Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su mūsų Slapukų politika , Privatumo politika

Stojantiesiems Studentams Darbuotojams Mokymasis visą gyvenimą

Naujienos

2023.06.08

Doc. dr. Jonui Jurkūnui – apdovanojimas už garso takelį animacinam filmui

Džiaugiamės kompozitoriaus, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docento dr. Jono Jurkūno pelnytu Premios Quirino prizu už geriausią muziką ir garsą portugalų režisierių Vasco Sá ir Davido Doutelio animaciniam filmui „Garrano“. Sveikiname!

Prizas kompozitoriui buvo įteiktas gegužės 13 d. Tenerifės saloje, La Laguna mieste (Ispanija), vykusiuose apdovanojimuose. Premios Quirino – tai Ibero-Amerikos animacijos industrijos, jungiančios ispaniškai ir portugališkai kalbančias pasaulio šalis, apdovanojimai. Jie pavadinti pirmojo animacinio vaidybinio filmo kūrėjo garbei: 1917 m. Argentinos menininkas Quirino Cristiani sukūrė animacinį filmą „El Apóstol“, kuriame buvo panaudota net 58 000 35 mm brėžinių ir įvairūs modeliai.

Animacinis filmas „Garrano“ yra tarptautinė produkciją. Portugalų režisieriai Vasco Sá ir David Doutel iš „BAP Animation Studio“ jį kūrė bendradarbiaudami su lietuvių prodiuserine kompanija „Artshot“, filmas ekranus išvydo pernai. „Garrano“ jau buvo pristatytas Zagrebo (Kroatija), Ansi (Prancūzija), Sandanso (JAV) kino festivaliuose.

Jono Jurkūno sukurtą filmo garso takelį padėjo įrašyti lietuvių atlikėjai – LMTA dėstytojai Gleb Pyšniak (violončelė), doc. Povilas Jacunskas (violončelė), Tomas Kulikauskas (perkusija), doc. Ingrida Rupaitė (smuikas), taip pat Asta Lukošiūtė (altas) ir Paulius Jeziorskis (altas).  

Pasak kompozitoriaus, muzika šiame animaciniame filme užima ne tik muzikinį lauką, ji yra ir bendro garsovaizdžio dalis, tampriai susipynusi su aplinkos garsais. „Taigi prizą kaip kompozitorius dalinuosi ir su filmo bendražygiais, garso režisieriais Pedro Marinho ir Bernardo Bento“, – sako Jonas Jurkūnas. 

Quirino apdovanojimai gimė iš poreikio pripažinti talentus Ibero-Amerikos animacijos pramonėje, kuriant ryšius ir tinklus tarp žemynų abiejose vandenyno pusėse. Renginys sujungia klestinčią Lotynų Amerikos kino pramonę su Portugalijos, Andoros ir Ispanijos pramone, siekiant plėtoti bendrą Lotynų Amerikos rinką. Be geriausių Ibero-Amerikos animacijos kūrinių pripažinimo devyniose kategorijose, Quirino apdovanojimai yra bendros gamybos ir verslo forumo pagrindas. Kasmet B2B susitikimuose dalyvauja šimtas įmonių iš dvidešimties šalių.  

LMTA informacija
2023 06 08

2023.06.07

Akademija surengė įspūdingą gimtadienio šventę „Menų aikštė“

Birželio 3 d. Lietuvos muzikos ir teatro akademija vilniečius, miesto svečius ir savo bendruomenę kvietė į Akademijos 90-mečio šventę „Menų aikštė“. Nuo 16 val. beveik iki vidurnakčio LMTA studentai, dėstytojai ir alumnai Lukiškių aikštėje ir jos prieigose rengė muzikos, teatro, šokio pasirodymus, buvo demonstruojami studentų sukurti trumpametražiai filmai.

Priešais LMTA Centrinius rūmus buvo įrengtos dvi scenos muzikos ir teatro pasirodymams, erdvė šokio spektakliui, o greta LMTA esančioje Aukų gatvėje įrengta kino erdvė. Šventę pradėjo LMTA pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų orkestras ir Varinių pučiamųjų orkestras „Brass LT“ (orkestrų vadovai – prof. Robertas Beinaris, doc. Egidijus Ališauskas, doc. Rimvydas Savickas, Remigijus Vilys, Linas Rupšlaukis); pritariamas pučiamųjų instrumentų orkestro dainavo ir žymusis LMTA alumnas, tenoras Rafailas Karpis.

Su LMTA akordeonų orkestru (vad. prof. Raimondas Sviackevičius, Tadas Motiečius) Ástoro Piazzollos dainas atliko LMTA docentė, žinomas Lietuvos mecosopranas Ieva Prudnikovaitė. Taip pat pasirodė LMTA akordeonų trio „UnSeen“, o orkestro pasirodymą papuošė tango šokėjai doc. Brigita Rodriguez ir Carlosas Rodriguezas.

Žymus sopranas, LMTA profesorė Asta Krikščiūnaitė atliko keletą dainų iš lietuviško repertuaro su LMTA liaudies instrumentų orkestru (vad. doc. Aistė Bružaitė, doc. E. Ališauskas). Ypatingo publikos susidomėjimo sulaukė profesoriaus Rimanto Armono suburtas LMTA Styginių instrumentų katedros Violončelių orkestras, suvienijęs net 44 dėstytojus, studentus ir alumnus!

Tarp pasirodymų didžiojoje scenoje iš mažosios scenos sklido DJ Iggy Shaolin skleidžiami garso miksai. Ant mažosios scenos pasirodė ir talentingasis perkusininkas Lukas Budzinauskas (Sigito Gailiaus kl.), kurio virtuoziškas muzikavimas išsyk patraukė publikos dėmesį.

Netrukus klausytojai ir žiūrovai gavo progą pajudėti kiek giliau į Lukiškių aikštę: jos vejoje LMTA Šokio ir judesio katedros studentai atliko choreografo Pietro Marullo spektaklį „Wreck – list of extinct species“ („Nuolaužos – išnykusių rūšių sąrašas“).  

Po šokio pasirodymo progą pasimėgauti gavo operos gerbėjai. Didžiojoje scenoje LMTA Dainavimo katedros studentai atliko Operos studijoje parengtą Wolfgango Amadeus Mozarto operos „Figaro vedybos“ finalą (dirigentas doc. Martynas Staškus, režisierė doc. Jūratė Sodytė-Bradauskienė, koncertmeisterė Kristina Siomka).

Toliau Vaidybos ir režisūros katedros studentai suvaidino mizansceną, kurioje su jaunaisiais aktoriais pasirodė ir žinomas scenos meistras, LMTA profesorius Darius Meškauskas (vadovaujantis kursui drauge su prof. Viktorija Kuodyte). Įspūdingą muzikinį teatrinį pasirodymą surengė Klaipėdos fakulteto vaidybos studijų diplomantai (vad. prof. Valentinas Masalskis, doc. Nijolė Sinkevičiūtė-Kriūnienė).

Teatro gerbėjų ypač laukiami buvo Akademijos alumnai, „Keistuolių teatro“ aktoriai Ilona Balsytė, Darius Auželis ir LMTA profesorius Aidas Giniotis. Dainuojamosios poezijos gerbėjus pradžiugino dar vieno LMTA alumno, žinomo aktoriaus Sauliaus Bareikio pasirodymas. Didžiojoje scenoje išvydome ir aktorę, Akademijos alumnę Tomą Vaškevičiūtę, kuri vedė renginį ir šiltai kalbino dalyvius.

Vakare „Menų aikštėje“ nuskambėjo džiazas – grupių „Quark Effect“ ir „SynthEtika“ pasirodymai, verti tarptautinių festivalių scenų! Visgi publika ir čia buvo skatinama judėti. Tarp grupių pasirodymų nuo LMTA balkono sklido elektroninė muzika. Pirmieji savo skaitmeninę kūrybą demonstravo Akademijoje studijuojantys Migluma & Vecera. Toliau LMTA balkonas atiteko pripažintam Lietuvos elektroninės muzikos kompozitoriui, LMTA docentui dr. Jonui Jurkūnui, pasirodžiusiam kaip „Robotic Folk“. Susirinkusiųjų simpatijas pelnė trio „El Chico Fuendre“, kurį subūrė LMTA Kompozicijos katedros studentai. Artėjant vidurnakčiui ištvermingiausi šventės dalyviai išgirdo LMTA alumnės Marijos Paskevic elektroninę kūrybą.

Gedimino prospekte – nuo J. Tumo-Vaižganto iki Vasario 16-osios gatvių – ir Lukiškių aikštėje galima buvo apžiūrėti garso ir vaizdo instaliacijas, o greta LMTA Centrinių rūmų įsikūrusioje kino erdvėje po atviru dangumi buvo demonstruojami LMTA Kino ir televizijos katedros studentų įvairiais metais sukurti trumpametražiai filmai. Tądien, birželio 3-ąją, Kino ir televizijos katedra taip pat šventė savo sukaktį – įkūrimo 30-metį. Nuo 12 val. LMTA Sluškų rūmų kieme vyko katedros alumnų susitikimas ir kiti renginiai, o nuo 20 val. Akademijos kino žmonių šventė persikėlė į barą „Peronas“.

Apsilankiusieji „Menų aikštėje“ galėjo pamatyti šiuos trumpametražius filmus: „Te šviečia saulė jums vaikai“ (rež. Laimantas Kairys, 1994), „Didžioji nuodėmė“ (rež. Ramunė Rakauskaitė, 1995), „Meditacija su raudona“ (rež. Giedrė Beinoriūtė, Gediminas Žilinskas, 1996), „No parking“ (rež. Dalia Kilimonytė, 1997), „Grandininė reakcija“ (rež. Mantas Verbiejus, 1998), „Šypsotis, Antanai, nėr ko“ (rež. Antanas Gluskinas, 1999), „Moljeras šykštuolis“ (rež. Donatas Vaišnoras, 2000), „Monotony“ (rež. Ignas Miškinis, 2001), „W“ (rež. Simonas Aškelavičius, 2002), „Išsiskyrimas“ (rež. Ričardas Matačius, 2003), „Once upon a time“ (rež. Jūratė Samulionytė, 2004), „Painiava“ (rež. Vytautas Dambrauskas, 2005), „Muzikinis klipas“ (rež. Jaroslav Gavrin, 2006), „Profesija“ (rež. Rokas Eltermanas, 2007), „Katutis“ (rež. Lina Lužytė, 2008), „Lenino pr. 40“ (rež. Domantė Urmonaitė, 2009), „Aš be rankų kaip be rankų“ (rež. Akvilė Gelažiūtė, 2010), „Kaip atliekamas darbas“ (rež. Donatas Bakonis, 2011), „Istorija prieglaudoje“ (rež. Aistė Žegulytė, 2012), „Bakas ir Sofija“ (rež. Tomas Gvozdas, 2013), „Reklama“ (rež. Marija Stonytė, 2014), „Kaip atliekamas darbas“ (rež. Marius Krivičius, 2015), „Dealeris“ (rež. Domas Gudaitis, 2016), „Haiku“ (rež. Austė Urbanavičiūtė, 2017), „Siena“ (rež. Lukas Kacinauskas, 2018), „Ritualas“ (rež. Matas Galdikas, 2019), „Sapnas“ (rež. Laura Aliukonytė, 2020), „Tegu bėga“ (rež. Agnė Girsaitė, 2021), „O kas desertui?“ (rež. Milda Augustaitytė, 2022), „Slėnis“ (rež. Linas Žiūra, 2023).

„Menų aikštė“ buvo vienas iš LMTA 90-mečiui skirtų renginių. Jubiliejinė programa tęsiasi visus metus.

LMTA informacija
2023 06 07 

Šventės akimirkos – Manto Bartaševičiaus, Povilo Jarmalos ir Donato Ališausko nuotraukose (daugiau jų rasite fotografijų galerijoje):

2023.06.06

Režisierius Á. Schillingas: „Kūrėjas turi būti laimingas, atviras, nusiteikęs bendrauti su žmonėmis“

Atrodo, kad vengrų režisieriaus Árpádo Schillingo jau niekas nenustebins. Trisdešimties metų darbo patirtį turintis kūrėjas vadovavo teatrui, vedė kūrybines dirbtuves, rašė pjeses, rengė performansus, pelnė laurus tarptautiniuose teatro festivaliuose, statė operos ir cirko pasirodymus, dirbo su profesionalais ir mėgėjais. Galbūt išbandė viską? Vis dėl to ne. Pirmą kartą savo kūrybinėje biografijoje jis renka studentų kursą – ne kur kitur, o pas mus, Lietuvoje, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) Klaipėdos fakultete.

Nuo 2015 m. Á. Schillingo Lietuvoje pastatyti spektakliai sulaukė kritikų ir publikos susidomėjimo („Didis blogis“ Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, „Įstrigę“ Klaipėdos jaunimo teatre, „Autonomija“ ir „Barbarai“ Valstybiniame jaunimo teatre). Šį rudenį pripažintas menininkas pradės darbą su teatro ir renginių režisūros kurso studentais Klaipėdoje, jam talkins Klaipėdos jaunimo teatro komanda.

Juta Liutkevičiūtė

Renkate teatro ir renginių režisierių kursą. Kokia bus jūsų dėstymo programa?

Ji šiuolaikiška ir studentams suteiks itin platų įgūdžių spektrą. 21 amžiuje jau nebegalime galvoti, kad teatras tėra institucija, pastatas, kuriame dirba režisieriai ir aktoriai. Keičiantis aplinkybėms, žmonės turi būti pasirengę dirbti pačius įvairiausius darbus. Ne tik kurti spektaklius tradicinėje teatro scenoje, bet ir organizuoti renginius, kurti performansus, dalyvauti pedagoginėje veikloje. Teatras – ypač sociali erdvė, žmonės čia privalo nuolatos bendradarbiauti, susikalbėti, o to irgi reikia mokytis, ši specialybė neatsiejama nuo psichologijos, tai puiki vieta pažinti save ir suprasti savo santykį su kitais. Dėl to teatras tampa politišku, čia veikia skirtingi bendravimo ir socialinio jautrumo dėmenys. Svarbu išmokti klasikinių teatro formų, bet labiausiai noriu suteikti erdvę studentams laisvai mąstyti. Nenoriu pasiūlyti konkretaus režisūros stiliaus, jie patys turi atrasti savo balsą šioje disciplinoje.

Įsivaizduokime, kad keturi dėstymo metai jau praėjo – koks darbo rezultatas jus džiugintų?

Tiesą sakant, man ne taip svarbu, ar studentai taps garsiais kurio nors reikšmingo teatro režisieriais, ar jų darbai sulauks pasisekimo tarptautiniuose festivaliuose. Man daug labiau rūpi, kad jie pasitikėtų savimi ir būtų atviri pasauliui. Svarbu nepamiršti lietuvybės ir savo šaknų, bet noriu, kad jauni žmonės jaustųsi didesnės Europos scenos dalimi. Be abejo, būsiu patenkintas, jei kuris nors iš studentų sulauks sėkmės tradicinio teatro scenoje. Bet ši programa labai moderni, ji atveria duris į teatro pasaulį ir neuždaro siauroje aplinkoje, kur teatralai kartu sėdi juodame kambaryje apsupti dirbtinių šviesų ir vizualiųjų instaliacijų. Privalome būti atviri ir kitoms meno formoms.

Suprantu, kad jūsų, kaip debiutuojančio dėstytojo, raktas bus universalumas.

Neabejoju, kad ateityje bus vis sunkiau vystyti profesinę karjerą tradicine prasme, tarkime, būti pagrindiniu režisieriumi klasikiniame teatre. Iš to, ką kultūros lauke matau dabar, galiu prognozuoti, kad valstybinis palaikymas kultūrai mažės. Kaskart, kai nutinka krizė, pirmiausia apribojama kultūra. O juk Europa yra pilna jaunų, kūrybingų žmonių, jiems reikia rasti savo vietą kultūrinėje erdvėje ir kuo toliau, tuo mažiau bus šansų tai daryti iki šiol įprastais metodais.

Jeigu baigsi studijas pasiruošęs būti tik teatro aktoriumi ar režisieriumi, pakliūsi į spąstus. Tam, kad išvengtume depresijos ir nusivylimo, privalome ruoštis dirbti labai skirtingus darbus. Tikras prakeiksmas yra mokytis ir svajoti apie konkrečią darbovietę, konkrečią specialybę, o baigus studijas suprasti, kad diplomas tų svajonių neišpildys. Ar vien dėl to, kad negali dirbti savo svajonių teatre, jau esi niekam tikęs? Juk yra tiek daug vietų, kur galėtum pritaikyti savo įgūdžius! Šiuo atveju amerikietiška svajonė, kad pakanka tiesiog daug dirbti ir pasieksi tai, ko nori, tėra iliuzija. Aplinkybės nuolatos keičiasi ir mes turime tam ruoštis. Labai svarbu, kad jauni žmonės būtų lankstūs, o susidūrę su kliūtimi išsyk sugalvotų, kur dar galėtų būti naudingi.

