S_ECMA dalyviai
STYGINIŲ KVARTETAI
CAECILIUS
Hugh Blogg (I smuikas), Rebecca Smith (II smuikas), Jessica Thomas (altas), David Hornberger (violončelė)
Šiaurės Karališkasis muzikos koledžas, Mančesteris (Jungtinė Karalystė), ECMA / Erasmus
Įkurtas 2011 m. susibūrus įvairius apdovanojimus pelniusiems magistrantams, Caecilius styginių kvartetas toliau tobulėja tęsdamas studijas Šiaurės Karališkame muzikos koledže (RNCM). Pastarojo laikotarpio meninė veikla – bendradarbiavimas su Steve‘u Reichu, atliekant jo kūrinį Different Trains RNCM koncerte FutureEverything, F. Mendelssohno-Bartholdy styginių kvarteto op. 80 f-moll atlikimas Vorčesterio koledžo katedroje Oksforde, tradicinių 2011 m. vasaros koncertų programoje. Caecilius kvartetas dalyvavo Jameso Boydo vedamuose meistriškumo kursuose Londone ir turėjo laimės mokytis iš žymių menininkų Gáboro Takács-Nagy‘io, Malcolmo Layfieldo, Peterio Manningo, Michaelio Bochmanno, Emmos Ferrand bei kvartetų Talich, Kreutzer ir Endellion narių. Šią vasarą kvartetas planuoja koncertuoti Šefeldo muzikos klube ir dalyvauti Kopleman kvarteto Aldeburge rengiamoje Tarptautinėje vasaros akademijoje.
MAINIO
Miia-Mari Turunen (I smuikas), Katariina Almgren (II smuikas), Satu Saira (altas), Inkeri Eirola (violončelė)
Sibelijaus akademija, Helsinkis (Suomija), Erasmus
Mainio styginių kvartetas susikūrė 2011 m. rudenį Sibelijaus akademijoje. Kvarteto nariai – keturios pirmo kurso studentės – Miia-Mari Turunen, pirmas smuikas, Katariina Almgren, antras smuikas, Satu Saira, altas ir Inkeri Eirola, violončelė. Marko Ylönenas yra šio ansamblio dėstytojas. 2012 m. pavasarį Mainio kvartetas dalyvavo Borodino kvarteto nario (pirmas smuikas) Michailo Kopelmano vedamuose meistriškumo kursuose. Jaunas kvartetas jau yra sulaukęs gerų publikos ir kritikų atsiliepimų, kurie pažymi, jog kvartetas turi išskirtinį šiam žanrui būdingą skambesį.
MORPHEUS
Min Jung Kang (I smuikas), Kana Sugimura (II smuikas), Justin Caulley (altas), Uwe Hirth Schmidt (violončelė)
Berlynas (Vokietija), ECMA
Susikūrė 2007 m., jo dalyviai yra muzikantai iš keturių šalių. Kana Sugimura ir Min Jungas Kangas (I ir II smuikai), Justinas Caulley (altas) ir Uwe Hirth-Schmidtas (violončelė) pasižymi visais bruožais, kurie paprastai aprašomi solistų CV, tarp jų laimėjimus konkursuose ir bendradarbiavimą su žymiais atlikėjais. Tačiau pirmiausia, ką turėtų rašyti kiekvienas iššūkiams pasiryžęs muzikantas, yra nuoširdi meilė muzikai ir gebėjimas dalintis šiuo jausmu. Šis ansamblis truputį skiriasi nuo kitų įprastinių styginių kvartetų. Morpheus kvartetas nerepetuoja muzikos ketindamas ją atlikti kaip galima švariau. Kamerinė muzika ir ypač styginių kvartetas paprastai atspindi kiekvieno kompozitoriaus meninių įgūdžių viršūnę. Atskleisti kažką iš šio neįmanomo žodžiais apsakyti pasaulio yra viso gyvenimo procesas – esantis kažkur už garsų intonavimo, sinchronizavimo ir balansavimo ribų. Ansamblis ieško šviežumo, naujumo išraiškos, kurią perteikia savo klausytojams – išraiškos, kuri būtų nauja ir patiems atlikėjams. Šie maksimalūs iššūkiai yra sunkūs, nes pakankamai sudėtinga prisiimti teisę derinti egzistuojančias skirtingas nuomones, kai sprendžiami kiekvienam svarbūs klausimai. Ir jei jums iš tikro patinka skaityti tradicines muzikantų biografijas, jas galite rasti kvarteto internetiniame puslapyje www.morpheus-quartett.de.
