su savo kolegomis kompozitoriais visuomet pristatydavo kažkokį šiuolaikinį kūrinį, pavyzdžiui, kompozitorių Liutoslawski, ir tada visa salė, visi dalyviai, kurie atėjo, turėjo teisę išsakyti savo nuomonę, diskutuoti, ginčytis ir tai privesdavo prie įdomių rezultatų, todėl, kad tai buvo ir tos muzikos populiarinimas, ir kartu pateikimas jos vertės apie kokius dodekofoninius sąskambius. Vienu žodžiu, tai buvo visuomenės švietimas, tais vadinamais komunistiniais laikais, ir tai buvo nepaprastai pažangu, nes Lietuvoje apskritai visas menas, nežiūrint tų visų komunistinių laikų, buvo labai progresyvus, teatro spektakliai visada būdavo su potekstais. Tas pats buvo ir dailėje – jeigu Rusijoje už tokias parodas tiesiog surinkdavo žmones stebėti abstraktaus ekspresionizmo, tai Lietuvoje tas irgi klestėjo, lygiai tas pats buvo ir su muzika. Jauni kompozitoriai, ir ta Andrejevo karta – davė tokį impulsą savo kolegoms ir jaunesniems kompozitoriams, kurie vieni iš kitų pradėjo imti ir semtis patirties. Tai buvo didelis indėlis.

Kurią Andrejevo pusę Jus labiau pažinote: atlikėjo, pedagogo ar kompozitoriaus?

Kaip atlikėją, aš jį girdėjau nuo vaikystės, nes jis yra baigęs tą pačią mokyklą kaip ir aš, tik buvo žymiai vyresnėje klasėje. Jisai visuomet buvo kaip žvaigždė, nes Julius tuo metu jau grojo kaip fortepijono solistas, visi žinojo jo koncertus, tai būdavo nepaprastai talentingas pianistas. Paskui jis buvo toks pats pianistas ir atlikėjas kameriniuose ansambliuose. Jisai ,,Musica humana“ grojo, aš visą laiką jį girdėdavau ir jau paskutiniais metais, kai jis buvo profesorius Muzikos akademijoje, tai jo paskutinis koncertas, kurį aš gyvai girdėjau – tai buvo su dainininke Aušra Stasiūnaite ir jie pristatė ispanišką programą, nes jie kartu ilgai dirbo ties šia programa. Pianistas jis buvo labai subtilus, labai talentingas ir jo atlikimo kultūra visad pasižymėdavo. Jis prie instrumento negalėjo daryti grubių, drastiškų dalykų. Kaip kompozitorių, aš jį mažiau pažinau. Kūrinius esu jo girdėjusi, ir Kompozitorių sąjungoje mačiusi pristatymus. Jo kūriniai, nežiūrint į tai, kad jie šiuolaikiniai, ir jie gali būti daugiau konstruktyvūs ir panašiai – jo kūriniai visada būdavo malonūs; jo muzika niekada nerėždavo ausies -tiek fortepijoninės pjesės, tiek miniatiūros ir t.t., buvo garsusis duo smuikui ir altui. Klausytojai priimdavo jo muziką kaip savo muziką. Šiuo atveju aš nekalbu kaip profesionalas, o kaip klausytojas, kuris ateina pasiklausyti Andrejevo kūrinių.

Kaip Julius Andrejevas bendraudavo su savo mokiniais ar studentais?

Su savo studentais jis elgdavosi draugiškai ir betarpiškai. Dvariono muzikos mokykloje vaikai būdavo apsiklijavę aplink jį, nes Julius mokėdavo paskatinti, niekad nežemindavo mokinių. Yra vadinami griežti pedagogai, kurie būna ne tik griežti savo mokiniams, bet ir sugeba pažeminti. Andrejevas gerbė visus savo mokinius, netgi ir patį kvailiausią studentą jisai gerbdavo, ir jis visad stengdavosi atskleisti, kas jame yra geriausia. Atsimenu, kai Julius dirbo Muzikos akademijoje Kamerinio ansamblio katedroje, pas jį buvo mokinys (draugų sūnus), kuris buvo visiškas tinginys ir buvo piktybiškai nusistatęs prieš studijas ir mažai, ką sugebantis. Ir Andrejevas buvo man pasakęs ,,čia yra man sunkiausias riešutėlis“. Ir jisai vis vien sugebėjo jį privesti prie padoraus lygio, įtikinti, ką daryti ir panašiai. Dėka savo subtilaus charakterio, jisai sugebėjo tai padaryti. Žinote, yra tokių dėstytojų, kurie norėtų padėti, bet jiems neišeina, o Juliui pavyko.

Julius Andrejevas turėjo gerą humoro jausmą. Ar esate girdėję jo šmaikščių pajuokavimų?

Taip, esu girdėjusi. Kiekvienoje situacijoje jis mokėdavo kažką įžvelgti kandaus ar juokingo , kartais net nesuprasdavai ar jis čia rimtai pasakė ar ne, nes tai būdavo protingai įvelkta į tam tikrus rūbus. Kiek pamenu, mes turėjome bendrą studentę, na ir jinai ateina pas jį į pamoką, buvo ankstyvas rytas, ateina studentė į Kongresų rūmus ir jisai sako ,,prisipažink, kiek savižudžių šiandien puolė po autobusais ir troleibusais“, studentė liko šoke nieko nesuprasdama, o Julius kalba toliau ,,tu taip šiandiena gražiai atrodai, turbūt visi vaikinai šoko po ratais, tik, kad su tavimi susipažinti“ (nusijuokėme kartu). Jis negailėdavo komplimentų savo mokiniams, jisai visuomet surasdavo gerą žodį.