Jūsų sukaupta patirtis ir daugybė pažinčių visame pasaulyje leidžia toliau sėkmingai dalyvauti tarptautiniuose festivaliuose, plėtoti asmeninius kūrybinius siekius. Bet štai nusprendėte tapti dėstytoju ir rinkti pirmąjį studentų kursą savo karjeroje. Kodėl?

Nedaug trūko, kad būčiau tapęs dėstytoju Vengrijoje, bet negalėjau priimti to pasiūlymo, nes negavau tiek laisvės, kiek norėjau. Visa laimė, Lietuvoje turiu labai gerų draugų: rinkti teatro ir renginių režisūros studentų kursą Klaipėdoje buvo aktoriaus ir režisieriaus Valentino Masalskio idėja, kuriai negalėjau atsispirti. Galimybė ir toliau dirbti su Valentinu mane žavi, vertinu jį ne tik kaip teatro scenos profesionalą, bet ir kaip pedagogą. Pasitikiu jo talentu ir priimamais sprendimais. Apskritai man patinka dirbti su lietuvių aktoriais, esu užmezgęs gražias draugystes su jūsų teatrais. Jaučiu, kad čia dirbdamas gausiu daug palaikymo, o tai įkvepia.

Pastaraisiais metais tarptautiniuose festivaliuose man tikrai sekėsi, bet festivalinis gyvenimas kuo toliau, tuo mažiau domina. Nemačiau prasmės toliau plėsti kontaktų ratą tarptautinėje arenoje. Man pradėjo kur kas labiau rūpėti socialinis teatro aspektas, gylio paieškos, teatro resursų panaudojimas visuomenės labui. Bandžiau į šias paieškas leistis Vengrijoje, bet dėl politinės atmosferos buvau priverstas pasiduoti. Palikau gimtą šalį ir ten nebekuriu daugiau nei 6 metus.

Tikiu, kad galimybė dėstyti duos man pakankamai laiko panagrinėti socialinius teatro aspektus, tai bus tikra laboratorija. Dėstyti noriu tiek pat, kiek noriu mokytis pats. Tai puikus šansas praturtinti dvasios ir proto resursus, kaip galėjau to atsisakyti? Tiesa, nebus taip paprasta, nes persikraustyti į Lietuvą iš Prancūzijos neplanuoju, reikės keliauti. Prisiimu visišką atsakomybę už šį studentų kursą, o man padės Klaipėdos jaunimo teatro aktoriai Rugilė Latvėnaitė ir Paulius Pinigis; apskritai visas šio teatro kolektyvas ir Valentinas yra man itin svarbi parama.

Kiek laiko per mokslo metus planuojate praleisti Klaipėdoje, gyvai dirbdamas su studentais?

Pagal šiandienos planą, kiekvienais mokslo metais Lietuvoje praleisiu maždaug po 12 savaičių, taigi tai bus 3 mėnesiai intensyvaus darbo. Atvyksiu dviem savaitėms ir intensyviai dirbsime su studentais – tuo metu jie neturės jokių kitų paskaitų. Po mėnesio pertraukos vėl seks dvi savaitės darbo kartu ir taip visus 4 mokslo metus. Tuo metu, kai nebūsiu Klaipėdoje, su studentais dirbs Paulius ir Rugilė, planuoju su jais palaikyti nuolatinį kontaktą ir stebėti studentų pažangą.

Mano patirtis rodo, kad tokios įtemptos komandinio darbo savaitės pareikalauja tikrai daug jėgų, tačiau dovanoja ypatingas patirtis. Tai visai kas kita, nei pamatyti dėstytoją pora valandų per dieną. Mūsų darbas kaskart atrodys tarsi kūrybinė 2 savaičių trukmės stovykla.

Anksčiau esate sakęs, kad lietuviai yra labai kantrūs teatro žiūrovai, nes niekas kitas neištveria tokios ilgos trukmės spektaklių. O kokį įspūdį paliko darbas su aktoriais, ką galvojate apie režisierių darbą?

Nesu Lietuvos teatro ekspertas, bet dirbant trijuose teatruose sutikau įvairių kartų aktorių. Patirtys vien teigiamos, aktoriai nepaprastai aktyviai įsitraukia į darbą, yra geranoriški ir kūrybingi. Kai paskutinį kartą dirbau Valstybiniame jaunimo teatre, negalėjau atsistebėti, kad visi 23 aktoriai buvo entuziastingi, išlaikė dėmesį, sekė instrukcijas, bet ir drąsiai pasakydavo, jeigu su kuo nors nesutikdavo, turėjome nemažai progų pasikalbėti. Turiu labai įvairios patirties skirtinguose teatruose ir galiu patikinti, kad tokia darbo filosofija Lietuvoje yra unikali. Čia sutikau ne tik kritiškus, bet ir gerą humoro jausmą turinčius aktorius. Mūsų humoro jausmas ir ironijos suvokimas yra labai panašus, tikriausiai tai lemia bendra Lietuvos ir Vengrijos sovietinė praeitis. Jaučiu, kad suprantu lietuvius.

Galbūt dalis Lietuvos teatro pernelyg laikosi tradicijų. Žmonės ateina į salę, susėda tamsoje ir stebi, ką jiems nori pasakyti žymus ir svarbus menininkas. Kyla nemažai grėsmių, kai tokio režisieriaus-guru klausomasi beatodairiškai. Dėl to man taip patinka Klaipėdos jaunimo teatras – čia jaunoji karta gali ieškoti, kas jiems yra teatras. Tai bendruomenės projektas, o ne vieta su režisieriumi, kurio visi turi klausyti. Šiame laike jau nebegalime pasitikėti didžiojo lyderio idėja. Turime mokytis teatre kurti mažiau hierarchines struktūras, ieškoti pusiausvyros tarp režisieriaus, aktorių, scenografų ir kitų kūrėjų.

Diktatoriško režisieriaus problemą teatre supratau. Bet jaunam žmogui, kol jis suras savo autentiškumą scenoje, reikia pavyzdžio, iš kurio galėtų mokytis, autoriteto, kuriuo galėtų bent trumpą laiką sekti. Ar ruošiatės juo būti?

Blogiausias scenarijus pedagogikoje išsipildo tada, kai tavo žodis tampa įsakymu. Jeigu esi dėstytojas, privalai sugebėti dekonstruoti savo galios poziciją. Privalai būti atviras ir rasti būdą, kaip įkvėpti jaunus žmones būti tokiais pat atvirais. Mano darbas – suteikti rėmą, o jo ribose žmogus pats turi ieškoti savo laisvės.

Be to, sunku būti autoritetu, nes negaliu pasakyti, kas bus po 10-ies metų. Negaliu studentams aiškinti – darykite taip ir ateityje pasieksite karjeros aukštumas. Iš kur man žinoti, koks tada bus pasaulis? Mano užduotis yra sukurti saugią erdvę, kurioje nėra spaudimo, o jaunas žmogus gali ieškoti savo balso. Aš esu lyderis, bet esu čia dėl studentų, o ne jie susirinko į akademiją dėl manęs.

Mano pirmas režisūros studentų kursas bus grupė asmenybių, kiekvienas ateis su savo pasaulio matymu. Neplanuoju formuoti komandos, nebent jie patys to norėtų. Nenoriu nė viename iš jų matyti savo atspindžio, juk daug įdomiau stebėti, kaip skleidžiasi kitos asmenybės.

Žmogaus vaizduotė tokia begalinė, o gyvenimas kartais atrodo toks trumpas ir mažytis. Studentams noriu parodyti, kaip nutiesti tiltą tarp šių skirtingų dalykų, kaip tapti laimingais kūryboje. Tiesa, turiu omeny ne amerikietišką laimę, kai viskas nuostabu, bet kitokią, kai jauti, kad rezultatas yra patenkinamas. Nemanau, kad kūrėjas turi kentėti, jausti spaudimą. Jis turi būti laimingas, atviras, nusiteikęs bendrauti su žmonėmis ir kurti visuomenei reikalingas bendruomenes.

Atrodo, jūsų kursas gaus ir laisvę, ir laimę, ir kūrybinio skrydžio džiaugsmą…

Girdžiu, ką sakai, suprantu abejonę – kokia šiuolaikiška programa, kaip viskas modernu, kaip gražiai skamba, kaip madinga – pamirškime pasenusias tradicijas, įgalinkime jaunąją kartą, jaunimas toks šaunus, jums nereikia nieko mokytis, tiesiog išreikškite savo jausmus! Ne, ne. Yra tam tikri rėmai, kuriuos turi priimti, to išmokau pats būdamas studentu.

Kokie buvo tie metai, praleisti Budapešto teatro ir kino universitete? Studijas baigėte 2000-aisiais, ar susidūrėte bent su dalele tos filosofijos, kuria vadovaujatės pats ruošdamasis dėstyti?

Buvo kiti laikai, studijų suvokimas Vengrijoje tuo metu buvo labai tradicinis. Dėstytojai aklai sekė vieni kitus, citavo senosios kartos kūrėjus. Kaip studentai patyrėme spaudimą, jog turime paklusti kiekvienam dėstytojo žodžiui, viskas buvo paremta hierarchija ir akla pagarba. Problema ta, kad prasidedant naujam, 21-ajam amžiui, tie dėstytojai nematė realybės. Mums dėstė vien vyrai, jie turėjo labai aiškų suvokimą apie tai, kas yra teatras, bet nežinojo nieko, kas vyksta kitur Europoje ar kitose meno sferose. Tokia dėstymo filosofija puikiai tarnavo aštuntuoju dešimtmečiu, kai po studijų pradėjęs dirbti viename teatre galėjai ten likti ir dirbti iki gyvenimo pabaigos. Tačiau artėjant 2000-iesiems laikai buvo visiškai pasikeitę, o mano dėstytojai nebuvo nieko girdėję apie kūrybos mobilumą, minčių lankstumą.

Nors studijų metu neišgirdau daugybės dalykų, nieko nesužinojau apie įvairiausias teatro formas, tačiau išmokau suvokti tekstą, sužinojau, kaip skaityti klasikinę dramaturgiją: kaip analizuoti scenas, dialogus, veikėjų charakterius, kaip perskaityti tai, kas liko tarp eilučių. Ir dar – mano kurso vadovas buvo labai nuoseklus. Nors daugeliu klausimu – gana siauro mąstymo, bet nuoseklumo iš jo buvo galima pasimokyti, to iš šios pasenusios teatro mokyklos studentai galėtų pasiimti ir šiandien.  

Visa kita pasikeitė kardinaliai. Režisūros studentai šiandien turi išmokti, kaip įtraukti auditoriją, kaip savo kūrybai rasti pinigų, kaip išlikti lankstiems, kaip keliauti ir įgyti naujas patirtis: pasaulis šiandien žymiai platesnis, nei buvo prieš 20 metų. Reikia perprasti naujausias technologijas, net jeigu tau jos nepatinka, net jei nenori su jomis dirbti – suprasti jas reikia. Kitu atveju tiesiog nebegali dalyvauti socialiniame gyvenime, nes lieki žmogumi iš tamsaus teatro kambarėlio.

Šio pokalbio metu labiau sureikšminame dėstytojo vaidmenį, tačiau tai tik viena medalio pusė. Nepamirškime, kad visus ketverius metus studentai bus kartu. Tai ypatinga patirtis: kiek daug atsivers galimybių jiems įkvėpti, mokytis, palaikyti vieniems kitus. Dažniausiai patys svarbiausi dalykai nutinka dėl to, kad sutikai kitą tokį patį kaip tu, studentą, kartu kūrei planus, mąstei apie ateitį ir dirbai išvien.

Kalbino Juta Liutkevičiūtė


LMTA informacija
2023 05 08  

2023.06.06

Obojininkas su ypatingu energijos užtaisu. Pokalbis su Robertu Beinariu

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos 90-mečiui savaitraštis „7 meno dienos“ publikuoja pokalbių ciklą su ryškiomis Akademijos asmenybėmis. Jūsų dėmesiui – pokalbis su Pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų katedros vedėju profesoriumi dr. Robertu Beinariu.

Lukrecija Stonkutė 
„7 meno dienos“  
Nr. 22 (1471), 2023-06-02

Obojus – sudėtingiausias instrumentas, įtrauktas į Guinnesso rekordų knygą, – taip pokalbį pradėjo žinomas obojininkas prof. dr. Robertas Beinaris. Jis – vietoje nenustygstantis atlikėjas, grojęs solo su visais Lietuvos kameriniais ir simfoniniais orkestrais; bene dešimties festivalių, konkursų, čempionatų įkūrėjas, kamerinio ansamblio „Musica humana“ meno vadovas ir dirigentas; pedagogas, skaičiuojantis jau 25-erius kūrybinės veiklos metus, parengęs kelias dešimtis obojininkų. Kaip tiek daug muzikos, veiklumo ir užsispyrimo telpa viename žmoguje, ir mėginsime išsiaiškinti.

Kiek muzika suteikia prasmės jūsų gyvenimui?

Be muzikos nepraeina nė viena mano diena ar akimirka – tai lyg maistas ir vanduo. Kai žmonės paklausia, kada aš nemuzikuoju, atsakau, kad tik tuomet, kai miegu (juokiasi). Labai myliu šį meną ir neskaičiuoju laiko nei pats grodamas, nei dirbdamas su mokiniais, studentais. Svarbu pridurti, kad mano seneliai buvo muzikai, tad galima spėti, jog daug dalykų paveldėjau, ir už tai esu labai dėkingas.

Jūsų senelis Pranciškus Beinaris buvo žymus vargonininkas, chorvedys, kompozitorius, o močiutė Danguolė Bereckaitė-Beinarienė – dainininkė. Kaip nutiko, kad seneliai jums padovanojo būtent obojų?

Apmaudu, kad būdamas vaikas to paklausti nesugalvojau, o dabar galiu tik spėlioti. Aš seneliams buvau pirmas anūkas, tai tikriausiai į mane dėjo viltis pratęsti muzikų giją. Dar bandyčiau spėti, kad senelis, grodamas vargonais, galbūt labiausiai mėgo obojaus registrą.

Kauno Juozo Naujalio muzikos gimnazijoje pirmuoju jūsų mokytoju tapo obojininkas Vytautas Masteika, apie kurį labai gražiai atsiliepiate spaudoje. Minėjote, kad būtent dėl šio mokytojo nebenorėjote keisti specialybės.

Jis ne tik puikus mokytojas, bet ir nuostabus žmogus. Pamenu, pradėjus lankyti pirmą klasę man didžiausią nuostabą kėlė tai, kad keliskart per savaitę likdavau akis į akį su mokytoju, be būrio kitų vaikų. 45 minutes dėmesys skiriamas tik man! Masteika man buvo it antras tėtis. Jaučiau jo gyvenimišką ir profesinį rūpinimąsi, geranoriškumą, globą, o man, vaikui, šie dalykai buvo labai svarbūs.

Tiesa, paauglystėje svarsčiau mesti muziko kelią. Tačiau net ir dėl šios situacijos mokytojas reagavo labai ramiai, pagarbiai ir racionaliai: „Jeigu ir netapsi muzikantu, galbūt būsi geras medikas ar sportininkas.“ Taigi Masteikos dėka supratau, kad kartais reikia pasikliauti jausmais ir leisti vykti natūraliems procesams.

Kokie buvo jūsų santykiai su specialybės profesoriais Romualdu Staškumi ir Algirdu Vizgirda studijuojant Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje?

Kaip ir anuomet, taip ir dabar palaikome šiltus, draugiškus santykius. Tai žmonės, parengę mane didžiajai scenai. Profesorius Staškus buvo obojaus pedagogas bakalauro, magistrantūros ir aspirantūros pakopose. Doktorantūroje mane lydėjo profesorius Vizgirda ir visai nesvarbu, kad jis fleitininkas, o aš obojininkas, – bendravome jau kitomis muzikinėmis dimensijomis.

Ar buvote toks veiklus studijų metais?

Kai iš Kauno atvykau studijuoti į Vilnių, supratau, kad į gyvenimą reikia kibti pačiam, sykiu padėti tėveliams palengvinti finansinę naštą. Pamenu, vyko pirmas susitikimas su tuometiniu Pučiamųjų instrumentų katedros vedėju, klarnetininku profesoriumi Algirdu Budriu. Jis nusprendė, kad į akademiją reikia grąžinti pučiamųjų orkestrą. Ir kai paklausė, kas iš mūsų, studentų, norėtų eiti laboranto pareigas – pats pirmas pakėliau ranką. Tiesą sakant, net nenumaniau, kas tas laborantas. Tačiau buvau laimingas, kai profesorius mane paskyrė į minėtas pareigas. O vėliau sužinojau, kad už darbą dar gausiu daugiau nei 100 litų per mėnesį!

Po kurio laiko įsidarbinau Lietuvos simfoniniame pučiamųjų orkestre (anuomet Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“ – L. S.), vėliau Lietuvos kariuomenės orkestre, esu grojęs Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro, Lietuvos nacionaliniame simfoniniame, Lietuvos valstybiniame simfoniniame orkestruose. Įsisukau į tikrą pasiutpolkę.