ZAÏDE
Charlotte Juillard (I smuikas), Pauline Fritsch (II smuikas), Sarah Chenaf (altas), Juliette Salmona (violončelė)
Vienos muzikos ir teatro univesitetas (Austrija), ECMA / Erasmus
2012 m. kovo mėn. Kvartetas Zaïde Haydno tarptautiniame kamerinės muzikos konkurse Vienoje laimėjo ne tik pirmąją premiją, bet ir visus tris specialiuosius žiuri prizus. 2011 m. rudenį jie taip pat pelnė pirmąją premiją Pekino tarptautiniame muzikos konkurse. 2010 m., praėjus vos vieneriems metams nuo įsikūrimo, kvartetas Zaïde Tarptautiniame Bordo styginių kvartetų konkurse pelnė anoniminio balsavimo būdu paskirtą Tarptautinį spaudos prizą, III premiją Banfo tarptautiniame styginių kvartetų konkurse (Kanada) ir I premiją Charles Hennen tarptautiniame konkurse (Nyderlandai). Kvartetas Zaïde gauna vis daugiau pakvietimų koncertuoti prestižinėse koncertų salėse, tokiose kaip Londono Wigmore, Paryžiaus Cité de la Musique, Pekino Forbidden City, Pekino koncertų salėje, yra gastroliavę Vokietijoje, Olandijoje, Italijoje, Austrijoje ir Graikijoje. Naujausi kontraktai – debiutiniai koncertai Berlyno filharmonijoje, Jordan salė Bostone ir Musikverein Vienoje. Kvarteto repertuaras platus, nuo klasikinės iki šiuolaikinės muzikos. Šiuolaikinei muzikai kvartetas skiria ypatingą dėmesį, ypač dažnai atlikdamai kompozitorių, su kuriais kvartetui teko bendradarbiauti, kūrinius – Iannio Xenakio, Wolfgango Rihmo bei Jonathano Harvey’aus. Kvartetas taip pat bendradarbiavo su garsiais atlikėjais – violončelininkais Julianu Steckelu, Jerome‘u Pernoo ir pianistais Alexandre‘u Tharaud, Bertrand‘u Chamayou, Jonas‘u Vitaud ir Edna Stern. Nuo pat įsikūrimo kvartetas yra vienas iš aktyvių ECMA ansamblių, jį nuolat konsultuoja Hatto Beyerle ir Johannesas Meisslis.
YOUNG LT
Kostas Tumosa (I smuikas), Bernardas Petrauskas (II smuikas), Karolis Rudokas (altas), Rokas Vaitkevičius(violončelė)
Lietuvos muzikos ir teatro akademija, ECMA svečiai
Styginių kvartetas „Young LT” susikūrė 2011 m. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, kur studijavo styginių kvartetą pas profesorių Augustiną Vasiliauską. Visi kvarteto nariai yra daugelio nacionalinių ir keleto tarptautinių konkursų laureatai. Muzikantai groja solinius ir kamerinius koncertus, dalyvauja įvairioje meninėje veikloje, meistriškumo kursuose ir yra aktyvūs Lietuvos muzikinio gyvenimo veikėjai. Nuo pat pirmojo koncerto jauni ir ambicingi kvarteto nariai buvo pripažinti vienu geriausių Lietuvos muzikos ir teatro akademijos kamerinių ansamblių ir buvo atrinkti svečių teisėmis dalyvauti ECMA sesijoje Vilniuje bei ISA vasaros akademijoje (Reichenau, Austrija).