Ką galėtumėte papasakoti apie Julių Andrejevą, ko daugelis nežinojo (pavyzdžiui, pirmoji meilė, darbo sunkumai)?

Daugelis žinojo, kad jo pirmoji meilė, didelė meilė, buvo Violeta Palčinskaitė. Kiek atsimenu, jie nuo mokyklos laikų bendravo. Daug, ko nepasakysiu, nes aš buvau jaunesnė už Andrejevą. Didžiausi darbo sunkumai buvo Operos ir baleto teatre, kai jis dirbo direktoriumi, nes jis bandė įvesti naujoves, tačiau viskas atsisuko prieš jį patį. Kai jis laimėjo konkursą Operos ir baleto teatro direktoriaus statusą, tai jam reikėjo atleisti žmones iš pareigų, tam, kad jam netrukdytų dirbti. Tačiau Julius buvo labai geras darbuotojas, ir tas labai pakenkė Juliui. Buvo spektaklių, kurių niekas netikėjo, kad jis gali pramušti, ir kad tie spektakliai būtų statomi, gastrolės ir visa kita, tačiau visą šį darbą Julius atliko. Julius buvo per daug minkštas šiam darbui, jis stengėsi su žmonėmis gražiai elgtis. Kiek vėliau, jis paliko šį darbą ir tęsė pedagogo darbą, nes jis visada mėgdavo dirbti su studentais ar mokiniais.

Pokalbis su Juliaus Andrejevo Balio Dvariono muzikos mokyklos kolege (pokalbis anonimiškas)

Kaip Jūs susipažinote su Juliumi?

Aš tada jauna mokytoja atėjau į Dvariono mokyklą, dar studentė būdama Akademijoje. Ir tada mes ten su Juliumi susipažinome. Mūsų ne tiek daug buvo, mūsų buvo tik 42 mokytojai. Dabar mūsų virš trijų šimtų (šyptelėjo). Tas bendravimas iš karto pasidarė, aš kadangi ten, kai prasidėjo Dvariono konkursai – tai man tekdavo vesti tuos konkursus. Kažkur penkiolika metų konkurse su dalyviais bendraudavau.

Koks buvo Juliaus Andrejevo charakteris?

Labai šiltas žmogus ir aukštos inteligencijos, dabar tokių žmonių Akademijoje nėra. Ir žinote, kas ten krito? Nebėra Akademijoje tokių dėstytojų, visi sveikinasi, visi mandagūs, bet eina ir nemato asmenybės. Suprantate, Julius buvo retas inteligencijos žmogus, prie jo kapo visi paminėjo, jog Julius buvo labai inteligentiškas. Jis buvo labai aukšta lyginė natūra. Mažos mokinukės, kurios mokėsi pas Julių, jos visos jausdavosi damos, nes Julius visad mokėdavo pateikti gražų komplimentą. Aš nežinau, ar Akademijoje turite tokį dėstytoją, mes dar turėjome. Aš 1982 metais baigiau Akademiją, mes dar turėjome dėstytojų, kur tu jausdavaisi, kad tu esi, ir nesvarbu, jog tu esi studentė, tu esi ir dama. Su Juliumi buvo ir šmaikštumas, humoro jausmą turėjo, labai jautė poeziją. Jo pirmoji žmona buvo Violeta Palčinskaitė, antroji žmona – žurnalistė, literatė Nijolė. Jis pats rašė eiles, jis turėjo gerą humanitarinę klausą. Jis niekada nekalbėdavo trafaretinėmis kalbomis, kai reikia ‚laba diena, draugai‘, kaip, pavyzdžiui, Giedrius Kuprevičius tapo kultūros viceministru, jis atsistojo ir pasakė, tada dar buvo tarybiniai metai, ,,laba diena ponios ir ponai“. Tai čia buvo šokas, nes mes visada turėjome sakyti tik ,,draugas ir draugai“. Šiuolaikiniam jaunimui tai yra sunku suvokti. Kiek atsimenu, mes Škėma naktį persirašinėdavome, Brazdžionio eilėraščius. Mokėjo dėvėti kostiumą. Dabar daug, kas nešioja kostiumus, bet nemoka laikyti kūno kostiume. Juliaus kalbos visada būdavo šiltos ir ne trafaretinės. Jis kalbėjo kaip žmogus, o ne taip kaip reikia. Julius Andrejevas turėdavo scenos baimę, nesakyčiau pačią baimę, bet būtent scenos baimę.

Kokia buvo Juliaus šeima? Ar buvote pažįstami su jo tėvais?

 Jis yra kaunietis. Jo senelis yra labai garsus Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, dėstė Lietuvos istoriją. Kaip Julius yra sakęs: aš užaugau po Lietuvos. Tos didžiuosius Lietuvos žemėlapius žinojo, žinojo kunigaikščius ir panašiai. Mama (senelio) buvo labai žinoma ir gerbiama Kaune anglų kalbos mokytoja. O tėtis buvo tenoras, ir Kauno muzikinio teatro direktorius. Šeima buvo labai inteligentiška. Mes pastoviai pajūryje bendraudavome su jo šeima.

