Lietuvos muzikos ir teatro akademija
 
 
 

Naujienos

 
Paskaita ir koncertas INDŲ KLASIKINĖ MUZIKA
2017 - 11 - 10  17.00 val.

Lapkričio 10 d., penktadienis, 17 val. LMTA Centrinių rūmų Vargonų auditorijoje


INDŲ KLASIKINĖ MUZIKA. Pagrindinės muzikos sistemos sąvokos ir jose slypinčios žinios apie pasaulio sandarą

Paskaita ir koncertas

Į pagrindines indų klasikinės muzikos sąvokas paprastai nesigilinama, nes, viena vertus, jos yra savaime suprantamos Indijos visuomenei, todėl nėra vertos ypatingo aptarimo. Kita vertus, Vakarų pasaulis, suvokdamas indų klasikinę muziką per savo vaizdinių prizmę, dažnai net nenumano joje slypint tokį gilų žinojimą. Klausytojų laukia pagrindinių indų klasikinės muzikos sąvokų (raga, tala, svara ir šrutė) apžvalga. Taip pat šiek tiek istorijos ir daug muzikinių pavyzdžių – garso įrašų ir gyvo atlikimo.

Lektorius Akaš Sergej Ancupov – sarodistas ir kompozitorius, Indijos klasikinės muzikos mokyklos „Saraswati“ Rygoje įkūrėjas (2009 m.), Latvijos universiteto Indijos tyrimų ir kultūros centro dėstytojas, Ustad Amdzhada Ali Khan (Senia Bangash Gharana), žymiausio Indijos sarodisto – septintos sarodistų šeimos kartos atstovo – mokinys (nuo 1987 m.). Būtent šiai šeimai priklauso unikalaus instrumento sarodo sukūrimas. Sergej Ancupovas daugiau nei 30 metų tobulina savo grojimo sarodu meną, daug dėmesio skirdamas gilioms filosofijos ir indų muzikos pagrindų studijoms. Muzikantas dalyvauja festivaliuose ir koncertuose Latvijoje, Europoje ir Rusijoje. Akaš (sanskrito kalba „eteris, erdvė, dangus“) vardą jam suteikė jo mokytojas 2002 m. 

Akašo Sergejaus Ancupovo koncertas Maskvos konservatorijos Rachmaninovo salėje sulaukė tokių atsiliepimų: „(Muzika) ne tik pasirodė tokia paslaptinga, kaip buvo apibūdinta mokslo darbuose, bet šimtus kartų gražesnė, nuostabesnė ir didingesnė. Į Muzikos šalį mane tiesiog įtraukė pirmieji ragos garsai. Ir patikėkit, buvo nuo ko netekti sąmonės. Sergej Akaš Ancupov, grodamas sarodu, pats tarsi švytėjo muzika, ragos garsai pildė erdvę ir skleidėsi kaip egzotiški augalai. Rodos, užtektų tik užmesti į juos žvilgsnį, ir iš esmės pasikeistų vidinis žmogaus pasaulis – tokios nepaprastos jų fantastinės spalvos ir harmoningas grožis.“ (Darkana Alfeina)

Sergejaus Ancupovo Latvijos universitete dėstomas dalykas „Įvadas į indų klasikinę muziką“ – tai unikalus muzikinis ir filosofinis kursas. Viena vertus, čia derinami akademinio ir indų tradicininio mokymo metodai. Tai ne tik teorinės paskaitos, bet ir asmeninė praktika – mokytojo patirties perdavimas mokiniui. Praktiniai užsiėmimai užima daugiau kaip pusė kurso – nuo paprasčiausių vokalinių ir ritminių pratimų iki bendro muzikavimo ir muzikos subtilybių studijavimo. Kita vertus, mokymosi metu nagrinėjami konkretūs pavyzdžiai, kaip muzikos taisyklės atitinka pasaulio tvarkos taisykles.  

Etnomuzikologijos katedros informacija

 
 
Kalendorius
 
Lapkritis 2017
PATKPnŠS
   1 2 3 4 5
6 7 8 9101112
13141516171819
20212223242526
27282930