Organizuojate Lietuvos obojininkų čempionatą, Tarptautinį Liutauro Vėbros obojininkų konkursą, Tarptautinį kamerinių ansamblių konkursą „Muzikinė akvarelė“, Tarptautinį Juozo Pakalnio atlikėjų pučiamaisiais ir mušamaisiais muzikos instrumentais konkursą, Tarptautinį obojininkų festivalį ir dar daug kitų. Taip pat esate Lietuvos obojų kvarteto (vėliau kvinteto) įkūrėjas. Iš kur tiek energijos ir noro?

Nesakau, kad nepavargstu. Kartais reikėtų ir šeimai skirti daugiau dėmesio… Bet vadovaujuosi posakiu „Juo daugiau darai – juo daugiau ir padarai“. Sakoma, kai šeimoje yra vienas, du vaikai – sunku, bet kai yra dešimt – lengviau, nes jie vienas kitą augina. Taip pat ir su festivaliais, konkursais bei kitais muzikiniais renginiais – jie vienas kitą papildo.

Esate stažavęs užsienyje. Kaip tai formavo jus kaip muziką?

Pagrindinės kultūros, kurios man turėjo didžiulę įtaką, – prancūzų ir vokiečių. Prancūzija man, kaip obojininkui, yra šalis numeris pirmas. Būdamas studentas pagal „Erasmus“ mainų programą išvykau į Lioną pasitobulinti pas geriausią to meto obojininką – prof. Jeaną-Louisą Capezzali ir jo asistentą Jérome’ą Guichard’ą.

Patekti pas tokio lygio pedagogą padėjo prof. Vizgirda, nes jis buvo pakvietęs Capezzali koncertuoti Lietuvoje. Profesorius man suteikė išskirtinę galimybę pagroti svečiui. Išgirdęs mane Capezzali pakvietė į Lioną sakydamas: „Turite didžiulį talentą, bet numanau, kad dar yra dalykų, kuriuos jums reikėtų sužinoti.“ Prancūzijoje Capezzali mane išmokė groti obojumi taip, kad nenuvarginčiau raumenų, sužinojau tikslių metodikos subtilybių, mokėmės daug prancūziško muzikinio repertuaro. Per šešis mėnesius išmokau, parengiau apie 50 kūrinių!

Vokietijoje taip pat turėjau labai naudingų stažuočių pas profesorių Georgą Meerweiną. Vokiečių muzikinėje kultūroje labiau vyrauja konservatyvumas, griežtumas, garso konkretumas, o prancūzų – elegantiškos ekspresijos, romantinis polėkis, garso minkštumas, jo elastingumas.

2018 m. Lietuvos nacionalinės filharmonijos kamerinio ansamblio „Musica humana“ vairą jums į rankas perdavė ilgametis meno vadovas Algirdas Vizgirda. Kaip pradėjote groti šiame ansamblyje?

1999 m. Vizgirda mane pakvietė pagroti Nacionalinės filharmonijos Didžiojoje salėje ansamblio 25 metų veiklos proga. Tada patyriau lengvą šoką, nes anuomet ansamblį sudarė tik keturi instrumentai (fleita, obojus, violončelė ir klavesinas), o atlikėjai buvo aukščiausios klasės muzikai. Pavyko labai gerai pasirodyti, jaučiausi įvertintas. Kitais metais tapau ansamblio nariu, pakeičiau Romualdą Staškų. Vizgirda skatino ir toliau aktyviai muzikuoti drauge, tai mane įkvėpė ir įpareigojo nenustoti tobulėti. Esu labai dėkingas profesoriui ir Nacionalinei filharmonijai už galimybę dabar kaip vadovui tęsti darbus, kurti naujus projektus, programas su nuostabiu ansambliu „Musica humana“, kuris 2024 m. švęs savo 50-metį.

Kokius darbus spėjote nuveikti per penkerius vadovavimo metus? Kokių užmojų turite ateičiai?

Pradėkime nuo to, kad „Musica humana“ yra specifinės sudėties (fleita, obojus, 9 smuikai, altas, violončelė, kontrabosas, klavesinas arba vargonai – L. S.), bet kartais sugalvojame atlikti ir stambius kūrinius. Tad norint įgyvendinti tokius užmojus reikia skirti daug laiko kūrinių aranžavimui – šiuo požiūriu didžiausias darbas tenka mūsų ansamblio klavesinininkui ir vargonininkui Gediminui Kvikliui. 2019 m. su „Musica humana“ pastatėme miuziklą „Sidabrinis Ežerinis“ (kompozitorė Vaida Striaupaitė-Beinarienė). Šiuo metu kuriamas dar vienas miuziklas, nes anas sulaukė didžiulio pasisekimo. Taip pat sukūrėme nemažai programų, kurias vis kartojame: tai „Nuostabusis amžius“ su dainininkais Kristina Zmailaite ir Edmundu Seiliumi, „Didingieji garsai“, „Muzikiniai šachmatai“, „Obojaus ir kontraboso dvikova“, „Antonio Vivaldi muzikos ekspresijos“, „Disnėjaus filmų muzika“ ir kiti. Svarbu paminėti ir 2021 m. mūsų įgyvendintą grandiozinį projektą (dalyvavo apie 100 žmonių) – operą „Neringa“ (režisierius Vytautas Rumšas, kompozitoriai Striaupaitė-Beinarienė, Loreta Narvilaitė, Algirdas Martinaitis). Esame įrašę dvi naujas kompaktines plokšteles. Grojame dar daugiau lietuviškos muzikos, dalyvaujame nacionaliniame moksleivių kūrinių konkurse „Mano nata“, atlikdami jaunųjų kompozitorių kūrinius. Kartu su kunigu Pranciškumi Čiviliu įkūrėme naują sakralinės muzikos festivalį, kurį skyrėme Palaimintajam Teofiliui. Tęsiame tarptautinį kamerinės muzikos festivalį „Kuršių nerija“, kuris šiais metais bus jubiliejinis – 25-asis. Na, o šiuo metu kuriama nauja kamerinė opera „Meilės legenda“, premjera įvyks šių metų birželį. Taigi ansamblyje radosi daug naujų idėjų ir jau spėjome nemažai nuveikti.

Man teko garbė parengti paskutinį interviu su šviesaus atminimo vargonininku Bernardu Vasiliausku. Jis sakė, kad pasaulyje yra dvi svarbiausios profesijos – gydytojo ir pedagogo. Ar sutiktumėte su šia mintimi?

Sutinku. Pedagogą drįsčiau sutapatinti ir su kunigu, nes abiem būtinas pašaukimas. Deja, Lietuvoje pedagogika dar nėra prestižinė profesija. Kad patenkintų savo minimalius poreikius, pedagogas turi dirbti per kelis darbus. Pavyzdžiui, Prancūzijoje ar Vokietijoje pedagogai, dėstydami vienoje įstaigoje, per mėnesį gauna net keturženkles ar penkiaženkles sumas. Tai daug ką pasako apie pamatines vertybes.

Kokią vietą pedagogika užima jūsų daugialypėje muzikinėje veikloje? Galbūt ji svarbiausia? 

Pedagogika man labai patinka, myliu visus savo mokinius ir studentus. Labai noriu išugdyti daug puikių obojininkų, būsimų obojaus mokytojų, nes šiuo metu jaunieji muzikantai šiek tiek prisibijo šios srities. Smagu, kad Muzikos ir teatro akademijoje galiu ugdyti obojininkus ne tik iš visos Lietuvos, bet ir atvykstančius iš užsienio – Latvijos, Lenkijos, Danijos, Graikijos, Japonijos.

Man labai svarbios visos veiklos, kiekvienai jų atiduodu visą save. Džiaugiuosi, kad turiu daug veiklų, tad mano gyvenime nėra rutinos.

Kiek obojininkų jau esate parengęs ir ką jie veikia dabar?

Esu parengęs kelias dešimtis. Vienas pirmųjų mano studentų Ugnius Dičiūnas dabar yra Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro obojų grupės koncertmeisteris, pirmasis solo obojus. Praktiškai visi mano buvę studentai groja įvairiuose Lietuvos orkestruose, muzikiniuose bei operos ir baleto teatruose. O baigę studentai užsieniečiai taip pat tęsia sėkmingą karjerą orkestruose ar pedagogikos srityje.

Kaip vyksta jūsų darbas su mokiniais ir studentais?

Vienodų užsiėmimų nebūna, nes kiekvienas žmogus – išskirtinis. Aišku, dirbdamas su vaikais stengiuosi pamokas sisteminti, nes tokie aspektai kaip mankšta, kvėpavimo pratimai mūsų profesijoje turi tapti įprasta rutina. Su studentais tą darau rečiau, nes prarastume daug laiko. Tačiau pasitaiko išimčių, ypač su pirmakursiais, kai visą paskaitos laiką prašau daryti mankštą arba pūsti ilgus tonus. Kartais jaunieji obojininkai iki galo nesuvokia, kad ta viena nata ar ilgi tonai yra lyg vitaminas C, be kurio jie negalės tobulai groti. Būna, pajuokauju: „Matai prierašą „dr.“ prie mano pavardės? Aš esu daktaras ir matau, kad tau trūksta vitamino A, B ar C (pvz., nešvariai intonuoja, nevaldo garso, netaisyklingai kvėpuoja ir t.t.). Išrašysiu „receptą“, paaiškinsiu, kaip vartoti, bet vitaminus turėsi gerti pats.“ Stengiuosi inspiruoti studentus, mokyti juos savarankiškumo kasdienėje praktikoje. Kartais tenka pabūti ir psichologu, nes studentai susiduria su gyvenimiškomis problemomis. Tad pasitaiko, kad paskaitoje tik kalbamės, ir studentai tą labai vertina.

Noriu pasidžiaugti visais Pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų katedros studentais, jų motyvacija, siekiais ir profesionalumu. Natūralu, kad tarp daugybės studentų pasitaiko turinčių kokių nors rūpesčių. Pamenu atvejį, kai studentas tiesiog pradėjo nebeateiti į paskaitas. Nuvažiavau jo aplankyti į bendrabutį, teko kelti jo kritusią motyvaciją. Valandėlę kalbėjomės apie gyvenimą, vertybes. Jis tai įvertino ir su džiaugsmu pasakė savo draugams, kad jei pas jį buvo atėjęs pats katedros vedėjas, matyt, jis tikrai yra kažko vertas ir reikalingas. Labai džiaugiuosi, kad ta viena valanda pakeitė studento mąstymą ir jis sėkmingai baigė studijas. 

Kuo jums svarbus darbas akademijoje? Kas žavi ir ką norėtumėte keisti?

Žavi jauki atmosfera, nuoširdus dėstytojų darbas su studentais, išskirtinis profesionalumas, atsidavimas ir geranoriškumas. Studentų – motyvacija, siekiai, tikėjimas tuo, ką daro, ir nuoširdumas. Norėčiau dar daugiau mūsų visų bendrystės, aktyvumo, visuomeninio veiklumo, įsitraukimo visos akademijos bendruomenės mastu. Esame gana didelė bendruomenė – muzika, teatras, kinas – bendros mūsų kūrybinės galimybės ir potencialas yra beribiai.

Ko palinkėtumėte studentams LMTA 90-mečio proga?

Linkiu visiems kuo didesnio aktyvumo ir supratimo, kad akademija yra meno laboratorija, iš kurios galima labai daug pasisemti. Taip pat linkiu niekada nenustoti tobulėti. Aš pats ką tik baigiau studijas – simfoninio dirigavimo magistro pakopoje, pas profesorių Dainių Pavilionį. Kaip sakoma, ką žinosi – ant pečių nenešiosi. Taigi linkiu kūrybinių siekių, motyvacijos, sveikatos ir Dievo palaimos mums visiems, Lietuvai.

Dėkoju už pokalbį.

Lukrecija Stonkutė 
„7 meno dienos“ , Nr. 22 (1471)


2023 06 06 

2023.06.06

LMTA kapelionas kviečia studentus į seminarus su Toni Dolfo–Smith

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos kapelionas kun. Dovydas Grigaliūnas ir Vilniaus akademinės sielovados centras birželio 20–21 d. kviečia į seminarus, skirtus studentiško amžiaus jaunimui, siekiančiam geriau suprasti save, savo veiksmus ir tapatumą. Seminaro vedėjas – tarptautinės bendruomenės „Kelionė“ (Journey Canada) vykdomasis direktorius, įkūrėjas Toni Dolfo-Smith (Kanada).

Baigęs Vankuverio Regento koledžą ir įgijęs šeimos bei santuokos konsultanto diplomą, pastaruosius 15 metų Tonis padeda sprendžiantiems santykių, vidinės gėdos ir stagnacijos problemas, įvairiais klausimais konsultuoja sielovados bendruomenių, valstybinių struktūrų darbuotojus, psichologus ir terapeutus. Turėdamas įspūdingą gyvenimo ir veiklos patirtį, šių seminarų metu svečias pasidalins savo įžvalgomis šiomis temomis:

𝗕𝗶𝗿𝘇̌𝗲𝗹𝗶𝗼 𝟮𝟬 𝗱. – 𝗣𝗔𝗩𝗔𝗥𝗚𝗔𝗨 𝗕𝗘̇𝗚𝗧𝗜. 𝗞𝗼𝗱𝗲̇𝗹 𝘃𝗶𝘀 𝗷𝗮𝘂𝗰̌𝗶𝘂𝗼𝘀𝗶 𝗻𝗲𝗽𝗮𝗸𝗮𝗻𝗸𝗮𝗺𝗮𝘀 
Kodėl šiuolaikinėje visuomenėje tiek daug žmonių jaučiasi perdegę ir pavargę? Kodėl esame įtraukiami į nuolatinį bėgimą, veiklų gausą, esame tarsi „voverės rate“? Kur šis bėgimas mus nuveda? Kaip tai susiję su mūsų saviverte? Kaip įsiklausyti į save ir kaip išlaikyti nepailstančią dvasią?

𝗕𝗶𝗿𝘇̌𝗲𝗹𝗶𝗼 𝟮𝟭 𝗱. – 𝗜̨𝗦𝗧𝗥𝗜𝗚𝗔𝗨 𝗧𝗜𝗡𝗞𝗟𝗨𝗢𝗦𝗘. 𝗞𝗮𝗶𝗽 𝗸𝘂𝗿𝘁𝗶 𝘀𝘃𝗲𝗶𝗸𝘂𝘀 𝘀𝗮𝗻𝘁𝘆𝗸𝗶𝘂𝘀 
Kodėl santykiai tarp žmonių tokie sudėtingi? Kas trukdo mums kurti ir palaikyti sveikus santykius su kitais: bičiuliais, kolegomis, šeimos nariais, mylimaisiais? Kaip gilus santykis su Dievu gali padėti santykiuose su žmonėmis? Kaip savęs ir savo lytiškumo pažinimas keičia santykį su kitu?

Abiejų susitikimų programoje jūsų laukia Toni Dolfo-Smith pranešimas, galimybė užduoti klausimus, malda.

Susitikimų laikas – 18.30–21.00 val. 

Susitikimų vieta – Domus Maria didžioji salė (Aušros Vartų g. 12).

Daugiau informacijos – Facebook paskyroje VilniausAkademinesSielovadosCentras.

Vilniaus akademinės sielovados centro informacija 
2023 06 08

2023.06.06

Išrinkti nacionalinio moksleivių muzikos kūrinių konkurso „Mano nata“ laureatai

Birželio 3 d. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Didžiojoje scenoje įvyko 2023 metų konkursas „Mano nata“, skirtas Vilniaus septynių šimtmečių istorijai ir dabarčiai. Jaunieji šalies autoriai, kūrybos besimokantys penkiolikoje muzikos mokyklų, gimnazijų ir konservatorijų, konkursui pateikė per 30 kūrinių. Iš jų 22 kūrinius baigiamajame koncerte atliko moksleiviai ir profesionalūs atlikėjai. Laureatams įteikti diplomai, vitražo prizai „Mano nata“, muzikos leidiniai ir piniginės paskatos. Konkurso prizų fondas – 3000 Eurų.

Jaunesniųjų autorių grupėje I vieta už Tokatą fortepijonui skirta Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos moksleiviui JORIUI MIKUŽIUI (g. 2006), kūrybos mokytoja Nailia Galiamova.

II vietą už kūrinį „Kruvino medžio sapnas“ mišriam chorui pelnė Klaipėdos Vydūno gimnazijos mokinė ADELĖ VOZGIRDAITĖ (g. 2009), kūrybos mokytoja Ingrida Bertulienė.  

III vieta už kompoziciją „Vilniaus metro“ styginių kvartetui atiteko Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos mokiniui JOKŪBUI KULEVIČIUI (g. 2007), kūrybos mokytoja Loreta Narvilaitė.  

Vyresniųjų autorių grupėje I vietos laureatu už konkursui pateiktą „Mūsajo menuetą“ fleitai, obojui ir smuikui tapo Kauno Lietuvos mokslų sveikatos universiteto gimnazijos mokinys MARCO RIGHETTO (g. 2004), kūrybos mokytojas Arnas Mikalkėnas.