Koks buvo Julius mokinių akyse? Kaip jam sekėsi darbas B. Dvariono muzikos mokykloje?

Buvo labai mylimas mokinių. Ypač merginoms jis patikdavo (nusišypsojo). Jis įsteigė pirmąją kompozicijos klasę pas mus. Suradome mes, tokia kompozitorę Sausanavičiūtę, kad būtų mokykloje daugiau kompozitorių. Rytis Mažulis pro jo rankas praėjo. Tarybiniais metais mes suorganizuodavome tarp kalėdų laikotarpių, senosios muzikos koncertą Viva la musica – tai dainuojama muzika. Tai salė visad lūždavo nuo žmonių, pas mus būdavo apie penki šimtai žmonių telpa. Tai suprantate, perpildyta salė būdavo (šypteli). Mes esame kartu vykę į konferenciją Gruzijoje. Ir jis visad surasdavo kalbą, atsistodavo ir pradėdavo kalbėti, rasdavo tokį raktą sakyčiau.

Ar atsimenate, kokių nors įdomių istorijų susijusių su Andrejevu?

Tais laikais, į mūsų Dvariono mokyklą buvo atvykęs Dmitrijus Kabalevskis. Mūsų mokykla visada būdavo tvarkinga, jokių šiukšlių ir panašiai. Julius turėjo tada mažų vaikų mokinukų klasę ir tada užsiėmė kūryba, tai natos būdavo ir ant fortepijono, ir ant kėdžių, ant palangių – žmogus dirbo. Ir netyčia į klasę įėjo Kabalevskis, aukšto ūgio žmogus ir prakalnus, ir išskėtęs rankas sako ,,o, čia žmogus dirba (rusiškai)“. Dar atsimenu, kaip vyko konkursas. Grojo pianistė Eglė Andrejevaitė, tai Julius po konkurso priėjęs prie merginos pasakė nemažai gerų patarimų, pastabų ir panašiai. Kadangi abu turėjo panašią pavardę, tai Julius yra pajuokavęs ,,galime skaityti, jog mes giminės“.

Koks buvo santykis tarp Andrejevo ir Jurgelionio?

Julius Andrejevas mokėsi pas Dvarionienę, o Aleksandras Jurgelionis pas Jurgį Dvarioną. Čia yra vienas ir tas pats. A. Jurgelionis buvo iki pat paskutinės minutės su juo. Ir aš atsimenu, kad Dvariono konkurse, kai jau Julius sėdėjo komisijoje ir jau matėsi, kad jam yra sunku – tai Aleksandras Jurgelionis jam labai padėjo rašyti ir panašiai. Julius su Jurgelioniu buvo labai geri draugai.

Pokalbis su violončelininku ir Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos konservatorijos pedagogu Valentinu Kaplūnu

Kaip susipažinote su Juliumi Andrejevu?

Su Juliumi Andrejevu mokinausi viename kurse ir grojau su juo kamerinį ansamblį. Aš grodavau violončele, jis fortepijonu. Nuo trečio kurso, tris metus su juo grojau ansamblį. Ir mes draugavom nuo pirmo kurso ir vėliau draugavom dažnai. Dažnai pasikalbėdavome.

Kokia buvo Juliaus Andrejevo šeima?

 Jisai iš labai įdomios šeimos, jo tėvas dirbo Kauno teatre, buvo solistas, labai toks aukštos klasės, aukštos kultūros, labai išsilavinęs. Kaip sakė viena mano šeimininkė, kuri iki karo gyveno Kaune – vienintelis, kuris mokėjo nešioti fraką. Vėliau, kada jis pasidarė vyresnis, jisai buvo to teatro vienas iš vadovų ir režisierius (kalba apie tėvą Rostislavą). Štai tokia šeima.

Koks buvo santykis tarp Andrejevo ir Dvariono šeimos?

Mokėsi jisai kartu su būsima profesore Dvarioniene, vienoje klasėje. Ir kada kilo noras atiduoti sūnų mokytis, aišku iškilo tik tai šita kandidatūra. Dvariono šeima. Reiškia, jisai (Julius) atiduotas profesorei Dvarionienei,- jie ten labai turėjo šiltus santykius. Kartu su profesoriumi Dvarionu, visada jisai dalyvavo generalinėse repeticijose ir egzaminų klausydavo, taip sakant konsultuodavo šviežia ausim, ir patardavo. Šita pastovi draugystė su Dvariono šeima, vėliau peraugo į draugystę su Jurgiu Dvarionu smuikininku. Ir jie labai draugavo, visą laiką, ir toliau.

Koks jis buvo atlikėjas ir kompozitorius?