KAMERINIAI ANSAMBLIAI
CLAVIOLA TRIO
Vytautas Giedraitis (klarnetas), Jurgis Juozapaitis (altas), Ugnė Antanavičiūtė (fortepijonas)
Lietuvos muzikos ir teatro akademija, ECMA svečiai
Trio Claviola susikūrė 2007 m., studijuodami kamerinį ansamblį Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje pas profesorę Audronę Pšibilskienę, vėliau studijavo pas profesorių Julių Andrejevą. 2008 m. ansamblis laimėjo Grand Prix tarptautiniame konkurse „Muzika be sienų“, 2010 m. – II premiją tarptautiniame konkurse Val Tidone, Italijoje (kamerinės muzikos kategorijoje), 2011 m. – I premiją tarptautiniame kamerinės muzikos konkurse Jūrmaloje (Latvija) ir I premiją Lietuvos kompozitorių kamerinės muzikos atlikimo konkurse. 2012 m. trio pelnė Grand Prix tarptautiniame kamerinės muzikos konkurse „Muzikinės akvarelės“ (Anykščiai). Tais pačiais metais Claviola dalyvavo ISA vasaros muzikos akademijoje Prague-Vienna-Budapest (Austrija), kur pelnė geriausio kamerinio ansamblio titulą, laimėjo ISA kamerinio ansamblio prizą ir dalyvavo profesorių H. Beyerle, A. Kouyoumdjiano, E. Epshteino, J. Meisslio, A. Kellerio, P. Prause, P. Schuhmayerio, J. Talicho, M. Gulyaso meistriškumo kursuose. Ansamblis tobulinosi pas profesorius R. Baldini, H. Keferį ir A. Bondurianskij, dalyvavo Tarptautiniame studentų kamerinių ansamblių festivalyje Vilnius 2008, Rokiškio klasikinės muzikos festivalyje, festivalyje „Muzikos ruduo“, koncertų cikle „Jaunosios kartos interpretacijos“, festivaliuose, skirtuose Griegui ir Čiurlioniui, kamerinės muzikos festivalyje Harmos (Porto, Portugalija). Trio nariai tobulino meninius gebėjimus Paul Dukas, Paryžiaus konservatorijoje, Karališkoje muzikos akademijoje Kopenhagoje, Štutgarto muzikos ir teatro akademijoje, Šiaurės Karališkame muzikos koledže (RNCM). Kiekvienas trio narys yra pelnęs apdovanojimus nacionaliniuose ir tarptautiniuose konkursuose, groja solinius koncertus, koncertuoja su kameriniais ir simfoniniais orkestrais. Žinomi Lietuvos kompozitoriai, Nacionalinės premijos laureatai J. Juozapaitis ir O. Balakauskas dedikavo savo kūrinius trio Claviola. 2012 m. trio Claviola laimėjo Lietuvos kultūros ministerijos įsteigtą Jaunųjų menininkų apdovanojimą.
CHRISTO FORTEPIJONINIS KVARTETAS
Piotr Różański (fotepijonas), Anna Trólka (smuikas), Lech Kula (altas), Aleksandra Lelek (violončelė)
Krokuvos muzikos akademija (Lenkija), Erasmus
Fortepijoninis kvartetas Christo muzikuoti kartu pradėjo 2012 m. Šį išskirtinį ansamblį sudaro solinių konkursų laureatai. Ansamblio priešistorė – 2009 m. Aleksandra ir Piotras įkūrė duetą, kuris sėkmingai koncertavo ir pelnė įvairius apdovanojimus Lenkijoje ir užsienyje. 2010 m. duetas įrašė kompaktinė plokštelę, Fryderyko Chopino Sonatą violončelei ir fortepijonui. Tuo pačiu metu Anna Trólka kartu su Aleksandra ir kita smuikininke Katarzyna Szymczyk įkūrė Megazord styginių kvartetą. Megazord kvarteto specializacija – šiuolaikinė muzika, muzikantai dalyvavo Krzysztofo Pendereckio vedamuose meistriškumo kursuose. 2011 m. Krokuvos kompozitorių muzikos festivalyje atliko Zaido Jabrio ir Emilio Bernard‘o kūrinių premjeras. Dviejų kamerinių ansamblių – violončelių dueto ir styginių kvarteto sėkminga kompiliacija buvo naujas kvartetas Christo. Juos įkvepia neblėstantis muzikavimo kartu džiaugsmas, kurio dėka ir gyvuoja jų muzika.