II premiją už savarankiškai sukurtą kompoziciją „Saulėtekis ant Gedimino kalno“ fleitai, obojui, fortepijonui ir styginių sekstetui pelnė Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos mokinė BRIGITA BEINARYTĖ (g. 2004).

III premija už kūrinį „Vilko kauksmas“ fleitai, obojui, trombonui, fortepijonui, šešiems smuikams, altui, violončelei ir kontrabosui skirta Kauno Juozo Naujalio muzikos gimnazijos mokinei LAURAI ZAREMBAITEI (g. 2004), kūrybos mokytoja Giedrė Pauliukevičiūtė.

Konkurso jauniausio autoriaus diplomas ir prizas įteiktas Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokyklos mokiniui Viktorui Dainovskiui (g. 2014), kūrybos mokytoja Beata Juchnevič. Geriausio moksleivio-atlikėjo diplomą pelnė Joris Mikužis.  

Kūrinius vertino kompozitoriai Teisutis Makačinas (žiuri pirmininkas), Nijolė Sinkevičiūtė, Mantautas Krukauskas, Viltė Žakevičiūtė ir vargonininkė bei muzikologė Jūratė Landsbergytė-Becher. Konkurso meno tarybos pirmininkas – kompozitorius Ričardas Kabelis.

Kūrinius atliko moksleiviai, pianistė Eglė Kižytė-Ramonienė, trombonininkas Marius Balčytis, akordeonininkas Aistis Tamulevičius, Klaipėdos Vydūno gimnazijos mišrus choras (vadovė Ingrida Bertulienė), Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos Didysis fleitų ansamblis (vadovas Marius Pupkovas) ir Lietuvos nacionalinės filharmonijos kamerinis ansamblis „Musica humana“ (meno vadovas ir dirigentas Robertas Beinaris).

Kūrybos mokytojų būrį šiais metais papildė jaunieji kompozitoriai – Laima Jadenkutė (Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokykla), Beata Juchnevič (Vilniaus „Ažuoliuko“ ir Naujosios Vilnios muzikos mokyklos), Julija Kostina (Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazija), Jurgis Kubilius (Kauno „Aušros“ gimnazija), smuikininkė Vidmanta Luomanienė (Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazija). Trys iš jų šiame konkurse dalyvavo ankstesniais metais.  

Nacionalinį moksleivių muzikos kūrinių konkursą rengia Lietuvos kompozitorių sąjungos viešoji įstaiga „Mano nata“ ir partneriai ­– Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Muzikos ir meno mokyklų vadovų asociacija, Lietuvos nacionalinė filharmonija ir Lietuvos muzikos informacijos centras. Konkursą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, asociacija LATGA ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Manonata.lt 
2023 06 06

2023.06.06

KVIEČIAME STUDIJUOTI LIETUVOS MUZIKOS IR TEATRO AKADEMIJOJE!

Birželio 1 d. prasideda studentų priėmimas į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją. 

Norintys studijuoti pirmojoje (bakalauro) studijų pakopoje turi pateikti prašymą bendrojo priėmimo informacinėje sistemoje

Prašymų priimti studijuoti registravimas vyks iki liepos 28 d., per šį laikotarpį stojantieji turės išlaikyti stojamuosius egzaminus, kurie vyks stojamųjų egzaminų ir konsultacijų tvarkaraštyje nurodytomis datomis. 

2023 m. minimalus konkursinis balas yra 5,4. Pretenduojantys stoti į valstybės finansuojamą vietą, turi būti išlaikę mažiausiai du brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir bet kurį kitą stojančiojo pasirinktą egzaminą (* stojant į menų krypties studijas matematikos egzaminas nėra privalomas); penkių privalomų mokytis dalykų metinių įvertinimų aritmetinis vidurkis, suapvalintas iki sveiko skaičiaus, turi būti ne mažesnis negu septyni. 

Kvietimai studijuoti bus skelbiami LAMA BPO informacinėje sistemoje ir siunčiami stojančiųjų nurodytais elektroniniais paštais rugpjūčio 2 d. Studijų sutartys bus pasirašomos rugpjūčio 2–4 d.

Prašymai studijuoti antrojoje (magistrantūros) pakopoje pateikiami per LAMA BPO informacinės sistemos aplikaciją, bet ne vėliau kaip likus 24 val. iki stojamųjų egzaminų pradžios

Pagrindinio etapo stojamieji egzaminai vyks birželio 13–29 d. stojamųjų egzaminų tvarkaraštyje nurodytu laiku ir vietose.

Kvietimai studijuoti bus skelbiami LAMA BPO informacinėje sistemoje ir siunčiami stojančiųjų nurodytais elektroniniais paštais liepos 5 d. Sutartys bus pasirašomos liepos 5–7 d. 

Likus laisvoms vietoms po pagrindinio priėmimo gali būti skelbiamas papildomas priėmimas.

Daugiau informacijos: 
– LAMA BPO (Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacija bendrajam priėmimui organizuoti)  
– Priėmimas į LMTA 

LMTA informacija
2023 06 01

2023.06.05

Klaipėdoje vyko „Nordplus“ programos „North STAR Big Band“ intensyvūs kursai

Gegužės 10–14 d. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakultete vyko „Nordplus“ aukštojo mokslo programos „North STAR Big Band“ intensyvūs kursai. Džiazo muzikos kursai ir bigbendo praktikumai sukvietė 22 aukštųjų muzikos mokyklų studentus iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Švedijos ir Danijos į Lietuvos uostamiestį. 

Projekto tikslas – suformuoti džiazo orkestrą, parengti koncertinę programą ir ją pristatyti kultūros lauko bendruomenei. Studentai dalyvavo atvirose paskaitose džiazo orkestro tematika, kurias vedė Kathrine Widfeld (Danija), Joakim Milder (Stokholmo karališkasis muzikos koledžas, Švedija) ir Kęstutis Sova (LMTA Klaipėdos fakulteto lektorius). „North STAR“ įgyvendintas itin sėkmingai, projekto meno vadovas ir dirigentas Joakim Milder pateikė įvairialypę meninę programą, kuri suteikė puikias galimybes atsiskleisti visiems projekte dalyvavusiems studentams. Repertuaras buvo išraiškingas, spalvingas ir dinamiškas, kupinas įvairių nuotaikų ir emocijų, nuo ganėtinai laisvos interpretacijos ir konceptualaus atlikimo galimybių iki ritmiškų „funk“ stiliaus kūrinių su labai ryškia Joakimo Milderio filosofija bei savitu braižu.

Projekto dalyviai kursų metų buvo motyvuoti ir puikiai nusiteikę, jaunieji talentai buvo sužavėti Klaipėdos jaukumu, architektūra ir miestelėnais, o ypač – studijų sąlygomis LMTA Klaipėdos fakultete.

Studentai tapo tikrais bičiuliais ir tikėtina, jog jų bendradarbiavimas ateityje tęsis. Tokio tipo intensyvūs kursai atveria plačias perspektyvas stiprinti bendradarbiavimą tarp geriausių Baltijos regiono aukštųjų muzikos mokyklų ir studijuojančio jaunimo bendrystę. 

Kęstutis Sova 
LMTA Klaipėdos fakulteto Muzikos katedros lektorius
2023 06 05 

Projekto akimirkos. Dainiaus Kažukausko nuotraukos:

2023.06.05

„Vox juventutis“ koncerte – išpuoselėtas skambesys ir erdviniai sprendimai

Birželio 10 d., šeštadienį, 19 val. Vilniaus šv. Kotrynos bažnyčioje įvyks XVII jaunųjų kompozitorių kūrinių chorui konkurso „Vox juventutis“ baigiamasis koncertas. Konkurso finalininkų kūrinius atliks Vilniaus miesto savivaldybės choras „Jauna muzika“, meno vadovas ir dirigentas Vaclovas Augustinas. Renginio metu paaiškės šių metų nugalėtojai.

Koncerte skambės Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentų – Evaldo Aleknos, Domanto Balso, Luko Butkaus, Karolio Dabulskio, Adam Färnlöf, Karolinos Kieraitės, Deivido Kuktos, Miglės Palkevičiūtės ir Matīss Vikmanis – konkursui sukurtų kūrinių premjeros.

Konkurso komisijos nariai – kompozitoriai Beata Juchnevič, Antanas Kučinskas, dirigentai Artūras Dambrauskas, Milda Švelnienė ir muzikologė Laimutė Ligeikaitė – darbą pradėjo dar balandžio pabaigoje, kuomet iš 15 konkursui pateiktų kūrinių į finalą atrinko devynis. Pagrindiniai atrankos kriterijai, kuriais vadovavosi ekspertai, – žmogaus balso ir choro galimybių paisymas, kūrinio komunikacija su atlikėju ir būsimu klausytoju, informatyvi ir taisyklinga notacija bei atitikimas temai. Šių metų konkurso tema – erdviniai sprendimai ir multichorinė faktūra. Dalyviai buvo kviečiami pateikti specialiai Vilniaus šv. Kotrynos bažnyčios erdvei pritaikytus kūrinius, išdėstant atskiras choro grupes skirtingose bažnyčios vietose (scenoje, balkone, sakykloje ir kt.), surežisuojant atlikėjų judėjimą kūrinio atlikimo metu.

Baigiamojo „Vox juventutis“ koncerto metu komisija išrinks ir paskelbs konkurso I, II ir III premijų laureatus, choro „Jauna muzika“ dainininkai rinks jiems labiausiai patikusį kūrinį, o koncerto klausytojai galės išreikšti savo nuomonę rinkdami publikos simpatijų prizo nugalėtoją. Tiek komisija, tiek žiūrovai kūrinius gyvai išgirs pirmą kartą, o kuris kompozitorius yra kurio kūrinio autorius – paaiškės tik vakaro pabaigoje, skelbiant konkurso rezultatus.

Ilgiau nei mėnesį repetavęs ir net devynias premjeras specialiai šiam koncertui paruošęs choras „Jauna muzika“, Lietuvoje vertinamas kaip vienas ryškiausių ir pajėgiausių vokalinių kolektyvų. Choras ne tik aktyviai koncertuoja, bet ir yra įvairių projektų iniciatorius: jau šešioliktus metus rengia konkursą „Vox juventutis“, nuo 1995 m. – tarptautinius choro muzikos interpretavimo kursus, kuriuos veda žymūs pasaulio choro meno specialistai. Per 30 metų „Jauna muzika“ sukaupė įvairų ir vertingą repertuarą, kuris apima visų epochų meistrų partitūras chorui a cappella, vokalinės-instrumentinės muzikos šedevrus ir premjeras. Svarbią vietą choro repertuare užima šiuolaikinė muzika.

Kompozitorius ir dirigentas V. Augustinas chorui „Jauna muzika“ vadovauja nuo 1992 m. Jis taip pat dėsto LMTA kompozicijos, choro dirigavimo, dainavimo ir džiazo katedrose, yra Kompozicijos katedros vedėjas, profesorius. Reikšmingiausia ir gausiausia V. Augustino kūrybos dalis – chorinė muzika. Ji nuolat atliekama Lietuvoje ir užsienyje įvairiuose festivaliuose, koncertuose, chorų konkursuose. 2010 m. už chorinio meno galių plėtrą ir sakralinės muzikos šiuolaikiškumą V. Augustinas buvo apdovanotas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija.

XVII jaunųjų kompozitorių kūrinių chorui konkurso „Vox juventutis“ baigiamasis koncertas įvyks 2023 birželio 10 d. 19 val. Vilniaus šv. Kotrynos bažnyčioje. Atlikėjai – Vilniaus miesto savivaldybės choras „Jauna muzika“, dirigentas V. Augustinas. Renginio vedėja – muzikologė Rasa Murauskaitė. Įėjimas laisvas.

Konkursą rengia Lietuvos kompozitorių sąjunga, Vilniaus miesto savivaldybės choras „Jauna muzika“. Partneriai – Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Lietuvos muzikos informacijos centras. Rėmėjai – Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, LRT. 

LKS informacija 
2023 06 05 

2023.06.05

Sveikiname „Sidabrinės gervės 2023“ laureatus!

Sveikiname Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Kino ir televizijos katedros dėstytojus, studentus ir alumnus, pelniusius „Sidabrinė gervė 2023“ apdovanojimus!

Sveikiname geriausiu metų operatoriumi išrinktą LMTA dėstytoją ir alumną Vytautą Pluką už darbą filme „Poetas“, už geriausią scenarijų apdovanotą dėstytoją ir alumną, režisierių, scenaristą Titą Laucių („Paradas“), LMTA alumnę režisierę Austėją Urbaitę, apdovanotą už geriausią metų vaidybinį filmą („Per arti“), už geriausią metų garso režisieriaus darbą apdovanotą alumną Julių Grigelionį (filmas „Per arti“), LMTA alumną, operatorių ir režisierių Eitvydą Doškų, pelniusį apdovanojimą už geriausią metų trumpametražį filmą („Čia buvo Vilnius“). Ypač džiaugiamės geriausiu studentišku darbu pripažinto filmo „Blausos“ kūrybinės komandos sėkmes su režisieriumi Arnu Balčiūnu priešaky!

Filmas „Blausos“, pelnęs „Sidabrinį gervės kiaušinį“, buvo sukurtas kaip praktinė II bakalauro kurso studijų užduotis „etiudas dviem aktoriams“ (darbo vadovas Algimantas Puipa). Filmo režisierius – Arnas Balčiūnas (kurso vadovas Audrius Stonys), operatorė – Milda Juodvalkytė (kurso vadovas Rimvydas Leipus), garso režisierius – Agatas Savickis (kurso vadovas Saulius Urbanavičius), prodiuserė – Marija Kazlauskaitė (kurso vadovas Audrius Kuprevičius), montažo režisierius – Antanas Skridaila (kurso vadovai Vytas Dambrauskas, Darius Šilėnas), scenarijaus autorė – Augustė Perstinevičiūtė (kurso vadovė Birutė Kapustinskaitė). 

Taip pat sveikiname alumnus aktorius Rasą Samuolytę, pelniusią geriausios aktorės titulą darbą Tito Lauciaus filme „Paradas“, ir aktorių Dainių Gavenonį, apdovanotą kaip geriausią antro plano aktorių filme „Poetas“ (rež.  Giedrius Tamoševičius, Vytautas V. Landsbergis)!

Lietuvos nacionaliniai kino apdovanojimai „Sidabrinė gervė 2023“ vyko birželio 4 d. Kauno valstybiniame muzikiniame teatre. 


Lietuvos kino centras praneša, kad šiemet po tris „Sidabrinės gervės“ statulėles pasidalino trys filmai: režisierės Austėjos Urbaitės šeimos drama „Per arti“ (prod. Živilė Gallego), Giedriaus Tamoševičiaus ir Vytauto V. Landsbergio režisuota istorinė drama „Poetas“ (prod. Uljana Kim, Vytautas V. Landsbergis) bei Kristinos Buožytės ir Bruno Samperio mokslinės fantastikos filmas „Vesper“ (prod. Asta Liukaitytė, Daiva Varnaitė-Jovaišienė, Alexis Perrin).

Geriausio vaidybinio filmo titulą laimėjo Austėjos Urbaitės debiutinis ilgo metro filmas „Per arti“. A. Urbaitė taip pat buvo apdovanota ir geriausios režisierės titulu, o filmo garso režisierius Julius Grigelionis apdovanotas geriausiu savo srityje. 

Giedriaus Tamoševičiaus ir Vytauto V. Landsbergio režisuotos istorinės dramos „Poetas“ aktorius Donatas Želvys laimėjo geriausio aktoriaus titulą, o Dainius Gavenonis apdovanotas kaip geriausias antraplanis aktorius. Už geriausią operatoriaus darbą statulėlę gavo filmo „Poetas“ operatorius Vytautas Plukas. 

Geriausios aktorės titulą laimėjo LMTA alumnė Rasa Samuolytė, atlikusi pagrindinį vaidmenį režisieriaus Tito Lauciaus komedijoje „Paradas“ (prod. Klementina Remeikaitė). Titas Laucius buvo apdovanotas už šio filmo scenarijų. 

Kristinos Buožytės ir Bruno Samperio režisuotas mokslinės fantastikos filmas „Vesper“ sužavėjo savo vizualumu bei laimėjo trijose kategorijose: geriausio kino dailininko, geriausio kostiumų dailininko ir geriausio grimo dailininko. 

Geriausiu dokumentiniu filmu tapo režisieriaus ir antropologo Manto Kvedaravičiaus filmas „Mariupolis 2“ (rež. Mantas Kvedaravičius, korežisierė Hanna Bilobrova, prod. Mantas Kvedaravičius, Uljana Kim, Nadia Turincev, Thanassis Karathanos, Omar El Kadi, Martin Hampel). 

Žiūroviškiausiu filmu šiemet išrinktas režisieriaus Emilio Vėlyvo filmas „Piktųjų karta“ (prod. Asta Liukaitytė, Daiva Varnaitė-Jovaišienė), o geriausiu studentišku filmu tapo Arno Balčiūno filmas „Blausos“ (prod. Marija Kazlauskaitė). 