Šiaip nuostabus pianistas, labai muzikalus ir puikus ansamblistas. Labai plataus akiračio žmogus, jisai grojo ir ansamblyje ,,Musica humana“, toks labai įdomus ansamblis. Grojo ten ir klavesinu, ne tik tai fortepijonu. Ir ant tiek plataus akiračio, kad po baigimo Muzikos akademijos mes visi baigiame studijas, o jisai nutaria mokytis toliau, ir įstojo atseit antrą kartą į kompoziciją. Ir žiūrėjo į tai labai rimtai. Parašė daug nuostabių kūrinių, ir ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams. Dirbo Dvariono mokykloje, ir rašė mažas fortepijonines pjeses vaikams. Andrejevas Dvariono mokykloje, kartu su kitais žinomais žmonėmis, buvo vienas iš iniciatorių Dvariono konkursui. Čia buvo didžiulis nuopelnas ne tik Juliui, bet ir kitiems prisidėjusiems ir panašiai. Ten buvo keletą dar žmonių, reiškia – pianistas Jurgelionis, jie kartu ten dirbo su mokiniais. Ypač, Jurgis Dvarionas ir Justas Dvarionas,- Jurgio sūnus tada dar buvo jaunas, tai jisai dar ne dalyvavo iniciatoriumi konkurse, jisai vėliau perėmė aktyvų dalyvavimą. Labai rimtas dėmesys į kompozitoriaus profesiją privertė jį su laiku atsisakyti dalyvavimo ansamblyje ,,Musica humana“. Aš paklausiau kodėl? Jis sako, jeigu pradėjai kažką rašyti, o po to išvažiuoji savaitę gastrolėm, tai po to į tą kūrinį reikia vėl įeit, vėl į tą visą ilgą procesą sunku prisijungti, žodžiu, gaunasi, kad gastroliuojančiam kolektyvui – artistas ir kompozitorius jau sunkiai suderina, už tai pasitraukia iš to ansamblio. Kadangi, kompozitorius… Labai plataus akiračio, dirbo keletą metų ir Ispanijoje. Labai ten įdomiai… Ir grįžęs gavo pasiūlymą vadovauti Operos ir baleto teatre, pradžioje net atsisakė, bet po to jį prikalbino, dar truputėlį ten dirbo. Bandė ten kažką, kažką rimto padaryti. Ten buvo nemažai problemų, kažką truputėlį darė, bet po to su laiku, atsisakė vis dėlto reikalo. Ir susikoncentravo ties pedagoginio darbo Muzikos akademijoje, Kamerinio ansamblio katedroje. Kadangi, labai buvo geras pianistas, ir ansamblistas, ir savo laiku net kvietė mane ten kartu pagroti su jo studentais, bet tiesiog gavosi aš tuo metu buvau orkestre, aš ten su momentu buvau labai užimtas,- tai neišėjo. Bet žodžiu, labai daug dėmesio skyrė katedros darbui, kol sveikata jam leido. Labai rimtai ir aktyviai ten dirbo.

Koks buvo Julius pagal charakterį?

Jisai buvo visapusiškai išsilavinęs žmogus, labai aukštos kultūros. Visapusiškai, kadangi tėvas dirbo teatre režisieriumi, tai jisai žinojo ir šitą pusę gyvenimo. Žinojo, daug ir eilėraščių įvairiausių, poetų įvairiausių tautų. Ir žinojo labai daug muzikos, ir kaip kompozitorius labai daug žinojo. Turėjo labai tokį gerą humoro jausmą, mėgdavo pajuokauti ir nusišypsoti. Bet principe, buvo labai rimtas, labai kilnus žmogus, ir geras pianistas.

Kaip Julius bendraudavo su savo mokiniais ir studentais?

Man sunku pasakyti, ar jisai buvo labai geras pedagogas,- aš taip įsivaizduoju. Man pačiam, neteko būti jo pamokose, nes mes baigėme studijas. Aš buvau labai užimtas orkestre, tiesiog, kad taip pas jį pasižiūrėti kaip jis dirba, negalėjau. Girdėjau, įvairiausių ten jo, taip sakant šefuojamų ansamblių. Koncertuose mokiniai gerai grojo, bet pamokose man neteko būti. Už tai negaliu kalbėti. Bet įsivaizduoju, kad dirbo gerai, kadangi buvo mokinys pirmiausia dviejų profesorių ir Dvarionienės, ir faktiškai Dvariono. Dėl to, kad visos programos, kurias jisai ruošdavo – Dvarionas klausydavo, patardavo. Ir daug bendravo vėliau su Jurgiu Dvarionu. Žodžiu, buvo nepaprastai (susimąstė). Jeigu aš neklystu, jisai kada pradėjo dirbti ,,Musica humana“, tai jisai stažavosi Čekijoje klavesinu. Rimtai į viską tai žiūrėjo, bet jisai man aiškino, kad labai sunku kurti muziką, ir kartu dirbti gastroliuojančiame kolektyve.

2024 05 23
Parengė bakalauro IV kurso LMTA Muzikologijos katedros Muzikos tyrimų programos studentė Julija Andrejeva

2024.05.22

Sveikiname LMTA pianistų koncertmeisterių SKAITYMO IŠ LAPO KONKURSO laureatus ir  diplomantus!

2024 m. gegužės 22 d. Koncertmeisterio katedra surengė LMTA pianistų koncertmeisterių Skaitymo iš lapo konkursą. Konkursas sulaukė didelio studentų susidomėjimo. Dėl laureato vardo varžėsi 13 Fortepijono katedros bakalaurų, studijuojančių  Akompanimento ir Skaitymo iš lapo dalyką Koncertmeisterio katedroje ir 2 Koncertmeisterio katedros magistrantės.