FORTVIO PIANO TRIO
Indrė Baikštytė (fortepijonas), Ingrida Rupaitė (smuikas), Povilas Jacunskas (violončelė)
Vilnius (Lietuva), ECMA
„Toks ansamblis – lyg nauja, pagal slėpiningus gamtos dėsnius susitelkusi teatro trupė“ (Edmundas Gedgaudas, savaitraštis „7 meno dienos“). Fortepijoninio trio FortVio nariai kartu groja nuo 2006 m. Tais pačiais metais laimėjo I premiją V Tarptautiniame Stasio Vainiūno fortepijono ir kamerinių ansamblių konkurse. 2006 ir 2007 m. FortVio dalyvavo tarptautinės vasaros akademijos Prague-Vienna-Budapest meistriškumo kursuose (Reichenau, Austrija). Šių kursų metu surengtame konkurse ansamblis laimėjo apdovanojimą už „Vienos klasiko” kūrinio atlikimą (2006 m.), o taip pat specialų prizą už geriausią kamerinės muzikos kūrinio interpretaciją (2006 ir 2007 m.). 2006 m. ansamblis laimėjo III pemiją XIII tarptautiniame Johanneso Brahmso konkurse (Poertschach, Austrija). 2008 m. FortVio kartu su Kauno miesto simfoniniu orkestru debiutavo Kauno filharmonijos salėje, kur atliko trigubą Ludwigo van Beethoveno koncertą smuikui, violončelei ir fortepijonui. 2008 m. trio dalyvavo III tarptautiniame S. I. Tanejevo kamerinių ansamblių konkurse, kur pelnė II premiją ir specialiuosius prizus. LMTA prof. Dalia Balsytė konsultavo šį ansamblį ir padėjo jiems pasirengti visiems konkursams. 2009 m. FortVio laimėjo Lietuvos muzikų sąjungos įsteigtą Auksinį diską. Puikią techniką išsiugdęs ir muzikalus trio FortVio garsėja gyvomis ir įtaigiomis interpretacijomis, kuriose kartais prasiveržia ir humoro jausmas. Ansamblio repertuarą sudaro skirtingų epochų kūriniai – nuo Vienos klasicizmo ir XIX a. Europos romantizmo iki XX a. muzikos bei lietuvių autorių kūrybos. Ryškiausias pastarojo meto fortepijoninio trio FortVio pasiekimas – patekimas į Europos kamerinės muzikos akademiją.
KARÉNINE FORTEPIJONINIS TRIO
Paloma Kouider (fortepijonas), Anna Göckel (smuikas), Louis Rodde (violončelė)
Paryžius (Prancūzija EN), ECMA
Trijų literatūros mėgėjų junginys trio Karenine susikūrė 2009 m. pasirinkus L.Tolstojaus garsaus romano herojės pavardę, kuri įkvepia atlikėjus savo gyvybinga energija. Trio nariai mokėsi Paryžiaus konservatorijoje ir Alfred Cortot mokykloje, vėliau kiekvienas individualiai tęsė studijas Leipcige, Fiesole ir Mastrichte. Tobulinasi ir konsultuojasi pas garsius kamerinės muzikos atlikėjus –Ysaÿe kvarteto Paryžiuje narius, Ferencą Rados, Jean-Claude‘ą Pennetier, Roland‘ą Pidoux, Avedisą Kouyoumdjianą, Johannesą Meisslį, Gerritą Zitterbartą ir Hatto Beyerle. 2011 m. buvo pakviesti į Flaine vasaros akademiją, kur atliko Shumanno kvartetą op. 47 su Migueliu Da Silva, taip pat buvo pakviesti į Villecroze muzikos akademiją, Normandijos forumą bei tarptautinę Maurice‘o Ravelio muzikos akademiją ir 2010 m. pelnė Rotary klubo prizą. 