Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su mūsų Slapukų politika , Privatumo politika

Įteikta M. K. Čiurlionio paskata-stipendija jauniesiems kūrėjams

Šventinio Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimo metu kovo 10 d. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Didžiojoje salėje buvo įteikta trečioji Mikalojaus Konstantino Čiurlionio paskata-stipendija jauniesiems kūrėjams. Ją pelnė LMTA trečio kurso Kompozicijos katedros studentė Gintarė Valionytė, šiuolaikiniam baletui „Laumių giesmės“ sukurti, bei Vilniaus dailės akademijos magistrantas Rokas Janušonis, projektui „Molio pjaustymas stygomis“ įgyvendinti. M. K. Čiurlionio draugijos įsteigta stipendija kasmet skiriama vienam LMTA ir vienam Vilniaus dailės akademijos studentui, jos dydis – 5000 eurų.

Renginio pradžioje susirinkusiuosius su Kovo 11-ąja pasveikino LMTA rektorė doc. dr. Judita Žukienė bei VDA rektorė prof. Ieva Skauronė. Taip pat LMTA bendruomenės vardu buvo pagerbti 2021 metų Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai – prof. Vytautas Miškinis ir prof. habil. dr. Daiva Vyčinienė. 

M. K. Čiurlionio paskatą-stipendiją Gintarei Valionytei ir Rokui Janušoniui įteikė M. K. Čiurlionio draugijos pirmininkas Saulius Valius. Buvo pasveikintas ir 2020 metų M. K. Čiurlionio stipendijos laimėtojas, LMTA studentas Lukas Butkus, mat pernai įteikimų ceremonija vyko nuotoliniu būdu. Lukas Butkus susirinkusiesiems paskambimo M. K. Čiurlionio preliudą fortepijonui „Viešpaties Angelas“. Taip pat renginio metu pasirodė LMTA Etnomuzikologijos katedros studenčių ir absolvenčių folkloro grupė (Agnietė Baltramonaitytė, Aušrinė Lasytė, Greta Andriuškaitė, Emilija Vaiginytė), kuri atliko šokamąją sutartinę „Lioj bajoroite“.

Trečiosios M. K. Čiurlionio paskatos-stipendijos laureatai sudomino vertinimo komisijas įdomiomis kūrybinėmis paraiškomis. Jaunoji kompozitorė Gintarė Valionytė savo šiuolaikinio baleto „Laumių giesmės“ idėją suformavo, lygindama moteriškumo įvaizdį senovės graikų ir baltų pasaulėžiūroje su tuo, kaip šiandien moters padėtis suvokiama Vakarų Europos visuomenėse. Pasak jaunosios autorės, laumės baltų mituose, panašiai kaip Sirenos graikų mitologijoje, vaizduojamos žiaurios ir negailestingos, gąsdinančios savo aktyvumu, priešingai skaisčioms, kuklioms, bet pasyvioms vaidilutėms. „Balete balsas suteikiamas laumėms, pagaliau įgavusioms teisę pasakoti savo istorijos pusę. Čia jos didžiuojasi, kad gali ne tik prižiūrėti vaikus, bet ir keisti visuomenės suvokimą apie moteriškumo (ne tik moterų, bet moteriškumui priskirtų kategorijų) vietą šiuolaikiniame diskurse. Nors apie feminizmą šiandien kalbama daug, temos aktualumas neišblėsta“, – teigia kompozitorė. Kūrinį realizuoti jaunoji autorė ketina bendradarbiaudama su LMTA Klaipėdos fakulteto Šokio katedra, o rodyti baletą norima įvairiose Klaipėdos ir Vilniaus teatro bei kultūros erdvėse. 

VDA keramikos studijų programos magistrantūros pirmojo kurso studentui Rokui Janušoniui Mikalojaus Konstantino Čiurlionio paskata-stipendija skirta už keramikos konceptualumo, simboliškos stilistikos paiešką bei dėmesį pasąmonėje gimstantiems vaizdiniams, už jo šiuolaikinį požiūrį į Lietuvos kultūros klasiką ir savitą, originalią jos interpretaciją, taikant įvairias menines prieigas bei praplečiant klasikinės keramikos ribas meniniame projekte „Molio pjaustymas stygomis“. 

LMTA informacija / Beata Baublinskienė
2022 03 15

Nuotraukų galerija