Konkurso laureatais tapo:

Bakalaurų kategorijoje
I vieta
LIPNICKAITĖ ELZĖ
PAPAMANOLIS EVANGELOS
RADZEVIČIUS PATRIKAS
STRAUKA MINDAUGAS JONAS
ŠARINSKAS EMILIS

II vieta
KAZIUKONYTĖ ELZĖ
RUSYN  ANASTASIJA
SULŽICKYTĖ PATRICIJA
STONYTĖ KAROLINA
VOROBJOVAITĖ VIKTORIJA

III vieta
ABUKAUSKAS ARMINAS
IVANCHENKO OLEKSANDRA
VALACKAITĖ GUODA

Magistrantų kategorijoje
I vieta
HOPENAITĖ FAUSTA 

Diplomas
XIN YE

Sveikiname pedagogus, parengusius studentus konkursui:  doc. Ireną Markauskienę, prof. Ireną Uss-Armonienę, prof. Audronę Kisieliūtę, lekt. dr. Giedrę Muralytę-Eriksonę ir lekt. dr. Eglę Kižytę-Ramonienę.

2024 05 22

2024.05.20

ETNOMUZIKOLOGAI IR VĖL NORDTRAD‘E

NORDTRAD sujungia septynių šalių liaudies muzikos mokymo programas ir šie susitikimai vyksta nuo 1996 m,. kiekvienais metais vis kitoje šalyje. Šiai dienai NORDTRAD tinklą sudaro šešiolika aukštųjų mokyklų iš Norvegijos, Švedijos, Danijos, Suomijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos. Tai savaitė kupina įvairiausių dirbtuvių, susitikimų, naujų pažinčių, bendradarbiavimo, galimybėmis gerinti savo muzikavimo sugebėjimus bei pažinti artimas kultūras. Projekto tikslas – skatinti Šiaurės ir Baltijos šalių aukštąjį muzikinį išsilavinimą liaudies muzikos srityje.

Baltijos šalys prie šio projekto prisijungė tik 2008 m., o 2013 m., NORDTRAD vyko Lietuvoje, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Svarbiausia NORDTRAD veikla yra savaitės trukmės susitikimas, kuriame dėstytojai ir studentai iš įvairių šalių kartu kuria įvairius muzikinius projektus ir dalyvauja seminaruose, koncertuose, pedagoginėse ir meninėse diskusijose ar dirbtuvėse, dalinasi savo šalių tradicijomis bei žiniomis.

Šiais metais LMTA Etnomuzikologijos katedra taip pat dalyvavo projekte, kuriame susipažino su kaimyninių tautų tradicijomis ir pasidalino savosiomis tradicinės muzikos patirtimis. Viso projekto metu buvo muzikuojama, o retkarčiais ir padainuojama. Iš esmės projekto repertuare vyrauja skandinaviška kultūra, nes Skandinavijos šalių jaunimas sudaro daugumą, tad skandinaviškas grojimo tradicijas norom nenorom vis tiek įsiminsi. Pirmąją projekto dieną, paprastai, vyksta šalių prisistatymo koncertas, kurio metu kiekviena šalis paruošia programa su šokiais, instrumentiniais kūriniais, ar ir rečiau pasitaikančiu dainavimu. Mums atrodo keista ir nesuprantama, kaip galima kokios  nors dainos nepadainuoti, kuri atspindėtų tavo šalies muzikinę kultūrą, bet dalyvaujant projekte, pamažu supranti, kad dauguma Šiaurės šalių daina laiko ir tam tikrą instrumentinio grojimo mėgdžiojimą skiemenimis pvz.: dai dali dai. Kol instrumentininkai groja, vokalistai šiais skiemenim imituoja tą pačią grojamą melodiją. Šiame projekte labiausiai „nuskyla“ žmonėms, kurie groja smuiku: jų labai daug ir jie turi galimybę burtis į įvairius ansamblius – tai yra vienas iš pagrindinių instrumentų, o žmonėms, kurių stiprioji pusė yra vokalas, kartais gali pritrūkti dainų, ar dainavimą praktikuojančių dirbtuvių, užsiėmimų.

Renginyje netrūksta ir kitų įdomių dalykų: galima pamatyti, ką turime mes ir ko neturi kitos šalys. Pastebėjome, kad didelė dalis šiaurės šalių jaunimo nesidomi, ką groja, kodėl ir kaip groja: kartais net atrodo, kad egzistuoja „iškalta“ tam tikra muzikavimo sistema ir taip darai, nes tiesiog taip reikia, kartais jautėsi paviršutiniškas požiūris į muzikavimo esmę lyginant su tradicinės muzikos studijomis Lietuvoje, kur mes galime ne tik dainuoti ar groti, bet ir gilintis į pačias šaknis, kodėl grojame būtent taip, kodėl būtent tam tikru metu, kur slypi viso to muzikavimo esmė, taip pat besigilindami sužinome ir apie tai ką savo tradicijose turi kiti, o mes neturime. Dauguma NORDTRAD projekte dalyvaujančių šalių mokyklų turi nuostatą, kad kiekvienas studentas privalo prisiliesti prie savo tradicinės muzikos ir tradicinių instrumentų – visai nesvarbu kokia studento specialybė, tam tikrą studijų laikotarpi turi skirti pažinčiai su savo šalies folkloru ir gauti pradmenis, kaip groti ir ką groti. Gaila, bet Lietuvoje, mūsų akademijoje, taip nėra, nebent yra galimybė pasirinkti laisvai pasirenkamą dalyką.