Geriausiu trumpo metro filmu išrinktas Eitvydo Doškaus filmas „Čia buvo Vilnius“ (prod. Dagnė Vildžiūnaitė). Geriausiu animaciniu filmu išrinktas filmas „Purga“ (rež. Gintarė Valevičiūtė Brazauskienė, Antanas Skučas, prod. Giedrė Burokaitė, Lauras Lučiūnas). 

„Auksinė gervė“, teikiama už viso gyvenimo nuopelnus lietuviškam kinui, atiteko legendiniam aktoriui Juozui Budraičiui, atlikusiam per aštuoniasdešimt vaidmenų kine ir televizijoje. 

Specialus Lietuvos kino centro ir AVAKA įsteigtas prizas už indelį Lietuvos kino industrijai, jos plėtrą ir Lietuvos kino tarptautinio bendradarbiavimo stiprinimą įteiktas „Baltic Film & Creative Tech Cluster“.

Nacionalinių kino apdovanojimų organizatoriai – Lietuvos kino centras (LKC) ir AVAKA. 

2023 06 05

2023.06.02

Ieva Prudnikovaitė: „Studijų laikotarpį prisimenu kaip patį įspūdingiausią metą“

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos gimtadienio šventėje „Menų aikštė“ birželio 3 d. Lukiškių aikštėje dainuos garsus Lietuvos mecosopranas, LMTA docentė Ieva Prudnikovaitė. Su LMTA akordeonų orkestru, vadovaujamu prof. Raimondo Sviackevičiaus ir Tado Motiečiaus, ji atliks Ástoro Piazzollos tango. Prieš koncertą – keletas klausimų dainininkei.

Beata Baublinskienė

Esate Lietuvos muzikos ir teatro akademijos absolventė, studijas baigėte 2008 m. Kaip prisimenate studijų laikus? Ar patiko studijuoti?

Ieva Prudnikovaitė: Tą laikotarpį pamenu kaip patį įspūdingiausią ir studijų, ir draugystės metą, kai energija bei produktyvumas viršija visas sveiko proto ribas. Tai, kad studijos tiesiogiai susijusios su kūrybiškumu, formavo ir asmenybės bruožus, ir socialinius santykius, ir pasaulėžiūrą.

Kokie ryškiausi prisiminimai? 

Ko gero, specialybės egzaminai, kurie asocijuojasi su neadekvačiu jauduliu ir milžinišku atsakomybės jausmu. Tačiau su malonumu prisimenu savo ir kurso draugų kūrybines paieškas, bendrą darbą ir pirmus atlikėjiškus vaisius.

Ką davė studijos?

Be abejo – žinių bagažą, be kurio profesiniame gyvenime toli nenuvažiuosi. Labai svarbus ir muzikinio skonio formavimas bei galimybė mokytis iš ypatingų dėstytojų.

Ar bendraujate su buvusiais kurso draugais?

Tiesą sakant, labai retai. Bet galiu pasidžiaugti, kad visi save viena ar kita forma realizuoja kūrybiniuose baruose.

Dabar pati esate LMTA docentė. Ar dabartiniai studentai yra kitokie, ar panašūs į jus ir jūsų kursiokus?

Tiesą sakant, pastebiu daugiau skirtumų nei panašumų. Tačiau keičiasi kartos, tad stebėtis, matyt, nereikia.

Akademijos gimtadienio koncerte atliksite Ástoro Piazzollos kūrinius. Kuo jums patraukli ši muzika?

Ástoro Piazzollos dainos patrauklios todėl, kad kiekviena yra tarsi atskiras monospektaklis apie moterį. Melodijos paprastos, tačiau instrumentuotės turtingos. Emocijos ryškios, bet kartu ir subtilios. Poetiniai tekstai – genialūs. Ši muzika kapsto giliai.

Ką galite pasakyti apie savo scenos partnerius?

Galiu tik šilčiausiais žodžiais apibūdinti maestro Raimondą Sviackevičių, Tado Motiečiaus „fanė“ jau seniai esu. Ir naujas potyris, kurio labai laukiu – muzikavimas su akordeonų orkestru. Labai ypatingas, savitas ir jaudinantis skambesys!

Kaip pakviestumėte į Akademijos šventę ir savo pasirodymą publiką?

Pakviesčiau į renginį institucijos, kurios auklėtiniai, nepabijosiu pasakyti, garsiausiai pasauliui kalba apie Lietuvą ir jos kultūrą.

LMTA informacija
2023 06 02 

2023.06.01

R. Armonas: „Violončelistai yra tokia tauta, kuri labai mėgsta groti drauge“

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos gimtadienio šventėje „Menų aikštė“ birželio 3 d. greta kitų pasirodys ypatingas orkestras, kurį sudaro 44 violončelės! Šį kolektyvą specialiai šia proga subūrė žinomas violončelininkas, LMTA profesorius Rimantas Armonas. Orkestre grieš plati LMTA Styginių instrumentų katedros vienijama bendruomenė – studentai, dėstytojai ir absolventai, tarp kurių – dabartiniai Akademijos pedagogai ir žinomi atlikėjai Mindaugas Bačkus, Edmundas Kulikauskas, Povilas Jacunskas, Gleb Pyšniak, Domas Jakštas, Rokas Vaitkevičius, įvairių kartų absolventai – Elena Daunytė, Deividas Dumčius, Valentinas Kaplūnas, Lionius Treikauskas ir daugelis kitų atlikėjų, net kompozitorius Arvydas Malcys.

Beata Baublinskienė

Kaip šovė mintis suburti violončelių orkestrą?

Rimantas Armonas: Violončelistai yra tokia tauta, kuri labai mėgsta groti drauge, didelėse sudėtyse. Matyt, tai atsirado su maksimalizmu, gimusiu prancūzų revoliucijos laikais. Tada – 1795 metais – buvo įkurta Paryžiaus konservatorija, kurioje vėliau studijavo Hectoras Berliozas, ypač mėgęs maksimalistiškos, didžiulės sudėties orkestrus. Grojimas „būryje“ užkoduotas nuo senų laikų, be to, mums yra labai smagu groti drauge.

Violončelių orkestrai nėra naujovė. Man teko groti 1000 violončelių pasirodyme Japonijoje, Lietuvoje grojau 100 violončelių orkestre Klaipėdoje, pats rengiau savo klasės koncertus Filharmonijoje 2012 ir 2022 metais; pieš pusmetį Filharmonijoje vienoje scenoje susibūrė 45 violončelistai. Nebuvo sunku sukviesti orkestrą ir šitam pasirodymui Lukiškių aikštėje – LMTA Styginių instrumentų katedros absolventus, dabar dirbančius dėstytojus, studentus. Visi labai noriai atsišaukė į kvietimą ir dar kone tiek pat buvo apgaileistaujančių, kad dėl kitų įsipareigojimų negalės šį kartą prisijungti.

Akivaizdu, kad ne tik mielai grojate kartu, bet ir palaikote šiltus tarpusavio ryšius.

Be abejo. Mūsų orkestre šeštadienio pasirodymui jau yra užsiregistravę 44 žmonės ir gretos tik pildosi. Antai šiomis dienomis į Vilnių atskrenda alumnė, dabar gyvenanti Jungtinėse Amerikos Valstijose. Kai sužinojau, kad ji atvyksta, pakviečiau prisijungti ir ji iš karto sutiko!

Kaip apibūdintumėte violončelių orkestro skambesį? Jis turėtų būti ypatingas.

Galiu nupasakoti tik savo, dalyvio, pojūtį. Būnu scenoje, tad ką girdi publika, negaliu pasakyti. O grojant ant scenos įspūdis nepakartojamas. Violončelė yra toks instrumentas, kuris turi ir gilius bosus, ir labai aukštą registrą. Jeigu visa tai kūrinyje yra panaudota, suskamba labai platus instrumento diapazonas. Iš klausytojų esu girdėjęs labai gražių atsiliepimų – kad skambesys gali sujaudinti iki ašarų arba suteikti daug džiaugsmo. Bet tai yra kitų žmonių – klausytojų – emocijos, o aš dalyvauju: ne tik groju, bet ir sėdėdamas pirmoje vietoje turiu atlikti dirigento funkciją.

Kaip ir ką pakviestumėte ir į šią Akademijos šventę?

Mes išeiname į aikštę, kad sukurtume šventę visiems. Tad nuoširdžiai kviečiu į „Menų aikštę“ vilniečius ir miesto svečius.

LMTA informacija
2023 06 01

2023.05.30

Dabarties ir ateities scenos žvaigždės – LMTA gimtadienyje „Menų aikštė“

Ieva Prudnikovaitė, Rafailas Karpis, Ilona Balsytė, Aidas Giniotis, Asta Krikščiūnaitė ir kitos žinomos muzikos, teatro, šokio ir kino pasaulio pavardės puošia Lietuvos muzikos ir teatro akademijos gimtadienio šventės „Menų aikštė“ programą. Birželio 3 d. Lukiškių aikštėje savo talentą buvusiai ir esamai alma mater dovanos garsieji LMTA alumnai ir dabartiniai studentai bei dėstytojai. Nuo 16 val. skambės kolektyvų, grupių, solistų pasirodymai, vaidinimai, kino seansai. Renginį ves žymi Lietuvos teatro ir kino aktorė, LMTA alumnė Toma Vaškevičiūtė.

Lukiškių aikštė ir jos prieigos pavirs skambančia, šokančia, vaidinančia „Menų aikšte“. Priešais LMTA Centrinius rūmus bus įrengtos dvi scenos muzikos ir teatro pasirodymams bei erdvė šokio spektakliui. Didžiojoje scenoje šventę užkurs su žymiuoju tenoru Rafailu Karpiu pasirodysiantys LMTA pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų orkestras ir Varinių pučiamųjų orkestras „Brass LT“ (vad. prof. Robertas Beinaris, doc. Egidijus Ališauskas, doc. Rimvydas Savickas, Remigijus Vilys, Linas Rupšlaukis). Publikos abejinga niekuomet nepaliekanti Ieva Prudnikovaitė dainuos su LMTA akordeonų orkestru (vad. prof. Raimondas Sviackevičius, Tadas Motiečius), akordeonų trio „UnSeen“ ir tango šokėjais doc. Brigita Rodriguez ir Carlosu Rodriguezu. Su LMTA liaudies instrumentų orkestru (vad. doc. Aistė Bružaitė, E. Ališauskas) pasirodys Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė, profesorė Asta Krikščiūnaitė. Vieno ryškiausių Lietuvos violončelininkų ir violončelės pedagogų prof. Rimanto Armono suburtas Violončelių orkestras suvienys scenoje 42 violončelininkus – dėstytojus, studentus ir net 23 alumnus!

Didžiojoje scenoje vyks ir teatro pasirodymai. Čia išvysime garsiuosius LMTA alumnus – aktorius Saulių Bareikį ir Kristiną Kazlauskaitę , „Keistuolių teatro“ aktorius Iloną Balsytę, Darių Auželį ir LMTA profesorių Aidą Giniotį. Scenoje pasirodys Vaidybos ir režisūros katedros studentai (vad. prof. Viktorija Kuodytė, prof. Darius Meškauskas) bei Klaipėdos fakulteto vaidybos studijų diplomantai (vad. prof. Valentinas Masalskis, doc. Nijolė Sinkevičiūtė-Kriūnienė). Operos gerbėjai čia išvys LMTA Dainavimo katedros Operos studijos solistus (dirigentas doc. Martynas Staškus, režisierė doc. Jūratė Sodytė-Bradauskienė).

Lukiškių aikštėje įrengtoje šokio erdvėje bus rodomas spektaklis „Wreck – list of extinct species“ („Nuolaužos – išnykusių rūšių sąrašas“, chor. Pietro Marullo), kuris jau spėjo apkeliauti ne vieną Lietuvos sceną. Vakarop didžiojoje scenoje tikrą vakarėlį užkurs džiazo grupės „Quark Effect“ ir „SynthEtika“!

Elektroninės muzikos gerbėjai laukiami prie Centrinių rūmų balkono, iš kurio savo kūrybą skleis „Robotic Folk“ (doc. Jonas Jurkūnas), trio „El Chico Fuendre“, Migluma & Vecera ir Maria Paskevic. Mažojoje scenoje muzikuos DJ Iggy Shaolin, perkusininkas Lukas Budzinauskas, o Kino erdvėje (Aukų g. greta LMTA Centrinių rūmų) bus rodomi LMTA studentų įvairiais metais sukurti trumpametražiai filmai. Gedimino prospekte – nuo J. Tumo-Vaižganto iki Vasario 16-osios gatvių – vyks LMTA alumnų garso ir vaizdo instaliacijos.

Savo 90-ojo gimtadienio proga Lietuvos muzikos ir teatro akademija dovanoja vilniečiams ir sostinės svečiams tikrą šventę po atviru dangumi, kurioje susivienys įvairių kartų Akademijos studentai, dėstytojai ir alumnai – Lietuvos muzikos, teatro, šokio ir kino dabartis ir ateitis.

LMTA „Menų aikštė“ – birželio 3 d., šeštadienį, nuo 16 iki 23 val. Lukiškių aikštėje, Vilniuje. Renginio programa

LMTA informacija
2023 05 26

 

 

 

 

 

2023.05.29

Kviečiame studijuoti Meno teorijos magistrantūroje!

Domina teatro, kino, muzikos procesai? Norėtum pažvelgti į juos giliau – išmokti tirti, analizuoti? Tuomet Meno teorijos magistrantūra – kaip tik Tau!

Meno teorija – tai vienintelė antrosios pakopos (magistrantūros) studijų programa Lietuvoje, kuri sujungia teatrologijos ir kinotyros, muzikologijos ir etnomuzikologijos studijas. Glaudus ryšys tarp disciplinų bei teorijos ir praktikos atveria studentams platesnes profesinės ir kūrybinės veiklos galimybes, praktinė veikla čia derinama su meno tyrimais. Pabaigus magistrantūrą įgyjamas menotyros magistro laipsnis, kuris leidžia toliau stoti į doktorantūrą ir imtis akademinės veiklos.

Stojamasis egzaminas

  • (I) Rašto darbas. Stojantieji, kurie pirmosios pakopos studijas yra baigę LMTA anksčiau nei 2023 m. arba šias studijas baigę kitose Lietuvos ar užsienio aukštosiose mokyklose, turi atsiųsti rašto darbą būsimojo magistrinio darbo tema ne vėliau kaip 24 val. iki stojamojo egzamino pradžios. Kviečiame visų universitetų bakalaurus! Daugiau informacijos 
  • (II) Motyvacinis pokalbis vyks 2023 m. birželio 27 d., adresu: LMTA I rūmai, 1217 auditorija (Gedimino pr. 42, Vilnius).
    Stojamųjų egzaminų tvarkaraštis

Konsultacija (visoms specializacijoms):

Kontaktai pasiteiravimui:

  • etnomuzikologija – prof. habil. dr. Daiva Vyčinienė, LMTA Etnomuzikologijos katedros vedėja, el. paštas daiva.vyciniene@lmta.lt
  • muzikologija – doc. dr. Laima Budzinauskienė, LMTA Muzikologijos katedros vedėja, el. paštas laima.budzinauskiene@lmta.lt
  • teatrologija ir kinotyra – doc. dr. Lina Kaminskaitė-Jančorienė, LMTA Meno istorijos ir teorijos katedros vedėja, el. paštas lina.jancoriene@lmta.lt

Papildomas priėmimas gali būti skelbiamas nuo rugpjūčio 14 d.

Priėmimas į LMTA

LMTA informacija 
2023 05 29 

2023.05.29

Tarp „Sidabrinės gervės“ nominantų – drąsūs studentų pareiškimai

Artėja nacionalinių kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė 2023“ ceremonija, šiais metais pasitinkanti šūkiu „Drąsa kurti nugali“. Metų geriausiems birželio 4 d. bus įteikti 22 apdovanojimai, tarp kurių – „Sidabrinės gervės kiaušinis“ už geriausią studento darbą. Jauniesiems kūrėjams skirtoje nominacijoje – 5 drąsūs trumpametražio kino pareiškimai.

Metų geriausias studento darbas – nominacija, skiriama už filmą, sukurtą aukštojoje ugdymo įstaigoje. Nominantus „Sidabrinės gervės kiaušinio“ nominacijai atrankos komisija rinko iš 12 pateiktų filmų. 2023-siais ši nominacija įgyja ypatingą reikšmę – nominantų darbai sukurti Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, kuri šiais metais mini 90 metų jubiliejų. LMTA Kino ir televizijos katedra šiemet taip pat švenčia 30-ies metų gimtadienį.