2011 m. trio Karenine buvo pirmą kartą pakviesti į ECMA ir spalio mėn. tapo „ECMA ansambliu“. Naujausi ansamblio laimėjimai – I premija XXVII tarptautiniame Charles Hennen kamerinės muzikos konkurse (Nyderlandai), laureatų vardai V tarptautiniame Josepho Haydno kamerinės muzikos konkurse (Austrija), „Tarptautinis Pro Musicis” prizas Paryžiuje (2011 m., suteiktas nugalėtoją renkant anonimiškai). Kaip šio prizo laimėtojas trio 2012 m. balandžio mėn. debiutavo Cortot salėje Paryžiuje. Trio koncertuoja visoje Prancūzijoje, ypač daug koncertų atlieka Paryžiuje (Maison de la Radio, Hôtel de Soubise, Fondation Singer-Polignac, Théâtre du Ranelagh, Cité des Arts, Cité internationale, Auditorium Marcel Landowski), Lilyje (salle du Nouveau Siècle), Anžu, Ciboure (festivalyje Ravéliades), La Charité-sur-Loire (koncertų ciklas Impromptus), Le Mans (koncertų ciklas Abbaye de l’Epau), Schönbrunn Schloss teatre (Viena, Austrija). Nuo 2010 m. trio nuolat kviečiamas dalyvauti Prancūzijos radijo laidose (Génération jeunes interprètes su Gaelle Le Gallic, Mardi Ideal su Arièle Buteaux). Kiti numatomi svarbūs koncertai – dalyvavimas Europos jaunųjų talentų festivalyje, Beethoveno trigubas koncerto su Ensemble Parisien Luvre atlikimas (diriguos Alexis Roy), koncertai Italijoje ir Didžiojoje Britanijoje (debiutas Wigmore salėje numatytas 2013 m. sausio mėn.). Trio reziduoja Paryžiuje, prie Singer-Polignac Foundation. Atlikėjus remia Kultūros ir muzikos fondas, Prancūzijos fondas.
MÉTABOLE FORTEPIJONINIS TRIO
Matthieu Stefanelli (fortepijonas), Besa Cane (smuikas), Julien Lazignac (violončelė)
Paryžiaus nacionalinė muzikos ir šokio konservatorija (Prancūzija), ECMA alumni / Erasmus
Trio Métabole įkūrė pianistas Matthieu Stefanellis, smuikininkė Besa Cane ir violončelininkas Julienas Lazignacas. Visi jie baigė Paryžiaus nacionalinę muzikos ir šokio konservatoriją, solinių instrumentų studijas ir nuo 2008 m. tęsia studijas gilindamiesi į kamerinę muziką pas Amy Flammer, Claire Désert ir Yovaną Markovitchių. Dalyvavo daugelyje įvairiausių mestriškumo kursų, mokėsi pas tokias iškilias asmenybes kaip Jean-Claude‘as Pennetier, Alainas Meunier, Alainas Planès, Phillippe‘as Mulleris, Johannesas Meisslis, Avo Koumoundianas, Peteris Cropperis, Christianas Ivaldis, Emmanuelis Strosseris ir trio Wanderer. 2009 m. buvo atrinkti dalyvauti Europos kamerinės muzikos akademijoje. Šiai tarptautinei organizacijai vadovauja Albano Bergo styginių kvarteto įkūrėjas Hatto Beyerle, pas kurį trio kasmet tobulinasi. 2010 m. Métabole tarptautiniame FNAPEC konkurse Paryžiuje laimėjo „Ansamblio prizą” ir Grand Prix Muzikos forume Normandijoje. Trio dažnai koncertuoja Paryžiuje – Pleyel salėje, Hôtel des Invalides, Hôtel Soubise, Cité de la Musique salėje, yra dalyvavę projekte Rainbow 21 ir ta proga koncertavę Tokijo Suntory salėje. Juos dažnai kviečia pietų Prancūzijos festivaliai La Roque d’Anthéron, Jaunųjų talentų festivalis, du Parc de Sceaux, Paul Casals, l’Epau. 2008 m., remiant Marc de Montalembert fondui, trio Métabole Syrius įrašų kompanijoje išleido pirmą savo kompaktinę plokštelę, dedikuotą XX ir XXI a. klasikinei Albanijos muzikai. Trio Métabole pavadinimas reiškia tos pačios minties pasakymą kitais žodžiais. Trio muzikantai, kiekvienas iš jų būdamas unikalus ir turintis savitą išraišką, siekia vieningos muzikos koncepcijos. Šis vardas taip pat siejasi su prancūzų kompozitoriaus Henri Dutilleux orkestrinio kūrinio pavadinimu.