Viso projekto NORDTRAD metu užmezgėme daug pažinčių, susitikome su įvairiausiais žmonėmis, net apsikeitėme kontaktais, kurie, dažniausiai, atveda į gražius kvietimus bendradarbiauti, koncertuoti ar įgyvendinti kokią nors kitą muzikalią veiklą. Sukurta bendrystė, ryšiai – galimybė tęsti kūrybinę veiklą net ir baigus studijas Etnomuzikologijos katedroje. Kiekvienais metais tai yra pats laukiamiausias studentų projektas, tai nuostabi galimybė dalintis ir pažinti.

Rene Jakobson nuotraukos

Gabija Stralkutė, LMTA Etnomuzikologijos katedros trečio kurso studentė
2024 05 20

2024.05.17

Patarimai, kaip lengviau išgyventi sesiją?

Beveik kiekvieno studento gyvenime egzaminų sesija – tai sunkiausias periodas studijų metu. Juk per kelias savaites reikia parodyti savo žinias daugybėje skirtingų sričių. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos psichologė Gabija Sruogiūtė-Stašienė pateikė keletą patarimų, kaip lengviau ir su kuo mažiau streso įveikti egzaminų sesiją.

STRAIPSNIS VIDEO FORMATU (spauskite čia)

LMTA psichologė Gabija Sruogiūtė-Stašienė:

„Pasidalinsiu keliais patarimais, kaip sumažinti įtampą kylančią egzamino metu. 

Pirmiausia, reikėtų paminėti, jog jaudintis yra visiškai normalu. Visi žmonės prieš svarbius gyvenimo įvykius, ypač egzaminus, patiria nerimą ir jaudinasi. Nedidelis jaudulys, iš tiesų, net yra naudingas mums, nes jo metu išsiskiria adrenalinas, kuris mobilizuoja, suaktyvina mūsų organizmą ir tada paaštrėja mūsų pojūčiai, paaštrėja atmintis, padidėja koncentracija ir mes geriau galime pasinaudoti savo turimais resursais. Tačiau kartais nutinka taip, kad nerimas būna toks didelis, kad atvirkščiai ne mobilizuoja, o sustingdo mus ir tarsi paralyžiuoja. Tokio nerimo prieš egzaminus mes tikrai nenorime patirti. Todėl, ką reikėtų daryti, kad taip nenutiktų? Labai dažnai nerimas kyla iš nežinios, todėl kuo daugiau aiškumo pasidarysime sau šioje situacijoje, tuo mums bus ramiau. Ką turiu omenyje – labai svarbu susidaryti mokymosi planą. Kai mes turime pasiruošti egzaminui, tai dažniausiai yra didžiulė dalis informacijos (medžiagos), kurią mes turime apdoroti. Tą medžiagą pasidalinus į mažesnes dalis, mums pavyks ją kur kas lengviau įsisavinti ir jai pasiruošti, negu bandyti mokytis viską iš karto. Kai mes bandome mokytis viską iš karto, mums automatiškai kyla nerimas, kad visko daug ir mes nespėsime ir nesugebėsime. Tačiau, kai mes turime mokymosi planą, mes žinome, kad tam tikra tema yra numatyta tam tikrą dieną, mes jaučiamės kur kas ramiau atlikdami tą dieną numatytas užduotis.

Kitas svarbus dalykas – turėti savo rutiną, t. y. tam tikru metu eiti miegoti, tam tikru metu keltis, sveikai maitintis, gerti daug vandens, užsiimti fiziniu aktyvumu. Labai dažnai atrodo, kad sesijos metu reikėtų apmažinti socialinius ryšius ir su niekuo nesusitikti, užsidaryti namuose ir mokytis. Tačiau, mokslininkai teigia, kad buvimas tarp žmonių, turėjimas socialinių ryšių padeda sumažinti nerimą ir įtampą. Atlikdami tyrimą su šimpanzėmis, jie pastebėjo, kad, kai šimpanzė būna viena, jos kortizolio, tai yra streso hormono, lygis būna daug aukštesnis negu tuomet, kai ji būna tarp kitų šimpanzių. Tad turėti žmogų ar kelis žmones, su kuriais galite pabūti, atsipalaiduoti ar išsipasakoti apie savo patiriamus jausmus, yra labai sveika. Taip pat labai svarbu nepamiršti mokymosi metu daryti pertraukų. Įprastai pertraukas reikėtų daryti kas valandą, kas pusantros po 15–20 minučių. Taip pat, tyrimai įrodė, kad žmonės, kurie kas pusantros valandos, daro 15 minučių pertrauka, yra 20% produktyvesni negu tie, kurie jų nedaro. 