„Per 30 metų katedra išaugo kaip pagrindinė nacionalinė kino mokykla, ruošianti didžiąją dalį Lietuvos kino kūrėjų. Baigusių studijas kino bendruomenės narių šiandien yra gerokai virš 700. Džiaugiamės, konkursinėje programoje matydami net 4 LMTA kino krypties studijų programos metu sukurtus darbus. Jau kurį laiką studentiškuose darbuose pastebima tendencija – kalbėti temomis, kurias patys supranta, pasitelkiant audiovizualinę kalbą, nuoširdžiai atspindėti savo požiūrį ir patirtis į supantį pasaulį. Studentų filmai jautrūs, asmeniški, išjausti. Jie nebando patikti atkartodami jau matytus filmus, jie drąsiai dalinasi savitu pasaulio matymu,“ – teigia Kino ir televizijos katedros vedėjas doc. Vytautas Dambrauskas.

Nominantų sąraše – režisierės Eglės Razumaitės filmas „Krytis“. Juosta atveria duris į Kultūros, sporto ir pramogų rūmus, kuriuose verda gyvenimiška kasdienybė. Ją nutraukia ūkvedį sutrikdantis žmonos skambutis ir iš kovos menų treniruotės pabėgę berniukai. Filme pagrindinį vaidmenį atlieka aktorius Vaidotas Martinaitis.

„Kurdama stengiuosi palikti kiek įmanoma atviresnę žinutę, nesukonkretinti jos į vieną teiginį. Šiame filme man buvo svarbu prisiliesti prie smurto temos, terpės, kurioje tai gimsta, aplinkybių, kuriomis auga, žmonių, kurie palaiko galbūt net patys to nesuvokdami. Šiuo atveju „Krytis“ yra panirimas į tamsesnius, keistus būties kampus, kuriuose bandau aiškintis, kas mus priverčia daryti vieną ar kitą sprendimą. Daug galvoju apie smurto rūšis ir tai, kad jos dažnai būna paslėptos. Smurtas gali būti subjektyvus, nukreiptas į konkretų asmenį, kaltininkas tokiu atveju yra aiškus, bet egzistuoja ir sociokultūrinės, struktūrinės, mažiau matomos prievartos formos,“ – pasakoja režisierė E. Razumaitė.

Kalbėdama apie jaunosios kartos kūrėjų filmus, ji pastebi norą gilintis į tarpasmeninius santykius, jauno žmogaus akistatą su dabartiniu pasauliu. „Tikriausiai, dažniausiai dar renkamės analizuoti save, manau vis laisviau žiūrime į formą, išbandome hibridinę kino kalbą“. 

Tarp jaunųjų nominantų – režisierė Laura Udra ir jos filmas „Juoda juoda naktis“. Filmo centre – vidutinio amžiaus vyras, bandantis pabėgti nuo žmonos išdavystės keliamo skausmo ir septyniolikmetė mergina, ieškanti tėvo, kurio niekada neturėjo, meilės. Netikėtas jųdviejų susitikimas naktiniame miesto šurmulyje įvykius pasuka kita linkme. Filme pagrindinius vaidmenis atlieka aktoriai Dainius Gavenonis ir Viktorija Zobielaitė.

Naktis pasitinka ir režisieriaus Arno Balčiūno filme „Blausos“. Lyriškumu dvelkiančioje kelio juostoje susitinka tuščiomis gatvėmis važinėjantis „Bolt“ vairuotojas ir jo dėmesį patraukianti apatiška keleivė, ketinanti kai kam atkeršyti. Filme pagrindinius vaidmenis įkūnija aktoriai Arvydas Dapšys ir Ieva Kaniušaitė.

„Nominacija ir apdovanojimai nėra svarbiausia motyvacija, tačiau filmai yra skirti žiūrovams, todėl žinojimas, kad jie surezonavo su istorija yra didelė paskata kurti toliau,“ – apie nominacijos svarbą pasakoja režisierius A. Balčiūnas. Anot jo, kuriant filmą sudėtingiausia proceso dalis yra scenarijaus rašymas. „Kliūtys, kylančios filmuojant, pasiruošimo metu, postprodukcijoje gali būti „išdirbtos“ rezultatui skiriant daugiau laiko. Tuo tarpu rašant susiduriama su didžiule pasirinkimo baime, nežinomybe, kur scenarijus nuves“. 

Režisieriaus Viktoro Gineičio filmas „Nuosėdos“ nukelia į ankštą daugiabutį, kuriame gyvena dvidešimt penkerių metų Mantas ir jo senyvo amžiaus močiutė. Sudėtingą, kartais varginančią jų kasdienybę nutraukia pablogėjusi močiutės sveikata. Juostoje – jaunosios ir senosios kartos susidūrimas, prisirišimas ir akistata su neišvengiamybe. Pagrindinius vaidmenis filme vaidina aktoriai Donatas Želvys ir Nijolė Ona Lepeškaitė.

„Noriu būti žmogum“ – vienintelė šiais metais studentų darbų nominacijų sąraše esanti dokumentinė juosta. Režisieriaus Rinaldo Tomaševičiaus filmas seka kalėjime dėl sunkių nusikaltimų atsidūrusių ir iš jo išvykstančių žmonių gyvenimus. 

Anot režisieriaus, kurti paskatino ir procese padėjo sudėtingos asmeninės patirtys – teistumas, gyvenimas gatvėje, kiti paklydimai. „Nors reikėjo šiek tiek laiko, filmavimo metu tapau kalinčiųjų draugu, su manimi jie galėjo būti atviri, todėl ir aš galėjau parodyti jų žmogiškumą. Tai buvo ir savotiška galimybė pasidalinti gerąja patirtimi, suteikti kalintiems žmonėms motyvacijos. Svarbu parodyti, kad jie nėra „nurašyti“ – mane patį stojantis ant kojų žmonės padrąsindavo, neturėjau baimės, kad nesusirasiu darbo. Tos sienos visuomenėje, mano manymu, po truputį lūžta“, – pasakoja R. Tomaševičius. 

 „Sidabrinės gervės“ apdovanojimų ceremonija vyks birželio 4 d. Kauno valstybiniame muzikiniame teatre, renginį tiesiogiai transliuos Lrt.lt, LRT Plius ir LRT. Renginio transliacija prasidės 20 val. per LRT Plius ir lrt.lt, o nuo 21 val. ceremonija tęsis LRT eteryje. Raudono kilimo transliacijas – nuo 19 val. per lrt.lt. Nacionalinius kino apdovanojimus organizuoja asociacija AVAKA kartu su Lietuvos kino centru. Lietuvišką kiną palaiko „Telia Play“. „Sidabrinės gervės“ filmų atrankos ir balsavimo komisijų darbą prižiūri tarptautinė audito kompanija „Grant Thornton Baltic“. 

Organizatorių informacija 
2023 05 29 

2023.05.27

In memoriam Zita Kelmickaitė (1951–2023)

Dalijamės liūdna žinia. Eidama 72-uosius metus mirė muzikologė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentė Zita Kelmickaitė (1951 10 19–2023 05 27). 

Muzikologė, LRT laidų vedėja, etnografinių ansamblių vadovė ir festivalių organizatorė doc. Zita Kelmickaitė su Lietuvos muzikos ir teatro akademija buvo susiejusi visą savo profesinį gyvenimą. 1975 m. baigė anuometinę Lietuvos konservatoriją (prof. Juozo Gaudrimo klasę) ir iš karto po studijų pradėjo dėstyti gimtosios Klaipėdos Lietuvos konservatorijos fakultetuose. Nuo 1978 m. nepertraukiamai dėstė Vilniuje, LMTA Muzikos fakultete.  1983 m. baigė Teatro, muzikos ir kinematografijos instituto Leningrade aspirantūrą (prof. Izalijaus Zemcovskio klasę). Nuo 1992 m. buvo LMTA docentė. 

1976–1978 m. dirbo savaitraščio „Literatūra ir menas“ Muzikos skyriaus redaktore. 1973–1975 m. buvo Lietuvos radijo muzikos laidų, 1995–2000 m. katalikų radijo programos „Mažoji studija“ laidos „Muzikos menas“ rengėja. Z. Kelmickaitė buvo Lietuvos kompozitorių sąjungos Muzikologų sekcijos narė, 2003–2004 m. – LKS Muzikos fondo pirmininkė. Nuo 1980 m. dirbo Lietuvos televizijoje (dabartinėje LRT), kūrė laidas, scenarijus televizijos filmams. Z. Kelmickaitės vedamos laidos: Lietuvos radijuje – „Neišjunk televizoriaus“, „Toks gyvenimas su Zita Kelmickaite“, LRT Kultūros kanale – „Gyvenimo ratu su Zita Kelmickaite“ (2007–2009), LRT TV – „Ryto suktinis su Zita Kelmickaite“. 

Zita Kelmickaitė 1977–2007 metais buvo Vilniaus universiteto folkloro ansamblio „Ratilio“ vadovė, su juo parengė daugybę koncertinių programų. Ji buvo festivalių „Skamba skamba kankliai“, „Baltica“, „Smithsonian folklife festival“ Vašingtone, Baltijos kultūros dienos (Švedija) Lietuvos programos meno vadovė. Parašė straipsnių apie muzikinės kultūros palikimą, šiuolaikinę lietuvių muziką. 

Zitos Kelmickaitės nuopelnai buvo įvertinti apdovanojimais: 1995 m. ji pelnė Jono Basanavičiaus premiją, 1999 m. – Lietuvos Respublikos Vyriausybės meno premiją. 2000 m. Zitai Kelmickaitei buvo įsegtas Gedimino ordino Riterio kryžius, 2018 m. – ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžius. 2021 m. Zitos Kelmickaitės 70-mečio proga jai buvo dedikuota LMTA Jaunųjų tyrėjų konferencija. 

Nuoširdžiai užjaučiame artimuosius. 

Lietuvos muzikos ir teatro akademija 
2023 05 27 


Zita Kelmickaitė bus pašarvota Šv. Jonų bažnyčioje (šv. Jonų g. 12, Vilnius). Lankyti bus galima gegužės 29 d., pirmadienį, nuo 16 val. iki 21 val. ir gegužės 30 d., antradienį, nuo 9 iki 10.30 val. Gegužės 29 d. 18 val. šv. Jonų bažnyčioje už Z. Kelmickaitę bus aukojamos mišios. Urna išnešama gegužės 30 d. 10.30 val. Laidotuvės vyks Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje.

2023.05.24

Sveikiname Lietuvos kompozitorių Metų kūrinių rinkimų laureatus!

Gegužės 23 d. Kompozitorių namuose buvo paskelbti Lietuvos kompozitorių sąjungos organizuojamų Metų kūrinių rinkimų rezultatai. Sveikiname laureatus – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos alumnus bei studentą Jurgį Kubilių, pelniusį Jaunojo kompozitoriaus premiją! 

Laureatamas buvo įteiktos premijos penkiose kategorijose ir papildomi prizai.

Premija Orkestrinių kūrinių kategorijoje atiteko kompozitoriui, atlikėjui, radijo laidų kūrėjui Šarūnui Nakui už seansą dviem orkestrams „Moters žvilgsnis“, kurio premjera įvyko 2022 m. spalio 8 d., Vilniaus Rotušėje, festivalyje „Muzikos ruduo“. Premjerą atliko Lietuvos simfoninis pučiamųjų orkestras, Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, dirigentai Mantvydas Drūlia ir Karolis Variakojis. Šarūnas Nakas 1986 m. baigė prof. Juliaus Juzeliūno kompozicijos klasę Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. 

Sceninių kūrinių kategorijoje premija atiteko dviem kompozitoriams – Albertui Navickui ir Jūrai Elenai Šedytei – už muziką tarpdisciplininiam šiuolaikinio baleto spektakliui „Orfėjas, Euridikė“, kurio premjera įvyko lapkričio pabaigoje, Dūmų fabrike. Kiti kūrybinės grupės nariai: choreografas Martynas Rimeikis, libreto autorius Rimantas Ribačiauskas, scenografas ir šviesų dailininkas Arvydas Buinauskas, duetas „Twenty Fingers Duo“ (smuikininkė Lora Kmieliauskaitė ir violončelininkas Arnas Kmieliauskas), šokėjai Jeronimas Krivickas ir Julija Stankevičiūtė, kostiumų dailininkas Juozas Valenta. Albertas Navickas 2009 m. baigė LMTA prof. Osvaldo Balakausko kompozicijos klasę, Jūra Elena Šedytė – 2018 m. kompozicijos bakalauro studijas pas prof. dr. Mārtiņšą Viļumsą. 

Premija Kamerinių kūrinių kategorijoje atiteko Raimondai Žiūkaitei už kompoziciją „WWW“, kurios premjera įvyko Liucernoje, Šveicarijoje, 2022 m. rugsėjo 3 d. Kūrinį, parašytą Liucernos festivalio akademijos užsakymu, atliko ansamblis IEMA (International Ensemble Modern Academy), dirigentas Hankyeol Yoon. Jaunosios kartos kompozitorė, meno daktarė R. Žiūkaitė šalia solidžios akademinės muzikos rašymo pasirodo ir kaip atlikėja performansuose balsui ir elektronikai, yra grojusi roko grupėse ar pasirodžiusi kaip solo dainų autorė bei atlikėja. Raimonda Žiūkaitė 2020 m. LMTA apgynė meno daktaro darbą, vadovas – prof. dr. Mārtiņš Viļums, 2012 m. baigė LMTA magistrantūros studijas pas prof. Rytį Kabelį. 

Paryžiuje gyvenantis kompozitorius ir biochemikas Albertas Navickas pelnė premiją ir Vokalinių kūrinių kategorijoje už kūrinį „Out of Rolling Ocean the Crowd“. Jo premjera nuskambėjo Nacionalinėje dailės galerijoje, gruodžio 10 d., Naujosios muzikos renginių serijos „Kontaktas“ koncerte. Kūrinio atlikėjai – šiuolaikinės muzikos ansambliai „Melos“ ir „Cello Club“. Šis kūrinys taip pat sulaukė sėkmės ir ką tik įvykusioje 69-ojoje Tarptautinėje kompozitorių tribūnoje („Rostrum“) Hagoje – pateko tarp 11 rekomenduojamų kūrinių, kurie bus transliuojami mažiausiai 24-iose Europos (ir ne tik) radijo stotyse.

Kompozitorė Egidija Medekšaitė pelnė du apdovanojimus. Elektroakustinių kūrinių kategorijoje geriausiu kūriniu pripažinta jos kompozicija smuikui ir elektronikai „Mishra Pilu“. Kūrinio premjera įvyko Edinburge, 2022 m. balandžio 4 d., atliekant smuikininkei Emmai Jane Lloyd. Šis kūrinys taip pat sulaukė daugiausiai klausytojų balsų (1403) interneto svetainėje adresu www.muzikosantena.lt/2022metukuriniai vykusiame balsavime už geriausių 2022 metų kūrinių penkioliktuką ir pelnė Lietuvos muzikos informacijos centro įsteigtą Publikos simpatijų prizą. Anglijoje gyvenanti kompozitorė aktyviai reiškiasi įvairiuose tarpdisciplininiuose projektuose, rašo muziką šokio spektakliams, filmams, jos kūryba nuolat skamba šiuolaikinės muzikos festivaliuose Lietuvoje bei užsienyje, o autorės pavardė dažnai nuskamba tarp geriausių kompozitorių įvairiuose tarptautiniuose konkursuose. Egidija Medekšaitė taip pat yra LMTA alumnė – 2007 m. baigė prof. Ryčio Mažulio kompozicijos klasę. 

Siekiant pastebėti ir paskatinti talentingus jaunuosius Lietuvos kūrėjus, ekspertų sprendimu gali būti skiriama Jaunojo kompozitoriaus premija. Šiemet ji atiteko kompozitoriui, muzikos kritikui, renginių organizatoriui ir vedėjui Jurgiui Kubiliui. Jis studijuoja LMTA, yra prof. dr. Mārtiņšo Viļumso kompozicijos klasės studentas. 

LKS Metų kūrinių rinkimams buvo pateikta 70 kūrinių, kurių premjeros įvyko 2022 metais. Juos vertino muzikologė, komisijos pirmininkė Beata Baublinskienė, altininkas ir dirigentas prof. Robertas Bliškevičius, kanklininkė doc. dr. Aistė Bružaitė, muzikologė Eglė Gudžinskaitė, smuikininkė prof. dr. Rūta Lipinaitytė, muzikologai Linas Paulauskis ir prof. dr. Rima Povilionienė, kompozitoriai Kristupas Bubnelis ir prof. dr. Mārtiņš Viļums, dirigentas Karolis Variakojis.

Konkursą organizuoja Lietuvos kompozitorių sąjunga, kurios veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Partneris – Lietuvos muzikos informacijos centras, informacinis rėmėjas LRT KLASIKA. Konkurso premijų steigėja – Asociacija LATGA.

Pagal Lietuvos kompozitorių sąjungos informaciją 
2023 05 24 

2023.05.23

Sveikiname akordeonistus, dalyvavusius „Klingenthal“ konkurse Vokietijoje!

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Akordeono katedra dalyvavo 60-ajame tarptautiniame akordeonistų konkurse „Klingenthal“, vykusiame gegužės 7–13 d. Vokietijoje. Tai vienas seniausių pasaulio akordeono konkursų, keliantis iššūkių visų kategorijų akordeonistams!