STREETON FORTEPIJONINIS TRIO
Benjamin Kopp (fortepijonas), Emma Jardine (smuikas), Martin Smith (violončelė)
(Australija), ECMA
Susikūrė 2008 m. Ženevoje, Šveicarijoje. Ansamblį sudaro trys jauni ir žinomi Australijoje muzikantai – Benjaminas Koppas, Emma Jardine ir Martinas Smithas. Streeton trio ECMA nariu tapo 2010 m. Intensyviai studijavo pas žinomus pasaulyje kamerinės muzikos atlikėjus – Hatto Beyerle, Avedisą Kouyoumdjianą, Johannesą Meisslį, Gaborą Takacs-Nágy‘į, Christophą Richterį, Peterį Cropperį, Miguelį Da Silva, Gary‘į Hoffmaną, Philippe‘ą Graffiną, Pascalį Devoyon‘ą ir Mihaela Martin. Pasivadinę Australijos dailininko impresionisto Arthuro Streetono pavarde, trio sėkmingai koncertavo Europoje, Jungtinėje Karalystėje, Skandinavijoje, Azijoje ir Australijoje, grojo tokiose žymiose salėse kaip Wigmore (Londonas), Karališkųjų rūmų Het Loo (Olandija), Melburno rečitalių centre. 2011 m. laimėję I premiją Kamerinės muzikos konkurse Music Viva, Streeton trio taip pat buvo keleto prestižinių tarptautinių konkursų finalininkai, yra laimėję Australijos meno tarybos ir Viktorijos meno stipendijas, 2010 m. – „Iano Potterio kultūrinio pasitikėjimo“ stipendiją. Streeton trio debiutinė kompaktinė plokštelė, kurią sudaro Maurice‘o Ravelio ir Johanneso Brahmso fortepijoniniai trio, buvo išleista 2011 m., dažnai skambėjo Australijos ir Europos radijuje. Muzikos kritikai apie šį įrašą rašė: „ganėtinai aišku, kad šie jauni atlikėjai yra visiškai susitapatinę su atliekamu repertuaru – jų nepriekaištingas tempo ir tikslios nuotaikos perteikimas yra beveik tobulas” (Thomas’ Music, 2011 m. liepos mėn.); „yra daug šių puikaus kūrinio įrašų ir šis yra vienas iš geriausiųjų” (žurnalas Limelight, 2012 m. vasario mėn.).
SMUIKO IR FORTEPIJONO DUETAS
Giedrė Žarėnaitė (smuikas), Šarūnas Meškys (fortepijonas)
Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Erasmus
Giedrė Žarėnaitė ir Šarūnas Meškys kartu groja nuo 2011 m. rudens. Jie abu studijuoja kamerinį ansamblį pas profesorių Julių Andrejevą. 2011 m. gruodžio mėn. duetas pelnė pirmą premiją XI Lietuvos kompozitorių kamerinės muzikos kūrinių konkurse, dedikuotame profesoriui Romualdui Kulikauskui. Duetas dalyvavo profesorių Guntos Sprogės (Latvija), Pavelo Bermano (JAV/Italija), Keijo Aho (Suomija), Marialena‘os Fernandes (Austrija) kamerinės muzikos meistriškumo kursuose.
SMUIKO IR FORTEPIJONO DUETAS
Kšyštofas Markevičius (smuikas), Anna Kasperovič (fortepijonas)
Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Erasmus
Anna Kasperovič ir Kšištofas Markevičius kartu pradėjo groti 2011 m. rudenį, jų kamerinio ansamblio dėstytoja – doc. Rusnė Mataitytė. Anna groja smuiku nuo septynerių. Mokėsi Naujosios Vilnios muzikos mokykloje, vėliau – Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje. Baigė bakalauro studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, dabar tęsia magistrantūros studijas pas Rusnę Mataitytę. Anna dalyvauja įvairiuose meistriškumo kursuose, festivaliuose, projektuose, konkursuose, yra Europos sąjungos jaunimo orkestro (EUYO) ir Pasaulio jaunimo orkestro (WYO) narė. Kšyštofas muzikuoti pradėjo Lyros muzikos mokykloje, kur mokėsi dainavimo. Vėliau studijavo fortepijoną B. Dvariono muzikos mokykloje pas mokytoją Tatjaną Radovič. Šiuo metu studijuoja Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje pas profesorę Veroniką Vitaitę. Kšyštofas yra keleto nacionalinių fortepijono konkursų laureatas. 2003 m. pelnė Karalienės Mortos apdovanojimą.