Dar vienas dalykas, kuris gali padėti mums susikoncentruoti mokymusi ir taip pat atsipalaiduoti bei sumažinti nerimą – fizinis aktyvumas. Fizinis aktyvumas padeda jaustis žvaliai. Fizinės veiklos metu išsiskiria adrenalinas, kuris mums suteikia jėgų ir energijos. Taip pat fizinio aktyvumo metu išsiskiria endorfinai – tai malonumo, laimės hormonas, kuris mums padeda jaustis pasitikinčiais savimi ir nusiraminti. Reguliarus sportas yra puikus būdas produktyvumui palaikyti. Kitas dalykas, kuris gali padėti sumažinti įtampą – kvėpavimas. Kvėpavimo pratimams yra labai svarbi praktika tam, kad atėjus įtemptai situacijai, jūs jau turėtumėte suformuotą įgūdį ir galėtumėte nusiraminti. Labai daug kvėpavimo pratimų galima rasti internete, tačiau vienas paprasčiausių ir lengviausių kvėpavimo pratimų yra pagal principą 3-3-3. Tai reiškia, kad skaičiuojant iki trijų mes įkvepiame, tada skaičiuodami iki trijų užlaikome kvėpavimą ir per likusius tris mes iškvepiame. Tokį kvėpavimą turėtumėte kartoti 3–5 minutes. Kvėpavimas sulėtina mūsų širdies ritmą ir tai siunčia į mūsų smegenis signalus, kad mes esame ramūs ir atsipalaidavę. Taip pat galite pasinaudoti programėlių pagalba, kurias galite atsisiųsti į savo telefoną. Viena tokių programėlių vadinasi „Ramu“. Ten jūs galite pasirinkti, kokį kvėpavimo būdą norite atlikti ir kiek norite skirti tam laiko, tuomet susirasti sau saugią ramią vietą, kur atsisėdę ar prigulę galėtumėte klausyti instrukcijų ir jas vykdyti.

Svarbu paminėti, kad dažniausiai stresas kyla mūsų galvoje. Juk čia ir dabar, įprastai, joks pavojus mums negresia. Tačiau, kai mes pradedame mąstyti, mūsų smegenys siunčia signalus į mūsų kūną ir mūsų kūnas pradeda reaguoti taip, lyg iš tikrųjų, čia ir dabar būtų koks nors pavojus. Todėl labai svarbu išmokti atpažinti savo iracionalias mintis, kurios mums nepadeda nei mokytis, nei pasiruošti atsiskaitymui, nei atsiskaitymo metu parodyti savo geriausią pasiruošimą. Iracionalios mintys gali skambėti taip: „aš nieko nesugebu“, „aš nesugebėsiu“, „aš esu nevykėlis“, „man nepasiseks“, „aš turėjau per mažai laiko pasiruošti“, „aš suklysiu“ ir panašiai. Tokias mintis svarbiausia atpažinti ir tada jas stabdyti, keičiant į pozityvesnes, palaikančias mintis, kurios turėtų skambėti taip: „dabar aš ramiai pakvėpuoju ir nurimsiu“, „tai yra tik jaudulys ir jis nieko negali man sugadinti“, „aš ruošiausi ir aš atsiskaitysiu“, „man pavyks“ ir panašiai, taip, kad sugrįžtumėte į realybę ir priimtumėte tai, jog „aš stengiausi, dirbau ir viskas bus gerai“. Kūno kalbą tyrinėjantys mokslininkai atrado, kad mūsų kūno pozicija gali ne tik parodyti kaip mes jaučiamės, tačiau ji gali daryti įtaka mūsų savijautai. Jeigu jūs egzamino rytą pabudote embriono pozoje, kuri yra siejama su nesaugumu ir nepasitikėjimo savimi, mokslininkai siūlo bent kelias minutes dar pagulėti lovoje, pasirąžyti, atsigulti į jūros žvaigždės poza ir tokioje pozoje pabūti 2–3 minutes. Jūros žvaigždės poza yra siejama su pasitikėjimu savimi. Mokslininkai atrado, kad tam tikra mūsų kūno poza keičia mūsų organizme hormonų balansą, t. y., kad būnant tam tikroje pozoje mažėja kortizolio kiekis (streso hormonas) ir didėja testosterono (pasitikėjimo savimi) hormonas. Taip pat prieš egzaminą mokslininkai rekomenduoja pabūti iškėlus rankas nugalėtojo pozoje arba įremti rankas į sieną taip, lyg ją bandytumėte pastumti. Tai irgi mobilizuoja suaktyvina organizmą ir padeda labiau pasitikėti savimi.

Pabaigai, reikėtų atsiminti, kad bet kokiai situacijai visada yra sprendimas, ir paklausti savęs, o kas blogiausia gali nutikti? Labai dažnai mes kuriame blogus scenarijus, bet pamirštame rasti jiems atsvarą arba, kitaip tariant, atsakymus, ką aš daryčiau, jeigu iš tiesų taip nutiktų. Kai mes orientuojamės ne į galvojimą, kas bus blogo, o į tai, kaip mes spręstume tokias situacijas, nerimo ir streso lygis taip pat mažėja.

Linkiu visiems sėkmės. Būkite aktyvūs, kvėpuokite, galvokite pozityviai ir visi egzaminai bus išlaikyti!“

2024 05 17

2024.05.17

Kviečiame teikti pasiūlymus konferencijai „Muzikos komponavimo principai“

2024 m. lapkričio 13–15 d., Vilniuje įvyks 24-oji tarptautinė konferencija „Muzikos komponavimai principai: ethno- in contempo“.