Prof. Raimondas Sviackevičius jau trečią kartą buvo pakviestas dirbti žiuri komisijoje drauge su prestižinių Europos aukštųjų mokyklos profesoriais: Stefanu Hussongu (Voketija), Mie Miki (Japonija), Veli Kujala (Suomija), Iñaki Alberdi (Ispanija), Claudia Buder (Vokietija), Grzegorzu Stopa (Austrija/Lenkija), Vladimiru Blagojevićiumi (Serbija), Andreasu Nebliu (Vokietija), Djordje Gajiciumi (Škotija), Na Songu (Kinija), Jacques’u Mornet (Prancūzija) ir kitais. 

Lietuvos muzikos ir teatro akademijai atstovavo Akordeono katedros vedėjo prof. R. Sviackevičiaus klasės studentas Edgaras Dičpinigaitis, kuris dalyvavo koncertinių atlikėjų trijų turų kategorijoje. Sėkmingai pasirodęs pirmame ir antrame ture, atlikėjas sulaukė puikių įvertinimų.

Kamerinių ansamblių kategorijoje dalyvavo jau kelis konkursus šį pavasarį laimėjęs LMTA akordeonistų trio „UnSeen“. R. Sviackevičiaus paruoštas „UnSeen“ buvo apdovanotas trečios vietos diplomu, statulėle ir pinigine premija.

Taip pat Lietuvai atstovavo Jonas Vozbutas, kurį galima pasveikinti I prizu trečioje amžiaus kategorijoje iki 18 metų!

Džiaugiamės, kad LMTA akordeonistai garbingai pasirodo Europos renginiuose. Didžiuojamės jų pasiekimais!

LMTA Akordeono katedros informacija
2023 05 23

2023.05.23

„NordBaltic Incubator: Dokumentinė Klaipėda’23“ kviečia registruotis!

Rugsėjo 10–19 d. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakultete vyks Audiovizualinių menų industrijos inkubatoriaus (AMII) organizuojamos tęstinės kūrybinės dirbtuvės „NordBaltic Incubator: Dokumentinė Klaipėda“. Save išbandyti kino kūrėjo vaidmenyje kviečiamos entuziastingos ir kūrybiškos asmenybės, o dalyvavimas šeštą kartą Klaipėdoje ir 11 kartą Lietuvoje vykdomame projekte yra nemokamas.

Kiekvienais metais projektą lydi įvairios temos – šiemet dalyvių kūriniuose bus siekiama pristatyti Klaipėdos spalvingumą. Minint Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-ąsias metines, dalyviai raginami užfiksuoti ryškias Klaipėdos spalvas, kuriose atsispindi įvairūs daugiakultūrio miesto veidai. Tam, kad kūrybinių dirbtuvių dalyviai galėtų realizuoti savo kino sumanymus, projekto metu suteikiama profesionali filmavimo technika, kurios dėka įvairūs Klaipėdos krašto veidai ir atspalviai perkeliami į didįjį ekraną. 

Kūrybinių dirbtuvių pradžioje jaunieji kino kūrėjai klausys viešų paskaitų apie dokumentinio kino kūrimo procesą ir jo pagrindus, o vėliau dalyvaus praktiniuose seminaruose. Tam, kad kūrybiškos mintys ir sumanymai būtų įgyvendinti kuo geriau, projekto komanda dalyviams talkins visuose proceso etapuose: tai – idėjų generavimas, scenarijaus rašymas, filmavimas, vaizdo ir garso montažas bei post-produkcija. Kūrybinių dirbtuvių metu sukurti trumpametražiai dokumentiniai filmai vainikuoja projekto pabaigą – audiovizualiniai dalyvių sumanymai viešai pristatomi nemokamoje filmų peržiūroje „Klaipėdos kultūros fabrike“, „Arlekino“ kino salėje.

Jau antrą kartą projekte dalyvaujanti dokumentinio kino režisierė Marija Stonytė viešų paskaitų metu pristatys dokumentinio kino specifiką, o teorinius proceso pagrindus papildys žymi Lietuvos režisierė ir prodiuserė Inesa Kurklietytė. Klaipėdos krašte slypi neatrastos ir ypatingos kinematografiškos vietos, kurias gerai pažįstantis Klaipėdos kino biuro vadovas Tomas Jašinskas pristatys ieškantiems įkvėpimo dalyviams. Praktinio proceso sklandumą užtikrins konsultantų komanda, sudaryta iš patyrusių kino industrijos profesionalų: tai – vaizdo operatorius Paulius Orlovskis, fotografas ir montažo režisierius Modestas Endriuška, garso režisierius ir kompozitorius Ramūnas Jasutis. Projektą koordinuos Emil Borovik.

Kviečiame visus kinu besidominčius klaipėdiečius dalyvauti projekte ir išbandyti save dokumentinio kino kūrimo procese bei kūrybiškai užfiksuoti Klaipėdos krašto spalvas. Registruotis galima išsiuntus savo kontaktinius duomenis el. paštu: borovik.emil@gmail.com.

Projekto rėmėjai ir partneriai: Klaipėdos miesto savivaldybė, Lietuvos muzikos ir teatro akademija, VšĮ Culture Bridge, Klaipėdos kino biuras, Klaipėdos kultūros fabrikas.

Kontaktinis asmuo: 
Emil Borovik 
Tel. +370 699 76740 
El. p. borovik.emil@gmail.com

2023 05 23

2023.05.22

LMTA studentai dalyvavo mokomojoje stovykloje ,,ActinArt“ Islandijoje!

Gegužės 12-18 d. LMTA studentai Kotryna Lukšytė (meno teorija – muzikologija, magistrantrūros studijos), Laurynas Jakutis (muzikos industrija ir prodiusavimas, bakalauro studijos), Viktorija Brazaitė (muzikos atlikimas, fortepijonas, bakalauro studijos) ir LMTA Meno vadybos skyriaus dėstytoja Inga Uus dalyvavo „ActinArt“ Estijos akademijos organizuojamoje mokomojoje stovykloje Islandijoje.

Iš Baltijos ir Šiaurės šalių aukštųjų mokyklų muzikos atlikimo ir vadybos studijų programų susirinkę studentai dirbo tarptautinėse komandose, dalyvavo paskaitose ir kūrybinėse dirbtuvėse, kurių metu buvo ugdomi meninei praktikai reikalingi įgūdžiai, atsižvelgiant į šių dienų pokyčius ir globalias problemas. Per penkias dienas studentai bendradarbiaudami su dėstytojais išnagrinėjo tokias temas kaip regeneracija, socialinė atsakomybė, bendruomenės kūrimas ir santykių stiprinimas.

Kitas stovyklos tikslas – atkurti/gilinti ryšį su gamtą. Studentai ne tik tyrinėjo Hvammstangi (miestelio, kuriame buvo apsistoję) apylinkes, bet ir nuvyko pasigrožėti Sjónahorn kriokliu, geoterminiais baseinais, stebėjo ruonius, aplankė tekstilės muziejus bei turėjo progą pabendrauti su menininkais, reziduojančiais Islandijoje.

Stúdíó Handbendi ir Lauryno Jakučio nuotraukos

LMTA informacija
2023 05 22

2023.05.20

Kvietimas konferencijai „Miestas kine ir audiovizualinėse medijose“

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Meno istorijos ir teorijos katedra kviečia teikti pranešimų santraukas 8-ajai Baltijos regiono kino konferencijai Miestas kine ir audiovizualinėse medijose.

Pranešimų santrumpų pateikimo terminas – birželio 23 d. 
Konferencijos datos: š. m. spalio 20–21 d. 
Vieta  Meno avilio Sinemateka (Goštauto g. 2, Vilnius).
Dalyvavimo būdas – gyvai.
Konferencijos kalba – anglų.
Organizuojančios institucijos: Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Lietuvos kultūros tyrimų institutas, Medijų edukacijos ir tyrimų centras Meno avilys.
Partneriai: Nacionalinis Estijos kino archyvas, Latvijos kultūros akademija, Vilniaus miesto savivaldybė.

Miestas yra aktyvus globalių procesų, tokių kaip klimato kaita, geopolitiniai veiksmai, militarizavimasis, veikėjas ir fonas jiems reikštis. Tokie filmai kaip Samai (rež. Waad Al-Kateab, 2019) ir Mariupolis 2 (rež. Hanna Bilobrova ir Mantas Kvedaravičius, 2022) fiksuoja miesto patirtis naujais, asmeninės perspektyvos, rakursais. Įvairėjant miesto medijavimo būdams, kviečiame tyrėjus apmąstyti šią kaitą VIII Baltijos regiono kino konferencijoje, kurios tema – Miestas kine ir audiovizualinėse medijose. Konferencijoje gilinsimės į miesto, urbanistinės erdvės vaizdavimo, filmų, audiovizualinių medijų sklaidos, rodymo ir auditorijų sąryšius su miestų kultūra ir erdve. 

Kino ir miesto sąryšiai, vadinti „celiulioidinės kino juostos ir asfalto chemija“, ryškūs nuo pat kino ištakų: klasikinėje kinotyroje įprastai jie buvo tiriami pasitelkiant modernybės prieigas. Pastarąsias palaipsniui keičia skaitmeninių medijų  ir globalizacijos ryšiai, kurie tiriami kinotyrą derinant su šiuolaikine miestotyra, medijų ir  industrijų studijomis.

Atliepdami/os tarptautines tendecijas, šia konferencija siekiame suburti kino, medijų ir transdisciplininių sričių tyrėjus/jas, analizuojančius/ias filmus (judančio vaizdo kūrinius, mėgėjiškus filmus, performatyvius, scenos menų įrašus ir kt.), audiovizualines medijas (televiziją, video žaidimus, virtualę realybę ir kt.) bei miestą (pasitelkiant miestotyrą, architektūrą, geografiją, vizualųjį meną, literatūrą ir kt.). Kviečiame teikti paraiškas iš įvairių akademinių disciplinų perspektyvos: tiek kino, kultūros istorijos, tiek šiuolaikinio meno ar medijų tyrimų.

Konferencijos pranešimų paraiškų laukiame šiomis ir panašiomis kryptimis:  

  • Kinas ir miesto kultūra;
  • Kinematografiniai miesto žanrai; 
  • Miestas audiovizualinėje vaizduotėje;
  • Miestovaizdžiai ir vizualizacijos, miesto architektūra kine;
  • Miesto garsovaizdžiai kine;
  • Miestas kaip vieta ir erdvė kine;
  • Namai mieste – viešų ir neviešų erdvių vaizdavimas kine;
  • Kino rodymo infrastruktūros mieste: viešos ir asmeninės kino auditorijų (rodymo bei žiūrėjimo) praktikos;
  • Miesto kino teatrų architektūra;
  • Kino festivaliai kino ir miestų kultūroje;
  • Skaitmeninis miestas;
  • Miestas kaip globali kinematografinė aikštelė;
  • Urbanistinis kraštovaizdis ir karai bei katastrofos kine;
  • Urbanistinė erdvė ir feminizmo, rasės bei queer klausimai kine;
  • Kūnas ir miesto erdvė kine;
  • Audiovizualiniai archyvai kaip miesto infrastruktūros dalis;
  • Apsaugos kameros viešose ir privačiose erdvėse;
  • Miestas ir ekosistema kine;
  • Miestas ir aplinkos medijavimas;
  • Miestas ir saugumo diskursas kine;
  • Miestas, dizainas ir mada kine;
  • Urbanistinės erdvės dekolonizavimas ir kinas;
  • Dekolonijinės metodologijos kinotyroje.

Kilus klausimų dėl paraiškų teikimo
Doc. dr. Lina Kaminskaitė
lina.jancoriene@lmta.lt, dr. Ilona Jurkonytė conference@balticfilmhistory.org.

Konferencijos komisija ir koordinatoriai: dr. Eva Näripea, dr. Zane Balčus, Mantė Valiūnaitė, Vitalij Binevič, Ona Kotryna Dikavičiūtė, Anna Burdina. 

Konferenciją lydės teminis akademinio žurnalo Studies in Eastern European Cinema numeris.

PARAIŠKŲ TEIKIMO GAIRĖS 
Pranešimo santrumpą anglų k. (250–300 žodžių) ir glaustą biografiją (200 žodžių) pateikite iki birželio 23 d. el. paštu BalticFilmConference2023.

Pareiškėjus informuosime liepos 7 d.

Konferencija nemokama.

LMTA Meno istorijos ir teorijos katedra 
2023 05 17 

2023.05.18

Kviečiame į „Erasmus+“ studentų koncertą

Džiaugiamės, galėdami pakviesti visus į artėjantį Erasmus+ studentų koncertą, kuriuo siekiama suburti Erasmus studentus ir sukurti unikalią muzikinę patirtį. Koncertas vyks gegužės 30 d. 18.30 val. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Centrinių rūmų Juozo Karoso salėje.

Koncerte pasirodys talentingi atlikėjai, dalyvaujantys Erasmus programoje. Pasiruoškite būti sužavėti darnios skirtingų estetikų sintezės, kai į sceną lipa duetai ir trio! Tarp vakaro atlikėjų – du pianistai, du dainininkai, aktorius ir akordeonistė. Kiekvienas atlikėjas koncertui suteiks savo unikalų stilių ir atlikimo manierą.

Koncertą pradės trumpa įžangos kalba apie renginio reikšmę ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos 90-metį. Rengiamas vakaras liudija LMTA įsipareigojimą puoselėti tarptautinius ryšius, draugystę ir muzikinį augimą.

Programoje susipins įvairūs stiliai ir kultūros. Dainininkė iš Suomijos Justiina Mäkäräinen ir pianistė iš Bulgarijos Sabka Sabeva ​​pristatys žavų Johanneso Brahmso ir suomių autorių kompozicijų derinį. Vėliau ispanų dainininkė ir dirigentė Maria Dominguez, kuriai akomponuos pianistas iš Italijos Bruno Mario Billone, atliks kūrinius iš Maurice‘o Ravelio siuitos bei ispanų kompozitoriaus – dainininkės tėvo – kūrinį.

Serbų akordeonistė Georgina Bognar ir pianistas Bruno Mario Billone su Carloso Gardelio kūriniu nukels mus į aistringą tango pasaulį. Vėliau, lydint teatrališkam rumunų aktoriaus Orso Deli Antalio pasirodymui, pianistas ir akordeonistė pateiks emocingą Astoro Piazzollos kūrinį. Koncertą vainikuos Orso Deli Antalio ir Bruno Mario Billone dueto improvizacija.

Šis koncertas – tai nuostabi galimybė paliudyti muzikos galią jungti kultūras, kurti ryšius ir įkvėpti meniniam augimui. Kviečiame atvykti pasiklausyti pasirodymų!

Marija Židonytė  
2023 05 18 

2023.05.16

Akademija kviečia į gimtadienio šventę „Menų aikštėje“!

2023-ieji Lietuvos muzikos ir teatro akademijai ypatingi – pagrindinei Lietuvos ir didžiausiai Baltijos kraštuose muzikos, teatro, šokio ir kino mokyklai sukanka 90 metų! Ta proga Akademija birželio 3 d. rengia atvirą visuomenei gimtadienio šventę Lukiškių aikštėje. Priešais LMTA Centrinius rūmus atsiverianti viena pagrindinių Vilniaus viešųjų erdvių pavirs „Menų aikšte“, kurioje nuo 16 val. vyks talentingųjų Akademijos studentų, charizmatiškųjų dėstytojų ir žymių alumnų muzikos, teatro ir šokio pasirodymai bei kino seansai. LMTA kviečia nepraeiti pro šalį: šventės šūkis – ateik, išgirsk, pamatyk!

PROGRAMA

Lukiškių aikštėje ir jos prieigose bus įrengtos dvi scenos muzikos ir teatro pasirodymams, erdvė šokio spektakliui, iš LMTA Centrinių rūmų balkono sklis elektroninė muzika, greta esančioje Aukų g. bus rodomi trumpametražiai filmai, o Gedimino prospekte prie Akademijos – garso ir vaizdo instaliacijos. „Menų aikštėje“ susivienys įvairių kartų LMTA studentų pajėgos! Alumnai prisimins smagius studijų laikus, o šventės svečiai galės tapti ypatingos meno vienijamų žmonių bendrystės dalimi ir patirti jų kibirkščiuojantį kūrybiškumą.

„Menų aikštėje“ išskirtinius pasirodymus surengs visi trys LMTA fakultetai – Muzikos, Teatro ir kino bei Klaipėdos. Šventės pradžią didžiojoje scenoje paskelbs LMTA Pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų orkestro bei LMTA varinių pučiamųjų orkestro „Brass LT“ pasirodymas (vadovai prof. Robertas Beinaris, doc. Egidijus Ališauskas, doc. Rimvydas Savickas, Remigijus Vilys, Linas Rupšlaukis). Į sceną lips ir žymus tenoras, LMTA alumnas Rafailas Karpis. Su charizmatiškąja operos soliste Ieva Prudnikovaite muzikuos LMTA akordeonų orkestras (vadovai prof. Raimondas Sviackevičius, Tadas Motiečius), gros akordeonų trio „UnSeen“, o pasirodymą papuoš tango šokėjai doc. Brigita Rodriguez ir Carlos Rodriguez. Su LMTA liaudies instrumentų orkestru (vadovai doc. Aistė Bružaitė, doc. E. Ališauskas) dainuos sopranas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė, LMTA profesorė Asta Krikščiūnaitė. Žiūrovams staigmena turėtų tapti LMTA Styginių instrumentų katedros Violončelių orkestras (vad. prof. Rimantas Armonas) – vienoje scenoje susiburs per 30 violončelininkų!