24-oji tarptautinė konferencija Muzikos komponavimo principai kviečia nagrinėti etniškumo vaidmenį šiuolaikybėje. Konferencijos tikslas yra permąstyti etniškumo reikšmę XX–XXI a. muzikoje, išryškinti estetines ir technines jo raiškos galimybes. Žvelgdami į profesionaliõsios Vakarų muzikos istoriją galime pastebėti, jog etniniai aspektai neretai redukuojami iki atpažįstamumo funkcijos, kuriems realizuoti pasitelkiami bendrakultūriniai struktūriniai principai. Vis dėlto, besikeičiančios mąstymo paradigmos skatina pergalvoti šiuolaikinio žmogaus/kūrėjo santykį su etnosu ir ieškoti aktualių funkcinių ir struktūrinių sprendimų. Šiuolaikiniuose kontekstuose etniškumas gali skleistis netikėčiausiais asambliažais: nuo vienijančio ar segreguojančio tapatybės faktoriaus iki į masinį vartojimą orientuotų komercinių apropriacijų.

Konferencija įausta į renginių triptiką, skirtą globalumo ir lokalumo (nacionalumo, , etniškumo, mažumų, kultūrinių užribių) sąveikos problematikai. Šių metų renginys tarsi tiesia tiltą tarp praėjusiais metais nagrinėtos globalumo ir nacionalumo sąveikos ir kitąmet minėtino lietuvių genijaus M. K. Čiurlionio 150-tojo jubiliejaus.

Konferencijos aktualijas glaustai atspindi šios potemės:

  1. Ethno- ir contempo sąveikos ir sankirtos: etniškumo raiškõs šiuolaikiniuose kontekstuose teoriniai, istoriniai, filosofiniai diskursai.
  2. Ethno- vaidmuo sociopolitiniuose ir sociokultūriniuose kontekstuose: kultūros politikos, tapatybės, protesto, mažumų problematika.
  3. Ethno– funkcijos šiuolaikinėje komponavimo praktikoje: atpažįstamumas, egzoticizmas, konformizmas, protestas,
  4. Techniniai ethno- funkcijų sprendimai šiuolaikinėje komponavimo praktikoje: tembro, ritmo, melodikos, modusų, formaliųjų struktūrų, estetikos ir kt. aspektai.
  5. Tradiciniai etniškumo raiškõs pavidalai (heterofonija, monodija, polifonija, kt.) šiuolaikinėje komponavimo praktikoje.
  6. Etniškumo raiškõs lygmenys komponavimo praktikoje: audijavimo, notacijos, atlikimo, komunikacijos aspektai.
  7. Užkoduotas ethno– tarpdiscipliniškumas: sinkretizmas, menų sintezė, multimedija ir kt. etniškumo raiškõs galimybės šiuolaikiniuose kontekstuose.

Paraiškas (pranešimo anotaciją ir trumpą biografiją) siųsti elektroniniu paštu: pmc.lmta@gmail.com. Anotacija turi būti ne ilgesnė nei 500 žodžių. Pranešimo trukmė apie 20–25 min.

Konferencija vyksta anglų kalba. Esant poreikiui, dalyviams suteikiama galimybė pranešimus pristatyti nuotoliniu būdu.

Paraiškas galima siųsti iki 2024 m. rugsėjo 8 d. imtinai. Visos paraiškos bus įvertintos konferencijos mokslinio komiteto, o apie rezultatus bus pranešta visiems pateikėjams iki rugsėjo 20 d.

Dalyvio mokestis* (tik atrinktiems dalyviams)
Pristatant gyvai – 30 €
Nuotoliniu būdu – 50 €

Kasmet konferencijos pagrindu yra sudaromas recenzuojamas (peer reviewed) leidinys „Muzikos komponavimo principai“, kuriame bus publikuojami atrinkti konferencijos dalyvių straipsniai.

 * jei negalite sumokėti dalyvio mokesčio, susisiekite su mumis elektroniniu paštu.

Organizatoriai:
Lietuvos kompozitorių sąjunga
Lietuvos muzikos ir teatro akademija

Konferencijos mokslinis komitetas:
Prof. dr. Rimantas Janeliauskas (Lietuvos muzikos ir teatro akademija)
Prof. dr. Antanas Kučinskas (Lietuvos muzikos ir teatro akademija)
Prof. dr. Mārtiņš Viļums (Lietuvos muzikos ir teatro akademija )
Doc. dr. Marius Baranauskas (Lietuvos muzikos ir teatro akademija)
Prof. Roger Redgate (Londono Goldsmiths universitetas, Jungtinė Karalystė)
Prof. Miloš Zatkalik (Belgrado menų universitetas, Serbija)
Prof. dr. Pavel Puşcaş (Cluj-Napoca Muzikos akademija, Rumunija)
Dr. Bert Van Herck (Naujosios Anglijos konservatorija, JAV)
Dr. Jānis Petraškevičs (Jāzepo Vītuolio Muzikos akademija, Latvija)
Dr. Martin Vishnick (Jungtinė Karalystė)

Konferencijos koordinatoriai:
Doc. Dr. Marius Baranauskas
Dr. Andrius Maslekovas