„Menų aikštėje“ publika taip pat išvys LMTA Dainavimo katedros Operos studijos solistus (dirigentas doc. Martynas Staškus, režisierė doc. Jūratė Sodytė-Bradauskienė), Vaidybos ir režisūros katedros studentus (vadovai prof.  Viktorija Kuodytė, prof. Darius Meškauskas), Klaipėdos fakulteto vaidybos studijų diplomantus (vadovai prof. Valentinas Masalskis, doc. Nijolė Sinkevičiūtė-Kriūnienė). Scenoje dainuojamosios poezijos kerus paskleis LMTA alumnai, aktoriai Saulius Bareikis ir Kristina Kazlauskaitė. Su kolegomis, „Keistuolių teatro“ aktoriais Ilona Balsyte ir Dariumi Auželiu, pasirodys LMTA profesorius Aidas Giniotis.

Specialiai įrengtoje šokio erdvėje LMTA Šokio ir judesio katedra rodys spektaklį „Wreck – list of extinct species“ (choreografas Pietro Marullo, kompozitorius Jean Noël Boissé, prodiuseris „Be kompanijos“). Vakarop didžiojoje scenoje tikrą vakarėlį užkurs džiazo grupės „Quark Effect“ ir „SynthEtika“.

Tarp didžiųjų kolektyvų pasirodymų įsiterps mažojoje scenoje muzikuojantys DJ Iggy Shaolin, perkusininkas Lukas Budzinauskas bei iš Centrinių rūmų balkono savo elektroninę kūrybą skleisiantys Migluma & Vecera, Robotic Folk, El Chico Fuendre ir Maria Paskevic. Kino erdvėje (Aukų g. greta LMTA Centrinių rūmų) nuo 16 iki 23 val. LMTA Kino ir televizijos katedra, šiais metais švenčianti savo įkūrimo 30-metį, rodys trumpametražius filmus, o Gedimino prospekte (nuo J. Tumo-Vaižganto iki Vasario 16-osios g.) vyks LMTA alumnų garso ir vaizdo instaliacijos.

LMTA savo istoriją skaičiuoja nuo 1933 m., kai tuometinėje Lietuvos sostinėje buvo įsteigta Kauno konservatorija. Teatras pradėtas dėstyti 1952 m. Vilniuje, kinas – 1993 m., šokis – nuo 1998-ųjų. Šiandien studijos vyksta ne tik sostinėje, bet ir uostamiestyje: 1975–1997 m. veikę Klaipėdos fakultetai į LMTA glėbį sugrįžo 2018 m. kaip Klaipėdos fakultetas. LMTA 90-mečiui skirti šventiniai renginiai vyksta visus metus.

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos gimtadienio šventė „Menų aikštė“ – birželio 3 d., šeštadienį, nuo 16 iki 23 val. Lukiškių aikštėje, Vilniuje. 

LMTA informacija
2023 05 16 

Renginiai

2023/06/09

GABIJOS TATLAUSKAITĖS (KANKLĖS) IR JOKŪBO VAITELĖS (BIRBYNĖ) KAMERINIO ANSAMBLIO EGZAMINAS-KONCERTAS

2023 m. birželio 9 d., penktadienį, 18 val
LMTA Juozo Karoso salėje (Gedimino pr. 42, Vilnius)

GABIJOS TATLAUSKAITĖS (KANKLĖS) IR JOKŪBO VAITELĖS (BIRBYNĖ) KAMERINIO ANSAMBLIO EGZAMINAS-KONCERTAS

Dėstytoja doc. dr. Aistė Bružaitė

Taip pat dalyvauja Edgaras Volosevič (akordeonas)

Programa:
Vytautas Germanavičius (1960). Chanson
Pietro Nardini (1722–1793). Sonata D-dur: III d. – Arioso, IV d. – Finale
Maurice Ravel (1875–1937). Pavana, Jokūbo Vaitelės, Gabijos Tatlauskaitės aranž.
Ian Clarke (1964). „Hipnozė“
Claude Debussy (1862–1918). Reviere, Jokūbo Vaitelės aranž.
Arvydas Malcys (1957). „Kristijono atostogos“

Koncertas nemokamas, maloniai kviečiame!

2023/06/12

LMTA DOKTORANTAI: GINTARĖ KAMINSKAITĖ (VIOLONČELĖ) 

2023 m. birželio 12 d., pirmadienį, 18 val. 
LMTA Juozo Karoso salėje (Gedimino pr. 42, Vilnius)

LMTA DOKTORANTAI: GINTARĖ KAMINSKAITĖ (VIOLONČELĖ) 

Prof. Tomaszo Strahlio (F. Chopino  muzikos universitetas, Varšuva) ir prof. Rimanto Armono klasė

Koncertmeisterė Milda Juciūtė 

Programoje:
Johann Sebastian Bach (1685–1750). Alemanda iš siuitos solo violončelei Nr. 1 G-dur, BWV 1007 
Lucio Amanti (1977). Alemanda iš „Džiazo siuitos“ violončelei 
Krzysztof Penderecki (1933–2020). Capriccio per Siegfried Palm 
Anatolijus Šenderovas (1945–2019). „Sulamitos giesmės“ 
Lucio Amanti (1977). „Džiazo sonatos“ violončelei ir fortepijonui: III d. – Ballad, IV d. – Then Go! 

2023/06/13

LMTA DOKTORANTAI: RASA DZIMIDAITĖ (SOPRANAS) IR PAULIUS PRASAUSKAS (BOSAS)

2023 m. birželio 13 d., antradienį, 16 val.
LMTA Juozo Karoso salėje (Gedimino pr. 42, Vilnius)

LMTA DOKTORANTAI: RASA DZIMIDAITĖ (SOPRANAS) IR PAULIUS PRASAUSKAS (BOSAS)

Atlikėjai:
RASA DZIMIDAITĖ (sopranas, prof. Deividas Staponkus)
Koncertmeisterė Nijolė Baranauskaitė
Programoje: A. Schönberg, A. Berg, F. Bajoras

PAULIUS PRASAUSKAS (bosas, prof. Irena Milkevičiūtė)
Koncertmeisterė Raminta Gocentienė
Programoje: F. Durante, F. Schubert, G. Meyerbeer, Ch. Gounod

Koncertas nemokamas, maloniai kviečiame!

2023/06/20 - 2023/06/21

SEMINARAI STUDENTAMS SU TONI DOLFO-SMITH

2023 m. birželio 20, 21 d., 18.30–21.00 val.

Domus Maria didžiojoje salėje (Aušros Vartų g. 12, Vilnius)

SEMINARAI STUDENTAMS SU TONI DOLFO-SMITH

LMTA kapelionas kun. Dovydas Grigaliūnas ir Vilniaus akademinės sielovados centras kviečia į seminarus, skirtus studentiško amžiaus jaunimui, siekiančiam geriau suprasti save, savo veiksmus ir tapatumą. Seminaro vedėjas – tarptautinės bendruomenės „Kelionė“ (Journey Canada) vykdomasis direktorius, įkūrėjas Toni Dolfo-Smith (Kanada).

Baigęs Vankuverio Regento koledžą ir įgijęs šeimos bei santuokos konsultanto diplomą, pastaruosius 15 metų Tonis padeda sprendžiantiems santykių, vidinės gėdos ir stagnacijos problemas, įvairiais klausimais konsultuoja sielovados bendruomenių, valstybinių struktūrų darbuotojus, psichologus ir terapeutus. Turėdamas įspūdingą gyvenimo ir veiklos patirtį, šių seminarų metu svečias pasidalins savo įžvalgomis šiomis temomis:

Birželio 20 d., antradienį 
𝗣𝗔𝗩𝗔𝗥𝗚𝗔𝗨 𝗕𝗘̇𝗚𝗧𝗜. 𝗞𝗼𝗱𝗲̇𝗹 𝘃𝗶𝘀 𝗷𝗮𝘂𝗰̌𝗶𝘂𝗼𝘀𝗶 𝗻𝗲𝗽𝗮𝗸𝗮𝗻𝗸𝗮𝗺𝗮𝘀 
Kodėl šiuolaikinėje visuomenėje tiek daug žmonių jaučiasi perdegę ir pavargę? Kodėl esame įtraukiami į nuolatinį bėgimą, veiklų gausą, esame tarsi „voverės rate“? Kur šis bėgimas mus nuveda? Kaip tai susiję su mūsų saviverte? Kaip įsiklausyti į save ir kaip išlaikyti nepailstančią dvasią?

Birželio 21 d., trečiadienį 
𝗜̨𝗦𝗧𝗥𝗜𝗚𝗔𝗨 𝗧𝗜𝗡𝗞𝗟𝗨𝗢𝗦𝗘. 𝗞𝗮𝗶𝗽 𝗸𝘂𝗿𝘁𝗶 𝘀𝘃𝗲𝗶𝗸𝘂𝘀 𝘀𝗮𝗻𝘁𝘆𝗸𝗶𝘂𝘀 
Kodėl santykiai tarp žmonių tokie sudėtingi? Kas trukdo mums kurti ir palaikyti sveikus santykius su kitais: bičiuliais, kolegomis, šeimos nariais, mylimaisiais? Kaip gilus santykis su Dievu gali padėti santykiuose su žmonėmis? Kaip savęs ir savo lytiškumo pažinimas keičia santykį su kitu?

Abiejų susitikimų programoje jūsų laukia Toni Dolfo-Smith pranešimas, galimybė užduoti klausimus, malda.

Daugiau informacijos – facebook paskyroje VilniausAkademinesSielovadosCentras

2023/06/21 - 2023/06/22

Doktorantūros projekto gynimas: Marta Finkelštein (fortepijonas)

2023 m. birželio 21 ir 22 d. 

MARTOS FINKELŠTEIN (FORTEPIJONAS) DOKTORANTŪROS MENO PROJEKTO GYNIMAS

Meno projektas „Muzikos kuratorystė šiuolaikybėje: kontekstai, lietuviškoji scena ir ansamblis Synaesthesis

Meno projekto vadovai: 
prof. dr. Indrė Baikštytė – kūrybinio darbo vadovė 
prof. dr. Lina Navickaitė-Martinelli – tiriamojo darbo vadovė

Meno projekto gynimo taryba: 
pirmininkas – prof. Vykintas Bieliauskas-Baltakas (Lietuvos muzikos ir teatro akademija, scenos ir ekrano menai, muzika C 001) 
prof. Aleksandra Žvirblytė (LMTA, scenos ir ekrano menai, muzika C 001) 
prof. Emlyn Stam (Fontys School of Fine and Performing Arts, scenos ir ekrano menai, muzika) 
prof. dr. Rūta Stanevičiūtė-Kelmickienė (LMTA, humanitariniai mokslai, menotyra H 003) 
prof. dr. Vytautas Michelkevičius (Vilniaus dailės akademija, humanitariniai mokslai, menotyra H 003)  


Birželio 21 d., trečiadienį, 18.00 val. 
LMTA Didžioji salė (Gedimino pr. 42, Vilnius) 

KŪRYBINĖS DOKTORANTŪROS MENO PROJEKTO DALIES GYNIMAS

KONCERTAS TĖRA ŽAIDIMAS II

Programa: 

Brigitta Mutendorf – Shivers on Speed (2013) 
Raphaël Cendo – Tract  (2007) c
Fausto Romitelli – Professor Bad Trip: Lesson I (1998) 
Mirela Ivičević – Case Black  (2016)

Atlieka – šiuolaikinės muzikos ansamblis ,,Synaesthesis“: Vytenis Gurstis (fleita), Artūras Kažimėkas (klarnetas), Arminas Bižys (saksofonas), Kamilė Kubiliūtė (smuikas), Monika Kiknadzė (altas), Arnas Kmieliauskas (violončelė), Pranas Kentra (el. gitara), Joana Daunytė (arfa), Marta Finkelštein (fortepijonas), Lukas Budzinauskas (perkusija)

Dirigentas – Toby Thatcher


2023 m. birželio 22 d., ketvirtadienį, 15 val. 
LMTA Juozo Karoso salė (Gedimino pr. 42, Vilnius)

TIRIAMOSIOS DOKTORANTŪROS MENO PROJEKTO DALIES GYNIMAS


Maloniai kviečiame. Įėjimas laisvas! 

2023/06/22 - 2023/06/30

LMTA DIPLOMŲ ĮTEIKIMO IŠKILMĖS

 
 LMTA DIPLOMŲ ĮTEIKIMO IŠKILMĖS
 
Birželio 22 d., ketvirtadienį, 12:00
LMTA Klaipėdos fakulteto Koncertų salėje (K. Donelaičio g. 4, Klaipėda)
Diplomai teikiami Klaipėdos fakulteto absolventams
 
Birželio 23 d., penktadienį
LMTA Didžiojoje salėje (Gedimino pr. 42, Vilnius)
Diplomai teikiami Muzikos fakulteto absolventams:
11:00 | Akordeono, Dainavimo, Fortepijono ir vargonų, Liaudies instrumentų, Etnomuzikologijos, Muzikologijos, Koncertmeisterio katedros
14:00 | Džiazo, Kompozicijos, Pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų, Styginių instrumentų, Dirigavimo, Kamerinio ansamblio katedros
 
Birželio 30 d., penktadienį, 12:00
LMTA Didžiojoje salėje (Gedimino pr. 42, Vilnius)
Diplomai teikiami Teatro ir kino fakulteto Kino ir televizijos, Meno istorijos ir teorijos, Meno vadybos skyriaus, Šokio ir judesio, Vaidybos ir režisūros katedrų absolventams
 
Įėjimas laisvas, maloniai kviečiame!
2023/06/22

FALLOUT OF THE STIMULUS

Birželio 22 d., ketvirtadienį, 19 val.
LMTA Balkono teatras (Gedimino pr. 42, Vilnius)
 
FALLOUT OF THE STIMULUS | Ligvistinė opera – performansas
 
Režisierė Daina Adamkevičiūtė
Libretas: Karolis Dabulskis ir Ieva Raubytė (pagal Amélie Nothomb and Louise Glück tekstus)
 
Atlikėjai:
1 dalis
IN BETWEEN TWO WATERS (kompozitorė Ieva Raubytė)
Elzė Liškauskaitė (vokalas, PARENT)
Gintarė Valionytė (fleita, CHILD IN THE ARMS)
 
2 dalis
NETTLES IN VACUUM (kompozitoriai Ieva Raubytė ir Karolis Dabulskis)
Elzė Liškauskaitė (vokalas, PARENT)
Liepa Ribokaitė (vokalas, LOVER)
Rapolas Bartulis (klarnetas, CHILD IN THE GARDEN)
 
3 dalis
VOICE BURIAL (kompozitorius Karolis Dabulskis)
Liepa Ribokaitė (vokalas, LOVER)
Kristupas Gikas (bosinė fleita, CHILD IN THE SEA)
 
Garso režisierė: Rugilė Norbutaitė
Šviesų dailininkas: Kasparas Bujanauskas
Kostiumų dailininkas: Kazys Ričkus
Scenografė: Aleksandra Vilčinskaitė
Dizainas: Gytautė Stauskaitė
Darbo vadybininkas: Rokas Kaftanikas
 
Scenos darbų konkurso „Balkono okupacija ‘22“ laimėtojai pristato lingvistinę operą-performansą – „fallout of the stimulus“, kuriame pasakojama istorija, remiantis įvairiais kalbos įsisavinimo ir praradimo dėsniais. Vaikų kalbos raidos etapai, code-switching ar Vernikės bei Broka afazijų bruožai, kaip pagrindinis istorijos balsas, atspindi kelis abstrakčius vieno žmogaus gyvenimo etapus ir nagrinėja jo ryšį su savo aplinka.
Lingvistiniai ir bendresni naratyviniai procesai kūrinyje atskleidžiami per vokalo ir instrumento sąveiką bei panaudojant tris skirtingas kalbas: anglų, ispanų bei Čilei priklausančios Ugnies Žemės salos autochtonų kalbą – selk’nam. Tuo pačiu sukuriamos ir įvairios nuorodos į kolektyvinę žmonių patirtį jiems augant ir žengiant į nepažįstamas teritorijas. Kada renkamės keistis, prisitaikyti, skolintis ar perimti? O kada linkstame sau sukurti visiškai naują pasaulį? Kad ir koks chaotiškas būtų žmogaus vidus ar išorė, ar su tuo susitaikydami tampame inertiški?
 
Trukmė – 1 val.
Renginys nemokamas, vietų skaičius ribotas!
Maloniai kviečiame!